Tarih ve Savaş Konulu Diziler

Takıntılı olduğumuz kategoriler vardır ve bu takıntı genelde yapacağımız seçimler konusunda da önemli oranda etkili olur. Oyunlar, filmler, diziler, kitaplar … Şahsi takıntım; tarih ve savaş temasının aynı karelerde buluştuğu yapımlar. Oyunlardan Total War Rome, Age of Empires, filmlerden Braveheart, Kingdom of Heaven, Patriot … Bu takıntı dizilerde de aynen devam ediyor. Ben de benimle aynı takıntıya sahip olanlar için bir derleme yapmaya karar verdim. Tarih konulu dizilerden bir derleme yapacağım, arayanlar için hazır kaynak olsun, takıntıdaşlarımına küçük bir yardımım dokunsun istedim.

Buraya da bakın > Tarih ve Savaş Konulu 38 Film

Tarih konulu diziler dünyada olduğu gibi ülkemizde de hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip. Diğer türlere göre oldukça yüksek bütçelerle çekilen tarih temalı diziler çok daha geniş bir hayran kitlesi oluşturmaktadır. Ben bildiklerimi burada toparlıyorum, eğer kıyıda köşede kalmış ve sizce izlenmeye değer tarih temalı başka diziler de varsa bize önermenizi rica ediyorum…

 

Age of Samurai: Battle for Japan

Fragman     |     imdb: 7.6       |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 1

Age of Samurai Battle for Japan, 6 bölümden oluşan bir mini belgesel. 1551 yılından başlayarak anlatılan Japonya tarihinin iç savaş ve çatışmalarla geçen 120 yıllık bölümü konu edilmiş. 120 yıllık iç savaşın ardından Japonya tek bir liderin sancağı altında birleşmiş ve gücünü başka ülkeler üzerinde denemeye çalışmıştır. Aksiyon ve şiddet sahnelerinden hoşlanmayanlar için rahatsız edici olabilecek bir yapım.


Barbarians

Fragman     |     imdb: 7.3       |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 1

Age of Samurai Battle for Japan, 6 bölümden oluşan bir mini belgesel. 1551 yılından başlayarak anlatılan Japonya tarihinin iç savaş ve çatışmalarla geçen 120 yıllık bölümü konu edilmiş. 120 yıllık iç savaşın ardından Japonya tek bir liderin sancağı altında birleşmiş ve gücünü başka ülkeler üzerinde denemeye çalışmıştır. Aksiyon ve şiddet sahnelerinden hoşlanmayanlar için rahatsız edici olabilecek bir yapım.

 


La Revolution

Fragman     |     imdb: 6.6       |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 1

Fransız devrimini yeniden bir tarih yazımıyla sahneye aktaran dizi giyotinin mucidi Joseph Guillotin, soyluların halka saldırmasına neden olan bir hastalık teşhis eder. Mavi kan hastalığı aristokrasinin sıradan halka saldırmasına neden olmaktadır bu da zamanla halkın bu durumu kaldıramayarak isyan etmesine neden olur. Doğa üstü olayları tarihi bir anlatımla harmanlayan dizi oldukça kanlı sahneler içeriyor.

 


Knightfall

knightfall-dizisi

Fragman     |     imdb: 6.5       |     Durumu: Devam ediyor       |     Sezon Sayısı : 1

Kudüs’ün, Eyyubiler’e kaybedilmesiyle başlayan başlayan dizi 14.yüzyılda Tapınak Şövalyeleri’nin tarih sahnesinden silindiği süreci ele alıyor. Haçlıların kutsal saydığı gizemli kaseyi bulmayı kendine  yaşam amacı edinen Haçlı Seferleri’nin emektar gazisi Landry (Tom Cullen) Haçlı birliklerini yeniden bir araya getirerek Kudüs’ü geri alma hayalini içinde yaşatmaktadır.

