En İyi Savaş Filmleri

en-iyi-savas-filmleri

Film listelerin internetin bedelsiz hazinelerinden birisidir. Ben de daha önce bir kaç konuda izlediğim filmlerden bir liste hazırlamıştım. Şimdiki liste de ise en iyi savaş filmleri bulunuyor. Listedekilerin haricinde onlarca film alternatifi var fakat hem bir konusu olan hem de gerçek hikayelere dayanan filmler daha etkileyici oluyor. Listedeki filmlerin önemli bir kısmı gerçek hikayeler üzerine kurulu yapımlar.

“Bunu neden eklemedin?” dediğiniz bir film varsa, yorum kısmına eklemeyi, listeyi beğendiyseniz de dostlarınızla paylaşmayı unutmayın, herkese iyi seyirler.

 

Hacksaw Ridge / Savaş Vadisi

hacksaw-ridge

Tür: Savaş     |     imdb: 8.4 

II.Dünya Savaşı sırasında yaşan bir hikayeden yola çıkan filmde, tek kurşun atmadan şeref nişanı alan bir askerin hikayesi anlatılmaktadır.


Saving Private Ryan / Er Rayn’ı Kurtarmak

Tür: Savaş     |     imdb: 8.6 

II.Dünya Savaşı sürerken ABD ordusu söz verdiği cepheyi açar, savaşın seyrini değiştirecek olan bu hamlenin ilk aşaması da Normandiya Çıkartması’dır. Savaşın tüm dehşetiyle gösteren bir filmdir.


Operation Valkyrie | Valkyrie Operasyonu

Tür: Savaş     |     imdb: 7.1 

Tarihin akışına olumsuz yönde etki eden karakterlerden biri de Hitler’di. Filmde, Hitler’e düzenlenen başarısız suikastlerden biri olan Valkyrie Operasyonu ele alınmış.

 


Unbroken / Boyun Eğmez

Tür: Savaş     |     imdb: 7.2 

II. Dünya Savaşı sırasından Japonlara esir düşmen Amerikan askerlerinin rahatsız edici öyküsünü anlatan film aynı zamanda olimpiyat sporcusu Louis Zamperini’nin biyografisi niteliğinde.


Eye in the Sky / Ölüm Emri

Tür: Savaş     |     imdb: 7.3 

Savaşlarda kullanılan silahlı insansın hava araçlarının yarattığı en büyük problem kuşkusuz sivil kayıplar. Filmde sivil kayıplar nedeniyle bunalıma giren bir İHA operatörünün öyküsü anlatılmış.


Battle for Sevastopol / Sivastopol İçin Savaş

Battle-For-Sevastopol-sivastopol-icin-savas.jpg

Tür: Savaş     |     imdb: 7.3 

Sivastopol savaşı sırasında gönüllü olarak orduya katılan ve oldukça büyük başarılar sergileyen kadınlar tarihe geçmişti. Birinin hikayesi de bu filmde anlatılmış.


The Finest Hours / Zor Saatler

Tür: Savaş     |     imdb: 6.8 

1952 yılında gerçekleşen bir olayın konu edildiği filmde, sahil güvenlik ekiplerinin tüm ölüm riskine rağmen batmak üzere olan petrol tankerindeki mürettebatı kurtarması anlatılmış.Stalingrad

Tür: Savaş     |     imdb: 5.6 

Alman ordusunun Rusya’yı işgali sırasında yaptığı şehir savaşlarını konu alan filmlerden olan Stalingrad’da bir grup Rus askerinin giriştiği çetin mücadele anlatılmış.


   

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

57 − = 47