Dizi Seçmekte Zorlananlar İçin En İyi Yabancı Diziler Listesi

en-iyi-yabanci-diziler

Belirli bir süre bir diziyi izledikten sonra bir başka diziye geçmek, adapte olmak ciddi anlamda vakit alıyor. Zira aynı keyfi verecek diziyi seçmek en azından benim gibiler için çok da kolay olmayabiliyor. Bu nedenle izlenmiş, kalitesi tescil edilmiş bir tavsiye listesi hazırlamak istedim.

Listede binadan binaya atlayan istihbaratçılardan, çağ açıp çağ kapatan Roma askerlerine, yapay zeka ile suçluları kovalayan ajanlardan, 2 km mesafeden sineği vuran keskin nişancılara kadar geniş bir yelpazede yabancı dizi önerisi bulunmaktadır.

 

Barbarians

Dizi Netflix’te uzun zamandır yeni örneğini görmediğimiz tarih ve savaş konulu diziler kategorisinde önemli bir boşluğu dolduracak gibi görünüyor. 9.yy’da Germen savaşçılarının Roma ordusuna karşı verdiği destansı mücadeleyi anlatan dizi Teutoburg Ormanı Savaşı’nı ekranlara taşımış.

 

 

La Revolution

Fransız devrimini yeniden bir tarih yazımıyla sahneye aktaran dizi giyotinin mucidi Joseph Guillotin, soyluların halka saldırmasına neden olan bir hastalık teşhis eder. Mavi kan hastalığı aristokrasinin sıradan halka saldırmasına neden olmaktadır bu da zamanla halkın bu durumu kaldıramayarak isyan etmesine neden olur. Doğa üstü olayları tarihi bir anlatımla harmanlayan dizi oldukça kanlı sahneler içeriyor.

 

Homeland

homeland-6-sezon

CIA’in senaryosuna sızdırma bilgilerle yön verdiği, İran ile uzlaşma sonrasında kesinleşen dizi uluslar arası ilişkilerin ve istihbarat dünyasının seyrini anlamak isteyenler için oldukça zengin bir içerik vaat ediyor. Bir sezonu Türkiye’de çekilmek istenen fakat izin çıkmadığı için çekilemeyen dizide ABD’nin Orta Doğu’daki kirli eli kimi zaman destekleyici kimi zaman da objektif bir şekilde anlatılıyor, meraklısına tavsiyedir.

 

The Wire

the-wire

Yine bitmesinden endişe ederek bitirdiğim dizilerden birinin daha sonuna geldim. Eşsiz bir seyir keyfi sunan ve çarpıcı bir gerçekliğin içerisinde izleyicisine de rol veren bu dizinin adı The Wire. Hikaye başlı başına Amerikan rüyasına giden yolda morglarda biten hayatları tasvir eden muhteşem bir günlük yaşam eleştirisi niteliğinde.

 

Shooter

shooter

Aksiyon dolu bir keskin nişancı dizisi olan Shooter, tası tarağı toplayıp sahilde emekliliğin keyfini sürmeyi planlayan Bob Lee Swagger için hayat hiç de planladığı gibi akmayacaktır. ABD Başkanı’na düzenleneceği istihbaratı ile yardıma çağrılan Swagger bir anda kendini bir komplonun ortasına bulacak, suikastin baş şüphelisi olarak aranmaya başlanacak. Bakalım Swagger kendini aklayıp, ABD Başkanı’nı koruyabilecek mi?

 

 

Knight Fall

knightfall-dizisi

Başrolünde Black Mirror ve Downtown Abbey dizilerinde de rol bulan Tom Cullen’in oynadığı Knightfall, Tapınak Şövalyeleri’nin inanç, sadakat ve kardeşlik üzerine ortaya koydukları maceraları sahneliyor. Dizide Haçlı Seferleri’nde görev alan bu elit birliğin yapısı, düzeni ve Papa ile mücadelesine tanıklık edeceksiniz.

 

Berlin Station

berlin-station-izle

Berlin Station, CIA’in Berlin istasyonunun Alman siyasetine nasıl etki ettiğini anlatan ilginç bir yapım. Güncel olaylara yaptığı atıflarla senaryosunun sızdırma planlar üzerine bina edildiğini düşündüren dizi Homeland‘in yokluğunda tatmin edici bir teselli hissi yaşattı diyebilirim. Sanırım 3.sezonla beraber teselli etmenin ötesinde az sezonlu dizi izlemeyenleri de takipçi kitlesine katmaya başaracak.

 

Zoo

zoo-dizi-tv-series

Doğaüst dizileri belirli bir kurgu ile harmanlanmadığında konsantre olup izleyemiyorum. Zoo dizisi de aslında doğaüstü olayları ele alan bir dizi, fakat konu o kadar güzel işlenmiş ki hiç sıkılmadan izleyebiliyorsunuz. Dizi; hayvanların insanlara başkaldırışını işleyen oldukça ilginç bir yapım.

