Telefonunuzdaki Dosyaları Kurtarılamayacak Şekilde Silin

Telefonunuzdaki-Dosyalari-Kurtarilamayacak-sekilde-Silin

Veri güvenliğiniz için akıllı telefonunuzu satmadan önce mutlaka verileri kurtarılamayacak şekilde silin

Akıllı telefonunuzda bir fotoğraf silindiğinde kurtarmak ne kadar önemliyse, o telefon başkasının eline geçtiğinde eski fotoğraflarınızın kurtarılamaması da en az o kadar önemlidir.

Şimdiye kadar böylesi bir hassasiyet geliştirmemiştim fakat bir önceki yazıda bahsettiğim (Akıllı Telefonunuzda Silinen Resimleri Kurtarın: Photo Recovery) yazılımıyla telefonu ilk aldığım zamanlarda (2014) çektiğim fotoğrafların bile kurtarıldığını görünce bu hassasiyet kendiliğinden gelişti 🙂

Bu yazıda size 2 uygulama tavsiye edeceğim Zira kullandığım ilk uygulama ücretsiz ve oldukça başarılı olmasına rağmen Andorid 4 Kitkat ve Android 5 Lollipop kullanan bazı telefonlarda çalışmayabiliyor. (LG G3)

Başlarken

Windows işletim sistemi kullanan bir bilgisayarda diskinizi içindeki veriler kurtarılamayacak şekilde biçimlendirmek istediğinizde işiniz oldukça basit. Zira işletim sistemini tamamen silseniz bile DOS ortamında bilgisayarınızı çalıştırabilir, disk silme işlemini yapabilir ve sonra yine DOS ortamında Widnows işletim sisteminiz kurabilirsiniz. Bunu yapmak içinde ileri seviye bir bilgisayar kullanıcı olmanıza da gerek yok.

Fakat akıllı telefonlarda aynı işlemi yapmak için ileri seviye bir kullanıcı olmak bile yeterli olmayabilir. Zira akıllı telefonlar, bilgisayarlarda olduğu gibi ikincil bir işletim sistemini kullanmazlar. Bu nedenle mobil uygulamalar disk kazıma işlemini akıllı telefonunuzun yalnızca “boş alanı” üzerinde uygulayabilirler. Satmak istediğiniz veya güvenli olarak kullanmak istediğiniz akıllı telefonunuzu önce fabrika ayarlarına sıfırlayın ve hiç bir uygulama yüklemeden aşağıdaki uygulamaları yükleyerek disk kazıma işlemine başlayın.

Secure Wipe

Uygulamayı kullanmak için root ve internet bağlantısı gerekmiyor, ayrıca uygulama içi satın alma gibi can sıkıcı bir sürpriz ile de karşılaşmayacaksınız. Uygulamanın tek handikapı Andorid 4 Kitkat ve Android 5 Lollipop üzerinde çalışan bazı modellerde kilitlenerek kapanması. Android 7 Nougat sürümünde uygulamanın sorunsuz çalıştığını da eklemek isterim. (Uygulamanın adımlarını galeride görüntüleyebilirsiniz.)

Secure Wipe çalışırken başka herhangi bir işlem yapmamanız gerekiyor ve silme işlemi diskinizde boş alanın büyüklüğüne bağlı olarak 10-12 dk arasında sürebiliyor.

Andro Shredder

Andro Shredder, Secure Wipe oranla çok daha fazla seçeneğe sahip bir güvenli silme uygulamasıdır. Uygulamada 3 fonksiyon bulunmaktadır.

  1. Akıllı telefonunuzun depolama birimindeki boş alanı güvenli bir şekilde temizleyen Wipe fonksiyonu
  2. Akıllı telefonunuzdaki herhangi bir belgeyi veya klasörü geri kurtarılamayacak şekilde silen Shred fonksiyonu
  3. Akıllı telefonunuzdaki herhangi bir dosyayı arayabileceğiniz Search fonksiyonu

Uygulama yine tamamen ücretsiz, reklamsız ve uygulama içi satın alma talepsiz bir şekilde kullanıma sunulmuş. Dosyalarınızı güvenle silmek için Andro Shredder‘i kullanabileceğiniz gibi SMS silme fonksiyonu sayesinde eski SMSlerinizi de güvenle silebilirsiniz. Dosyalarınızı silerken maksimum güvenliği sağlamak için uygulamada birden fazla dosya silme tekniği desteklenmiş. (Uygulamanın adımlarını galeride görüntüleyebilirsiniz.)

İki uygulamayı kullanarak akıllı telefonunuz ve özel hayatınızla ilgili tatsız sürprizlerden korunabilirsiniz, aksi halde veri kurtarma yazılımlarının yetenekleri uykuları kaçıracak kadar iyi düzeyde.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 1