En İyi Savaş Filmleri

Hacksaw Ridge / Savaş Vadisi

hacksaw-ridge

Tür: Savaş     |     imdb: 8.4 

II.Dünya Savaşı sırasında yaşan bir hikayeden yola çıkan filmde, tek kurşun atmadan şeref nişanı alan bir askerin hikayesi anlatılmaktadır.


Saving Private Ryan / Er Rayn’ı Kurtarmak

Tür: Savaş     |     imdb: 8.6 

II.Dünya Savaşı sürerken ABD ordusu söz verdiği cepheyi açar, savaşın seyrini değiştirecek olan bu hamlenin ilk aşaması da Normandiya Çıkarması’dır. Savaşın tüm dehşetiyle gösteren bir filmdir.


Operation Valkyrie | Valkyrie Operasyonu

Tür: Savaş     |     imdb: 7.1 

Tarihin akışına olumsuz yönde etki eden karakterlerden biri de Hitler’di. Filmde, Hitler’e düzenlenen başarısız suikastlerden biri olan Valkyrie Operasyonu ele alınmış.


Eye in the Sky / Ölüm Emri

Tür: Savaş     |     imdb: 7.3 

Savaşlarda kullanılan silahlı insansın hava araçlarının yarattığı en büyük problem kuşkusuz sivil kayıplar. Filmde sivil kayıplar nedeniyle bunalıma giren bir İHA operatörünün öyküsü anlatılmış.


Battle for Sevastopol / Sivastopol İçin Savaş

Battle-For-Sevastopol-sivastopol-icin-savas.jpg

Tür: Savaş     |     imdb: 7.3 

Sivastopol savaşı sırasında gönüllü olarak orduya katılan ve oldukça büyük başarılar sergileyen kadınlar tarihe geçmişti. Birinin hikayesi de bu filmde anlatılmış.


The Finest Hours / Zor Saatler

Tür: Savaş     |     imdb: 6.8 

1952 yılında gerçekleşen bir olayın konu edildiği filmde, sahil güvenlik ekiplerinin tüm ölüm riskine rağmen batmak üzere olan petrol tankerindeki mürettebatı kurtarması anlatılmış.


Stalingrad

Tür: Savaş     |     imdb: 5.6 

Alman ordusunun Rusya’yı işgali sırasında yaptığı şehir savaşlarını konu alan filmlerden olan Stalingrad’da bir grup Rus askerinin giriştiği çetin mücadele anlatılmış.


Katyn / Katyn Katliamı

Tür: Savaş     |     imdb: 7.1 

1940 yılında Sovyet lideri Stalin’in emriyle 22.000 Polonyalı subay ve sivil başlarından vurularak öldürülmüştür. Film, tarihe Katyn Ormanı Katliamı olarak geçen bu olayın hikayesidir.


Suite Française / Aşk Uğruna

Tür: Savaş     |     imdb: 6.9 

II. Dünya Savaşı’nda Alman Nazi askerleri Fransa’yı işgal eder. Bir grup asker de Fransa köylerine iner. Film bir Nazi askeriyle bir Fransız köylü kızı arasında geçen aşkı anlatmaktadır.


Bloody Sunday / Kanlı Pazar

Bloody-Sunday-kanlı-pazar

Tür: Savaş     |     imdb: 7.7 

Tarihe Kanlı Pazar olarak geçen olayın beyaz perdeye aktarıldığı filmdir. Filmde, İrlandalı sivillerin yaptığı sivil bir protesto eylemine İngiliz komandoların kanlı müdahalesi anlatılmaktadır.


Emperor / İmparator

Tür: Savaş     |     imdb: 6.5 

II.Dünya Savaşı’nın sonunda Japonya’yı işgal eden ABD ordusu, İmparator Hirohito’nun idamının infazı ile görevlidir. General Fellers bu işte gönüllü değildir, halkın isyanından endişe etmektedir.


Red Tails / Kırmızı Kuyruklar

red-tails-kirmizi-kanatlar

Tür: Savaş     |     imdb: 5.9 

II.Dünya Savaşı’nda orduya alınmaya siyahi pilotlar son anda çıkan ödenekle Tuskegee programı ile avcı pilot eğitimi alırlar. Savaş sırasında üstün başarı sağlayan timin hikayesi beyaz perdeye aktarılmış.


The Way Back / Özgürlük Yolu

Tür: Savaş     |     imdb: 7.3 

1940 yılında Sibirya’daki bir esir kampından kaçan ve 6.000 km yol yürüyen, Gobi Çöl’ünü de aşarak Hindistan’a ulaşan bir grup esirin gerçeklere dayanan hikayesi


Cold Mountain / Soğuk Dağ

Tür: Savaş     |     imdb: 7.2 

Amerikan iş savaşı sırasında yaralı bir asker Kuzey Karolina’ya geri döner, o sırada sevgilisini bekleyen Ada Monroe arazi fırsatçılarıyla da mücadele etmektedir.


   

One comment

  1. Önerileriniz için teşekkür ederim. Edge of Tomorrow da beğendiğim bilmkurgu – savaş filmlerinden biri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 4