Başrolünde Black Mirror ve Downtown Abbey dizilerinde de rol bulan Tom Cullen’in oynadığı Knightfall, Tapınak Şövalyeleri’nin inanç, sadakat ve kardeşlik üzerine ortaya koydukları maceraları sahneliyor. Dizide Haçlı Seferleri’nde görev alan bu elit birliğin yapısı, düzeni ve Papa ile mücadelesine tanıklık edeceksiniz.

 


Underground

underground tv series

Fragman     |     imdb: 7.9       |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 2

Amerika’nın sömürgecilik tarihine bir eleştiri olarak çekilen filmde, beyazların siyahları köle edinmesini, tarlalarda hayatları pahasına çalıştırarak özgürlük fikrini aklına getirenleri ibretlik bir şekilde öldürmelerini konu alıyor. Tüm bu serüvende hikayenin olmazsa olmazı tabi ki aşk.

Heroes, Sons of Anarchy ve Spartacus’ü de diziseverlere armağan eden Misha Green ve Joe Pokaski bu dizinin de arkasında. Dizinin ilk 10 bölümlük kısmı yayınlandı ve izleyiciden olumlu tepkiler aldı, bu nedenle 2 sezon da 2017 yılında seyircisiyle buluştu. Ne yazık ki bu başarılı dizinin 3.sezonu yapımcısı WGN America tarafından iptal edildi.

 


Tut

Fragman     |     imdb: 7.2       |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 3 Bölüm

Dizi, Antik Mısır’da hükmeden en genç Firavun olan Tutankhamun’un hikayesini konu alıyor. Tut, uzun uzadıya dizilere bağlanmak istemeyen izleyiciler için ideal bir yapım, dizi 3 bölümde hikayesini tamamlıyor. Oldukça eğlenceli aksiyon sahneleri ve Antik Mısır’ın büyüleyici ortamı bir solukta diziyi bitirmenizi sağlıyor.

 


Black Sails

black sails

Fragman     |     imdb: 8.2       |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 4

Black Sails kabaca, İspanya ve İngiltere arasında var olmaya çalışan bir korsan adası ve onu korumaya çalışan Kaptan Flint’in hikayesi. Adanın gayrı resmi yöneticisi Kaptan Flint. Adada korsanların elde ettiği ganimetleri sattıkları bir market (Eleanor Guthrie), kazanılan paraların çarçur edildiği bir umumhane, adanın korunmasını sağlayan eskiden kalma bir de kale bulunuyor. Hikaye Flint, onun en büyü rakibi Kaptan Charles Vane ve ikisi ile de ilişkisi olan Eleanor Guthrie arasında geçiyor.

Tayfalar arasında mücadele, kaptanların kumpasları, zindan sahneleri, güzel kızlarla dolu sahil, gizem, eşsiz büyük hazineler… Bir korsan serüveninden beklediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir dizi… 4.sezonu 29 Ocak 2017 tarihinde başladı.

 


Hell on Whells

hell-on-wheels-cullen

Fragman     |     imdb: 8.3        |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 4

Güçlü karakterlere sahip dizilerin en önemli özelliği bölümler içerisinde ölen diğer oyuncuların hiç hatırlanmamasıdır. Güneyli bir eski asker olan Cullen Bohannon karakteri diziye o kadar hakim ki, dizi boyunca ölen veya bir şekilde Bohannon ile karşı karşıya gelen diğer oyuncular neredeyse hiç hatırlanmıyor.