 

Underground

Amerika’nın sömürgecilik tarihine bir eleştiri olarak çekilen filmde, beyazların siyahları köle edinmesini, tarlalarda hayatları pahasına çalıştırarak özgürlük fikrini aklına getirenleri ibretlik bir şekilde öldürmelerini konu alıyor. Tüm bu serüvende hikayenin olmazsa olmazı tabi ki aşk.

 

Narcos

narcos-netflix-dizi-tv-series

Dizide meşhuur Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayat hikayesi işlenmiş. Siyasi tarihe merakı olanlara da ayrıca tavsiyedir. Zira ortak menfaatler söz konusu olduğunda medya, mafya ve siyaset dünyasının nasıl da kolaylıkla bir araya gelebildiğini gösteren başarılı bir yapımdır.

 

Black Sails

Black Sails kabaca, İspanya ve İngiltere arasında var olmaya çalışan bir korsan adası ve onu korumaya çalışan Kaptan Flint’in hikayesi. Adanın gayrı resmi yöneticisi Kaptan Flint. Adada korsanların elde ettiği ganimetleri sattıkları bir market (Eleanor Guthrie), kazanılan paraların çarçur edildiği bir umumhane, adanın korunmasını sağlayan eskiden kalma bir de kale bulunuyor. Hikaye Flint, onun en büyü rakibi Kaptan Charles Vane ve ikisi ile de ilişkisi olan Eleanor Guthrie arasında geçiyor.

 

Hell on Whells

Dizi gerçek bir hikaye üzerine kurulmuş. 1865 yılında Kuzey-Güney savaşının bitmesiyle ülke artık enerjisini gelişme üzerine harcamaya başlıyor. Gelişimin başta gelen enstrümanı ise demiryolu. Demiryolu inşaatı eksenin dönen dizi de Cullen Bohannon ölen karısının hatırasını onurlandırmak için demiryolunun tüm ülkeyi kaplayacak şekilde geliştirilmesine çalışmaktadır. Bohannon’ın bu mücadelesi de etrafında yeterine düşman edinmesini sağlayacaktır. Rakip demiryolu yatırımcıları, Kızılderililer, Mormonlar, haydutlar derken soluk soluğa izleyeceğiniz bir dizi ortaya konmuş. Hem tarihi gerçekliklerden hareket etsin hem de güzel bir Western yapımı olsun diyenler için soluksuz izlenecek bir dizi diyebilirim. Şiddetle tavsiyedir.

Person of Interest

person-of-interest

Tadı damağınızda kalacak, hiç bitmesin isteyeceğiniz dizilerden bir diğeri de Person of Interest’tir. Dizide, süper zeka bir yazılımcının tasarladığı bir yapay zeka konu edilmektedir. Henüz suçlar işlenmeden tespit eden yapay zekanın belirlediği suçluları da Reese etkisiz hale getirmektedir.

 

Vikings

Vikinglerin efsane kralı Ragnar Lothbrok’un hayatı ekseninde şekillenen hikaye 4.sezonunu tamamlamak üzere ve her yıl izleyici kitlesini daha da büyüterek yoluna devam ediyor. Küçük bir köyde başlayan Vikinglerin hikayesi İngiltere, Fransa ve İspanya kıyılarına kadar uzanacaktır. Bu süreçte de bir çok suikast, bir çok kanlı savaş ve bir çok düşmanlığı göğüslemek zorunda kalan Ragnar Lothbrok, Vikingleri birleştirmek için sayısız fedakarlıklar yapacaktır.

 

Public Morals

public-morals-tnt-tv-series

TNT tarafından yeni sezonu iptal edilmiş olsa da oldukça keyifli bir mafya/polis dizisidir. Edward Burns’ün yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği dizi; 1967 yılı Amerika’sını ve o dönemde yozlaşan polis teşkilatını konu almaktadır.

 

Game of Thrones

game-of-thrones

Kitap dizilerinin en başarılı örneklerinden biri olan dizi tüm dünyada oldukça büyük bir izleyici kitlesine sahip. Dizi epik fantezi türünde çekiliyor ve hayali karakterlerin, hayali şehir ve krallıklar için yaşadığı taht mücadelesini anlatıyor. Buz ve Ateşin Şarkısı kitabından uyarlanan dizi, kitabın da aldığı ödüllerden sonra daha fazla ilgi çekti ve izleyici kitlesini genişletti. Tüm sezonlarını izleyen biri olarak kesinlikle pişman olmayacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Spartacus

spartacus

Dizinin esin kaynağı ise hepimizin bildiği asi Spartacus. Köleleri ve gladyatörleri örgütleyen SpartacusRoma’ya ve Roma ordularına kök söktürmüş fakat sonunda kaybetmiştir. Tarihi kaynaklara göre her ne kadar cesedi bulunamasa da ordusunun Roma orduları tarafından kılıçtan geçirildiği bilinmektedir. Cesedi bulunamaması Spartacus’u efsane yapmış ve her daim Romalı komutanların korkulu rüyası olmaya devam etmiştir.

