Dijital Dergi Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Küçük de olsa bir kitle oluşturmak, bu kitleyle bir şeyler paylaşıp geri dönüşler almak oldukça tatmin edici bir uğraşı olsa gerek. Hele ki paylaştığınız bu bilgiyle ve fikirle bir şeyleri değiştirebildiyseniz o zaman artık bu durum bir tutku haline dönüşecektir.

Bu tutkuya karşılık olabilecek sosyal medya, kurumsal blog, dijital dergi gibi yeni medya araçları yeni nesil yayıncılık teknolojileri arasında en çok tercih edilenleridir. Tek yapmanız gereken bu araçlardan amacınıza en uygun olanını seçmek: DİJİTAL DERGİ

Bu yazıda iki farklı dijital dergi uygulamasını inceleyeceğiz. İlki Windows tabanlı bir uygulama olan FlippingBook PDF Publisher, ikincisi ise tamamen web üzerinden çalışan  Joomag dijital dergi servisi.

FlippingBook PDF Publisher

FlippingBook PDF Publisher v2.7

En pratik ve en kısa yoldan dijital dergiler hazırlayabileceğiniz alternatifiniz FlippingBook PDF Publisher’dir. Sadece birkaç butona tıklayarak bile kendi dijital derginizi oluşturabilirsiniz. Temel İngilizce haricinde hiçbir bilgisayar bilginiz olmasa bile programı kullanarak dijital dergiler hazırlayabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Program daha çok grafikerlere ve web konusunda deneyimi olmayan kullanıcılar için bir dönüştürücü olarak tasarlanmıştır. Programın temel işlevi çok sayfalı PDF belgelerini işlemden geçirerek Adobe Flash kullanan dijital dergilere dönüştürmektir.

Gıda perakendecileri ve marketler zinciri olan firmaların grafik servisleri FlippingBook PDF Publisher‘ı özellikle tercih etmektedirler.  Grafik servisleri Adobe Illustrator, Freehand, CorelDraw gibi grafik programlarında hazırladıkları indirim dergilerini PDF biçiminde matbaalara baskıya göndermektedir. Basılı olarak dağıtılan bu indirim dergilerinin aynısını da web sitelerinde veya Facebook sayfalarında paylaşmak için yapmaları gereken tek şey, tek tek hazırladıkları PDF belgelerini tek bir PDF belgesi olarak birleştirmek ve FlippingBook PDF Publisher’de dijital dergiye dönüştürmek.

Uygulamayı doğrudan bilgisayarınıza indirmeden de PDF belgelerinizden dijital dergi yapabilirsiniz. Bu işlem için uygulamanın sitesinden servise üye olmanız yeterlidir.

Web Sitesi: https://www.flippingbook.com


joomag-digital-publishing-dijital-dergi

Joomag tamamen web tarayıcınız üzerinden dijital dergi yapabilmenize olanak sağlayan bir servistir. Servise üye olarak 30 günlük deneme kullanım süresine sahip olabilirsiniz. Servis oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Konulara ve kategorilere ayrılmış temalarla dergi, broşür ve fotoğraf albümü yapabilirsiniz.

Bir dijital dergi yapmak için servisin adresine giriş yaptığınızda sizi bir dosya yükleme ekranı karşılayacak. Bu ekrandan PDF belgesinizi servise yükleyerek derginizi yapmaya başlayabilirsiniz. Sonraki adımda ise kullanmak istediğiniz dijital medyayı seçmelisiniz.  Magazines, Brochures, Photo Albums gibi seçeneklerden biri belirledikten sonra, dijital derginizin hangi kategoride içeriğe sahip olduğunu belirlemelisiniz. Trends, Cars, Shopping, Soccer gibi farklı tema tasarımları bulunmaktadır. Bu tasarımlardan istediğiniz birini seçtikten sonraki adımda sisteme yüklemiş olduğunuz PDF belge, seçmiş olduğunuz tema ile düzenlenerek yayına hazır hale getirilecektir.

joomag-digital-publishing-dijital-dergi-editor

Uygulamanın getirdiği en önemli kolaylık, her sayfanın düzenlenebileceği bir editör de getirmesidir. Dilerseniz bu editör yardımıyla PDF belgenizde olmayan yeni bir sayfayı da dijital derginize ekleyebilirsiniz.

Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra Publish butonuna basarak dijital derginizi yayınlayabilirsiniz.

Servisi Mercedes, Renault, Yale University gibi 388 bin müşteri kullanıyor.

Özellikleri

  • Zengin hazır tema seçenekleri
  • Youtube ve Vimeo gibi online video desteği
  • Müzik ve resim galerisi desteği
  • Flash ve HTML 5 desteği
  • Mobile özel tasarım ve tema uygulama desteği
  • İçerik, cihaz, konum bazında içerik istatistiği

Web Sitesi: https://www.joomag.com

canva-dergi-kapagi

Derginizin Kapağı da Canva’dan

Kendi görsellerinizi hazır şablonlara sürükleyip bırakarak hızlıca tasarım oluşturabileceğiniz Canva, profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlanmış temalar sayesinde şık ve özel kapaklar yapmanızı sağlayabilir. İster kendi tasarımınızı yapabilir, ister daha önceden seçilen bir temayı kişiselleştirebilirsiniz. 130’dan fazla font, çeşitli renk paletleri, binlerce fotoğraf ve grafiğin yer aldığı bir kütüphane tasarımınızı yaparken kolaylık sağlar. Daha sonra kapaklarınızı PDF formatında, yüksek çözünürlükte indirebilirsiniz.

alternatif-dijital-dergi-uygulamalari

3 comments

  1. Yakın bir tarihte sitede yer alan en çok okunan içerikleri derlemek istiyordum böyle bir dergi projesi oluşturabilirim. Bu konuda mutlaka yardımcı olacaktır. Teşekkürler içerik için, elinize sağlık 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

61 − 54 =