İnsan Beyninin Gizemlerini Öğrenebileceğiniz 5 Kitap

insan-beyninin-gizemlerini-ogrenebileceginiz-5-kitap

Vücudumuzdaki en gizemli organımız sizce hangisi? Kalp, gözler, kulak, yoksa bunların hepsine hükmeden beyin mi? İnsan beyni doğadaki en karmaşık organ… Bu yazıda İnsan Beyninin Gizemlerini Öğrenebileceğiniz 5 Kitap ile sizleri tanıştırmak istedim.

Her biri ayrı ayrı eşsiz mucizeler içerse de mucizelerin komuta merkezi olan beynimiz her zaman en gizemli organımız olmaya devam edecektir. Gizemin kaynağı ise kolay bir şekilde incelenememesi ve fonksiyonlarının tamamen bilinmemesi.

Bilimsel araştırma ve görüntüleme teknolojileri geliştikçe beynimiz üzerindeki gizem perdesi de biraz daha aralanıyor. Geçmişte sadece hasarlı yaralanmaların takibi ile beynimiz hakkında kesin bilgiler elde edilebiliyordu. Günümüzde ise hayal sınırlarımızı zorlayacak teknolojilerle beynimizin gizemleri keşfedilmeye çalışılıyor.

Ben de beynin mucizeleri konusuna oldukça meraklıyım ve bu konuda bir dizi kitap okudum, fırsat buldukça yenilerini de okumaya çalışıyorum. Bu yazıda da okuduğum ve tüm bedeninizi yöneten otomatik pilotu tanıma yolunda önemli bir adım atacağınız kitapları sıralayacağım.

1-Incognito, Beynin Gizli Hayatı

icognito-david-eagleman-beynin gizli hayati

Özeti Var      |     Yazar: David Eagleman    |     Yayınevi: Domingo

Beyin ile ilgili okuduğum ilk kitaptı ve merakımı tatmin etmek bir yana dursun katbekat artmasına neden oldu. Kitabın yazarı olan David Eagleman, ABD’de nöroloji alanında oldukça tanınan ve çoksatanlar listesine girmiş bilim kitapları da bulunan bir bilim adamı.

Kitap 7 bölümden oluşuyor ve beynin gizli hayatı hakkında oldukça eşsiz bilgiler veriyor. Kitabı okuduktan sonra en çok aklımda kalan konu; bilincin, beyin üzerindeki etkisinin oldukça sınırlı olmasıydı. Biz kendi kararları ile yaşayan canlılar mıyız, yoksa beynimizin yönettiği otomatlar mı? Cevapları Incognito bize verecek.

 

2- Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

kimsenin-bilemeyecegi-seyler-sinan-canan

Özeti Var      |     Yazar: Sinan Canan    |     Yayınevi: Tuti Kitap

Incognito’dan sonra konuya olan ilgim iyiden iyiye artmıştı. O dönemlerde de Sinan Canan ekranlarda daha fazla boy göstermeye başlamıştı. Özellikle Pelin Çift’in sunduğu Öteki Gündem programı yazar ile tanışmamda önemli rol oynamıştı.

Program esnasında gördüğüm Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler kitabını en kısa sürede aldım ve hızlıca okudum. Eagleman’ın metinleri salt bilgiden oluşuyordu, Canan’ın kitabında ise yerelleştirilmiş bilgiler öne çıkıyordu.

Kitapta beynimizin fonksiyonlarına dair çok temel bilgiler bulunuyor. Okuduğunuzda, sizi yöneten otomatik pilotun aslında ne kadar da karmaşık bir yapıya sahip olduğunu daha iyi anlayabiliyorsunuz. Kitapta, insanlığın ilgisini yönelttiği evrim, aşk ve hormonlarımız gibi 3 önemli konu hakkında oldukça ilginç bilgiler bulabilirsiniz.

 

3- Beyninize Hoş Geldiniz

beyninize-hos-geldiniz

Özeti: Yakında      |     Yazar: Sandra Aamodt – Sam Wang    |     Yayınevi: NTV Kitapları

Bebeklikten, yetişkinliğe kadar beynimizin tüm serüvenini anlatan kitap 31 bölümden oluşuyor. Kitapta en fazla merak edilen sorular üzerinden beynimizin fonksiyonları anlatılmış. Beynin gizemlerine aklı takılanlar için okunacak ilk kitaplardan biri olabilir. Çok fazla ayrıntıya girmeden ve sadece beyin hakkında bilimsel bilgiler edinmek istiyorsanız Beyninize Hoş Geldiniz kitabını tercih edebilirsiniz.

 

3-Değişen Be(y)nim

Özeti Var      |     Yazar: Sinan Canan    |     Yayınevi: Tuti Kitap

Sinan Canan kitap içerikleriyle olduğu kadar kitap kapak tasarımlarıyla da ilgi çeken bir yazar. Bu kitabın isminde de tüm kitabın içeriğini özetleyen zeka işi bir yöntem kullanmış. Grafikle de bunu desteklemiş.

Grafiği ayrıştırdığınızda; Değişen Benim ve Değişen Beynim cümleleri ortaya çıkıyor. Kitap, beynimizin ömrümüz boyunca kaydettiği her yeni bilgiyle yeniden şekillendiği anlatıyor. Mesaj, içerik ve görsellik tam anlamıyla bir bütünlük sergilemiş.

Kitap ayrıca sosyal medya bağımlılığı, sinaptik budama, müziğin beynimize etkisi gibi güncel ve merak uyandıracak konulara da ışık tutuyor.

 

4-Beyin: Senin Hikayen

beyim-senin-hikayen-david-eagleman

Özeti Var      |     Yazar: David Eagleman    |     Yayınevi: Tuti Kitap

Incognito kitabı ile tanıştığım David Eagleman‘ın ikinci harikasını da hızlıca okuyup bitirdim. Bilimsel bir roman kıvamındaki kitabı bitireli bir kaç gün oluyor, fakat tadı birkaç hafta daha damağımda kalacak gibi görünüyor.

Okuduğunuz her kitapta dikkatinizi diğer bölümlerden daha fazla çeken kısımlar ve kavramlar oluyor. Bu kitapta da insanın kusursuzlaştığı “akış hali” öne çıkmış. Çeşitli örneklerle insanın tüm bedeni ile bir şeye konsantre olduğunda makineleri kıskandıracak kadar hassas ve kusursuz olabileceği anlatılıyor.

 

5-Unutulacak Şeyler

sinan-canan-kitap-unutulacak-seyler-02

Özeti Var      |     Yazar: Sinan Canan    |     Yayınevi: Tuti Kitap

Sinan Canan’ın Tuti Kitap’tan yayınlanan serisinin üçüncü kitabı Unutulacak Şeyler yazımızın son konuğu.

Sinan Canan’ın Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler ve Değişen Be(y)nim kitapları ağırlıklı olarak beşeri bilgiye yönelik içeriğe sahipti. Unutulacak Şeyler kitabı ise tam anlamıyla bir bilim felsefesi kitabı olmuş. Daha önceki kitaplarda da dile, dine, toplumsal düzensizliğe, siyasi çekişmelere ve kısır döngülere göndermeler vardı, fakat bu içerik kitabın 1/3’lük bir kısmına tekabül ediyordu. Unutulacak Şeyler kitabında ise beşeri bilgi (psikoloji ve nöroloji hakkında örnek olaylar, tıbbi malumat kastedilmektedir) yerini hocanın değerlendirmelerine bırakmış ve oran neredeyse 1/2 nisbetinde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 37 = 45