 

The Tudors

tudors

2007-2010 yılları arasında yayınlanan 4 sezonda, İngiltere Kralı VIII. Henry‘nin hayatını ve genel anlamda taht oyunlarını anlatıyor. Dönem İngiltere’sinin, Kral’ın evliliklerinden ne kadar etkilendiğini, bir eşi reformcuları kafirlik iddiasıyla yakarken diğer eşinin de Katolikleri yakması dönemin ve Kral’ın değişkenliğini gözler önüne seriyor.

 

Deadwood

deadwood-dizi-tv-series

Şimdiye kadar izlediğim en başarılı Western yapımı olan Deadwood’u herkese tavsiye ediyorum. Oyunculuk, mekanlar, espri zekası, küfürleri, karakterlerinin çeşitliliği… Övmeye sayfaların yetmeyeceği eşsiz bir dizi.

 

Rome

rome

Rome, Roma tarihini anlatan yapım sizi M.Ö. 49 yılına götürüyor. Roma’nın bitmek tükenmek bilmeyen entrika ve savaşlarına şahitlik edeceğiniz dizinin kadrosu da oldukça başarılı. Dizinin kötü olarak söz edilebilecek tek yanı ise sadece ve sadece 2 sezon sürmesidir.

 

Lie To Me

lie-to-me-dizi-tv-series-paul-ekman

Dizi, davranış bilimcisi Paul Ekman’ın, Türkçe’ye “Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın?” (kitabı aldım, özetini yakında yayınlayacağım) adıyla çevrilen kitabından esinlenilmiştir. Yapımda mikro ifadeler takip edilerek bir insanın yalanının nasıl yakalanabileceği polisiye bir dille anlatmaktadır.

 

The Borgias

15.yy Roma’sını anlatan dizi, Papalık makamının manevi bir makamdan ziyade nasıl bir saltanat olarak kullanıldığını en açık şekilde gözler önüne seriyor. Dizide adı geçen Borgia ailesi Papalık tarihinde önemli bir yere sahip ve yapımcılar hikayeyi cazip kılmak için gerçek hikayenin ötesinde kurgu öğelerini de sıkça kullanmışlar. Bir solukta bitecek olan 2 sezonun ardından Borgia ailesinin taht mücadelesine ve keskin zekalarına hayranlıkla şahitlik edeceksiniz. Özellikle Fransa kuşatmasını eşsiz bir hileyle savuşturan Kardinal Casera Borgia’nın devleştiği sahneleri izlerken içten içe kendinizi gülmekten alıkoyamayacaksınız.

 

The Last Ship

last-ship-tv-series-dizi

Bir bahriyeli olarak denizde geçen dizilere ayrı bir sempati duyuyorum, bu nedenle The Last Ship’i de tavsiye edeceğim. Konu itibariyle çok başarılı olmasa da sürükleyici aksiyon sahneleri olması diziyi izlenir kılıyor, 3.sezon ise 12 Haziran’da başlıyor, dümene geçmeye hazır olun.

 

Marco Polo

Netflix dizileri genellikle güzel oluyor. Bu algının oluşmasına önemli paya sahip dizilerden biri de şüphesiz Marco Polo. 13.yüzyılda Moğolistan’da geçen dizi Kubilay Han zamanına ışık tutuyor. O dönemde yaşanan iç çekişmeler ve taht kavgaları dizinin ana konusu, Marco Polo da Han’ın en güvendiği danışmanı rolünde. Kesinlikle takip etmeniz gereken bir dizi diyebilirim.

 

The Blacklist

blacklist-dizi-tv-series

Dünyanın en yetenekli suçlusu bir karar alır ve FBI’ya teslim olur. Güzeller güzeli FBI ajanı Elizabeth Scott ile iş birliği yaparak tüm dünyadaki suç şebekelerine operasyon düzenlerler. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılan çekimleri ve aksiyon sahneleriyle polisiyeseverlere tavsiyedir.

 

The Last Kingdom

the-last-kingdom-tv-series

M.S. 9. yüzyılda geçen hikaye gerçek kişiler üzerine kurulmuş bir kurgudur. Kral Alfred’in İngiltere’deki küçük krallıkları birleştirerek büyük ve güçlü bir krallık kurma yolunda giriştiği savaşları anlatmaktadır. Bir Rome, bir Tudors veya Vikings olmasa da izlenebilir bir tarihi dizidir.

 

Tut

tut-tv-series

Ben Kingsley‘in başrolünü üstlendiği dizi Mısır’da, Firavunların dünyasında geçiyor. Taht kavgaları, hileler, savaşlar ve tüm bu kargaşanın içerisinden filizlenen bir aşk… Savaş, tarih ve Mısır konulu yapımları ilgi duyanların keyifle izleyeceği 3 bölümlük bir mini seri.

Hatfields & McCoys

Hatfields-McCoys-dizi-tv-series

Ülkemizde kan davasını konu alan diziler furyası şükür son buldu, bu işler ABD’de nasıl yürüyor diye merak ediyorsanız işte size en dikkat çekenlerinden biri: Hatfields & McCoys. Dizi iki aile arasındaki dostluğun nasıl bir kan davasına dönüştüğünü anlatıyor. Başrollerde usta oyuncular Kevin Costner ve Bill Paxton oynuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 24 = 26