Dizi gerçek bir hikaye üzerine kurulmuş. 1865 yılında Kuzey-Güney savaşının bitmesiyle ülke artık enerjisini gelişme üzerine harcamaya başlıyor. Gelişimin başta gelen enstrümanı ise demiryolu. Demiryolu inşaatı eksenin dönen dizi de Cullen Bohannon ölen karısının hatırasını onurlandırmak için demiryolunun tüm ülkeyi kaplayacak şekilde geliştirilmesine çalışmaktadır. Bohannon’ın bu mücadelesi de etrafında yeterine düşman edinmesini sağlayacaktır. Rakip demiryolu yatırımcıları, Kızılderililer, Mormonlar, haydutlar derken soluk soluğa izleyeceğiniz bir dizi ortaya konmuş. Hem tarihi gerçekliklerden hareket etsin hem de güzel bir Western yapımı olsun diyenler için soluksuz izlenecek bir dizi diyebilirim. Şiddetle tavsiyedir.

 


 Vikings

Vikings_dizisi

Fragman     |     imdb: 8.6        |     Durumu: Devam ediyor       |     Sezon Sayısı : 5

Vikinglerin efsane kralı Ragnar Lothbrok’un hayatı ekseninde şekillenen hikaye 4.sezonunu tamamlamak üzere ve her yıl izleyici kitlesini daha da büyüterek yoluna devam ediyor. Küçük bir köyde başlayan Vikinglerin hikayesi İngiltere, Fransa ve İspanya kıyılarına kadar uzanacaktır. Bu süreçte de bir çok suikast, bir çok kanlı savaş ve bir çok düşmanlığı göğüslemek zorunda kalan Ragnar Lothbrok, Vikingleri birleştirmek için sayısız fedakarlıklar yapacaktır.

5.sezonu da muhteşem bir şekilde finale ulaştıran dizi için güzel haber yapımcısından geldi. Dizinin 6. sezonu onay aldı.

 


Game of Thrones

game-of-thrones

Fragman     |     imdb: 9.5        |     Durumu: Devam ediyor       |     Sezon Sayısı : 7

Kitap dizilerinin en başarılı örneklerinden biri olan dizi tüm dünyada oldukça büyük bir izleyici kitlesine sahip. Dizi epik fantezi türünde çekiliyor ve hayali karakterlerin, hayali şehir ve krallıklar için yaşadığı taht mücadelesini anlatıyor. Buz ve Ateşin Şarkısı kitabından uyarlanan dizi, kitabın da aldığı ödüllerden sonra daha fazla ilgi çekti ve izleyici kitlesini genişletti. Tüm sezonlarını izleyen biri olarak kesinlikle pişman olmayacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Dizi 2019 yılında 8.sezonuyla final yapacak.

 


Spartacus

spartacus

Fragman     |     imdb: 8.6        |     Durumu: Bitti       |     Sezon Sayısı : 3

Talihsiz bir başlangıç yapan dizi, başrol oyuncusunu kaybettiği için beklendiği şekilde devam edemedi. Başrol oyuncusu Andy Whitfield‘ın kanserden kurtulduğu düşünülmesi, fakat sonrasında hayatını kaybetmesi dizinin bitip bitmeyeceği konusunu gündeme getirmişti. Beklenen olmadı ve diziye Liam McIntyre ile devam edildi.

Dizi ağır cinsellik ve kullanılan argo dil nedeniyle yayın denetimlerine takılsa da her yeni sezonda yeni fanlar kazanarak yoluna devam ediyor. Dizinin yeni sezonu ise 2013 yılının Ocak ayında yayına girecek. Bu sezonla dizinin bitecek olması fanlarını üzüyor olsa da gerçek hikayeden esinlenildiği için bu durum bir zorunluluk gibi görünüyor.

Dizinin esin kaynağı ise hepimizin bildiği asi Spartacus. Köleleri ve gladyatörleri örgütleyen Spartacus, Roma’ya ve Roma ordularına kök söktürmüş fakat sonunda kaybetmiştir. Tarihi kaynaklara göre her ne kadar cesedi bulunamasa da ordusunun Roma orduları tarafından kılıçtan geçirildiği bilinmektedir. Cesedi bulunamaması Spartacus’u efsane yapmış ve her daim Romalı komutanların korkulu rüyası olmaya devam etmiştir.

 

5 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 2 =