Hangi Diziyi İzlesem Diye Düşünenlere 11 Öneri

diziler-kolaj-person-of-interest-deadwood-blacklist-narcos-lie-to-me

Alıştığınız dizi bittiğinde yaşadığınız bunalımı atlatmanızı sağlayacak dizi önerileri

Herkesin severek izlediği bir dizi mutlaka var. Dizi sezondayken takip etmek ne kadar keyifliyse, dizi bittikten sonra bir diğerine alışmak da o kadar can sıkıcı oluyor. Kısa bir diziye mi başlamalı, uzun diziye başlarsak bitirebilir miyiz, konusu beni açar mı, dizi yarıda final yapar mı?… Dizi izleyicilerinin yaşadığı en büyük sorunlardan bir kaçını sıraladık (Allah başka dert vermesin)

Daha önce benim gibi tarih temalı dizilere düşkün olanlar için bir yazı kaleme almıştım: Tarih Temalı Diziler ve Tanıtımları  Bu yazının konusu ise; dizi listelerini tüketmiş, yeni dizi arayanlara yönelik öneriler olacak ve spoiler vermemek adına dizilerin konularını sadece genel hatlarıyla tanıtacağım. “Listede gördüğünüz bazı diziler için yoook artık demeyin, diziyi önerirken henüz hiç karşılaşmayanlar olduğunu gördüğüm için listeye ekleme ihtiyacı hissettim.”

1-Zoo

zoo-dizi-tv-series

Doğaüst dizileri belirli bir kurgu ile harmanlanmadığında konsantre olup izleyemiyorum. Zoo dizisi de aslında doğaüstü olayları ele alan bir dizi, fakat konu o kadar güzel işlenmiş ki hiç sıkılmadan izleyebiliyorsunuz. Dizi; hayvanların insanlara başkaldırışını işleyen oldukça ilginç bir yapım.

 

2-Narcos

narcos-netflix-dizi-tv-series

Dizide meşhuur Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayat hikayesi işlenmiş. Siyasi tarihe merakı olanlara da ayrıca tavsiyedir. Zira ortak menfaatler söz konusu olduğunda medya, mafya ve siyaset dünyasının nasıl da kolaylıkla bir araya gelebildiğini gösteren başarılı bir yapımdır.

 

3-Person of Interest

person-of-interest

Tadı damağınızda kalacak, hiç bitmesin isteyeceğiniz dizilerden bir diğeri de Person of Interest’tir. Dizide, süper zeka bir yazılımcının tasarladığı bir yapay zeka konu edilmektedir. Henüz suçlar işlenmeden tespit eden yapay zekanın belirlediği suçluları da Reese etkisiz hale getirmektedir.

 

4-Public Morals

public-morals-tnt-tv-series

TNT tarafından yeni sezonu iptal edilmiş olsa da oldukça keyifli bir mafya/polis dizisidir. Edward Burns’ün yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği dizi; 1967 yılı Amerika’sını ve o dönemde yozlaşan polis teşkilatını konu almaktadır.

 

5-Deadwood

deadwood-dizi-tv-series

Şimdiye kadar izlediğim en başarılı Western yapımı olan Deadwood’u herkese tavsiye ediyorum. Oyunculuk, mekanlar, espri zekası, küfürleri, karakterlerinin çeşitliliği… Övmeye sayfaların yetmeyeceği eşsiz bir dizi.

[wp_ad_camp_1]

6-Lie To Me

lie-to-me-dizi-tv-series-paul-ekman

Dizi, davranış bilimcisi Paul Ekman’ın, Türkçe’ye “Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın?” (kitabı aldım, özetini yakında yayınlayacağım) adıyla çevrilen kitabından esinlenilmiştir. Yapımda mikro ifadeler takip edilerek bir insanın yalanının nasıl yakalanabileceği polisiye bir dille anlatmaktadır.

 

7-The Last Ship

last-ship-tv-series-dizi

Bir bahriyeli olarak denizde geçen dizilere ayrı bir sempati duyuyorum, bu nedenle The Last Ship’i de tavsiye edeceğim. Konu itibariyle çok başarılı olmasa da sürükleyici aksiyon sahneleri olması diziyi izlenir kılıyor, 3.sezon ise 12 Haziran’da başlıyor, dümene geçmeye hazır olun.

 

8-The Blacklist

blacklist-dizi-tv-series

Dünyanın en yetenekli suçlusu bir karar alır ve FBI’ya teslim olur. Güzeller güzeli FBI ajanı Elizabeth Scott ile iş birliği yaparak tüm dünyadaki suç şebekelerine operasyon düzenlerler. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılan çekimleri ve aksiyon sahneleriyle polisiyeseverlere tavsiyedir.

 

9-The Last Kingdom

the-last-kingdom-tv-series

M.S. 9. yüzyılda geçen hikaye gerçek kişiler üzerine kurulmuş bir kurgudur. Kral Alfred’in İngiltere’deki küçük krallıkları birleştirerek büyük ve güçlü bir krallık kurma yolunda giriştiği savaşları anlatmaktadır. Bir Rome, bir Tudors veya Vikings olmasa da izlenebilir bir tarihi dizidir.

 

10-Tut

tut-tv-series

Ben Kingsley‘in başrolünü üstlendiği dizi Mısır’da, Firavunların dünyasında geçiyor. Taht kavgaları, hileler, savaşlar ve tüm bu kargaşanın içerisinden filizlenen bir aşk… Savaş, tarih ve Mısır konulu yapımları ilgi duyanların keyifle izleyeceği 3 bölümlük bir mini seri.

11-Hatfields & McCoys

Hatfields-McCoys-dizi-tv-series

Ülkemizde kan davasını konu alan diziler furyası şükür son buldu, bu işler ABD’de nasıl yürüyor diye merak ediyorsanız işte size en dikkat çekenlerinden biri: Hatfields & McCoys. Dizi iki aile arasındaki dostluğun nasıl bir kan davasına dönüştüğünü anlatıyor. Başrollerde usta oyuncular Kevin Costner ve Bill Paxton oynuyor.

Eğer hiçbirini izlemediyseniz sizi rahatlıkla 1 sene idare edecek kadar zengin bir hazineye kavuştunuz. Daha iyileri de var diyorsanız, onları da bilmek isterim.

İyi eğlenceler.

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 11 =