[Video] WordPress’te Haber Galerisi Nasıl Yapılır?

WordPress’te-Haber-Galerisi-Nasıl-Yapılır

Kodlama konusunda bilgi sahibi olmadan blog sahibi olmamızı sağladığı için WordPress’e ne kadar teşekkür etsem azdır. WordPress sayesinde bir süredir blogum yayında ve mümkün olduğu sürece de yayında kalmasını sağlayacağım.

İlk zamanlar yayında olması yeterli gelirken şimdilerde farklı aksiyonlar geliştirme ihtiyacı da hissetmeye başladım. Bu aksiyonların blog açısından en yararlı olanlarından biri de haber galerisi uygulaması. Herhangi bir yazı yazarken, daha önce yazdığınız bir kaç yazıya atıfta bulunmak istediğinizde haber galerisi uygulamasına ciddi anlamda ihtiyaç duyuyorsunuz. Atfı sadece link olarak yapmaktansa, kayan haber galerisi şeklinde yapmak, aynı alanda çok daha fazla içerik göstermenize imkan sağlamaktır. Aşağıda uygulamanın bir örneğini bulabilirsiniz.

Haber galerisindeki yazılar 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren en fazla okuma sayısına ulaşan içerikleri gösteriyor.

SEO kitapları der ki; insanların önem verdiği ve çok okuduğu içeriklerinizi siz de kendi anasayfanızdan erişilebilir hale getirirseniz Google da bu içeriklere aynı şekilde daha fazla önem verir ve arama sonuçlarından daha üstlerde yer alırsınız. Yazımızın konusu olan Trending/Popular Post Slider and Widget eklentisi iki işlevi de aynı anda yerine getirmektedir. Eklenti en popüler yazılarınızı belirlediğiniz tarihten itibaren listelerken aynı zamanda bu yazıları hem kenar çubuğunda (sidebar) hem de yazı sayfalarında sergilemenizi sağlamaktadır.

Uygulamayı yazarak anlatmaktansa video ile anlatmak daha kolay geldiği için hemen 10 dakikalık bir video kaydettim.

Galerileri shortcode kullanarak sayfalarınıza rahatlıkla ekleyebilir, ayrıca kişiselleştirmek istediğinizde de parametreleri değiştirerek galeriye son halini verebilirsiniz.

Yeni ve daha kolay kullanımı olan eklentileri sık kullanılanlarıma ekledim, en kısa zamanda onları da paylaşacağım. Bildiğiniz daha kolay kullanıma sahip bir eklenti varsa da lütfen yazıda yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 7 = 15