Tarih ve Savaş Kategorisinde Yeni Dizi Knightfall

knightfall-dizisi

Başrolünde Black Mirror ve Downtown Abbey dizilerinde de rol bulan Tom Cullen’in oynadığı Knightfall, Tapınak Şövalyeleri’nin inanç, sadakat ve kardeşlik üzerine ortaya koydukları maceraları sahneliyor. Dizide Haçlı Seferleri’nde görev alan bu elit birliğin yapısı, düzeni ve Papa ile mücadelesine tanıklık edeceksiniz.

Kudüs’ün, Eyyubiler’e kaybedilmesiyle başlayan başlayan dizi 14.yüzyılda Tapınak Şövalyeleri’nin tarih sahnesinden silindiği süreci ele alıyor. Haçlıların kutsal saydığı gizemli kaseyi bulmayı kendine  yaşam amacı edinen Haçlı Seferleri’nin emektar gazisi Landry (Tom Cullen) Haçlı birliklerini yeniden bir araya getirerek Kudüs’ü geri alma hayalini içinde yaşatmaktadır.

Fransa Kralı 4.Philip ile anlaşmazlığa düşen Tapınakçılar ülkeden sürülmek istenir, Landry buna karşı çıkmak için bir ordu hazırlar ve Fransa Kralı ile mücadeleye girer. Mücadelenin sonu ise (tarihi kaynakların söylediğine göre) Tapınakçıların kazığa geçirilerek yakılmalarıyla son bulur.

Dizinin ilk bölümünü çok da yüksek bir beklenti içine girmeden izlemeye başladım, fakat bölümler ilerledikçe takip listeme bir dizi daha eklemem gerektiğine karar verdim. Açıkçası şimdinin kült yapımlarından biri olarak beğeni listelerinin başlarında kendisine yer bulan Vikings dizisinin ilk bölümleri de görsellik ve kurgu açısından oldukça zayıftı. Fakat ilerleyen bölümlerde izlediğimiz savaş sahneleri ve akıcı hikaye ile vazgeçilmezlerimiz arasında kendine yer buldu. Knightfall dizi için de aynı sürecin işleyeceğini tahmin ediyorum.

Dizinin ilk sezonu yayınlandı ve bitti, ikinci sezonu için de onay aldığı ve daha da iyi bir sezon çıkartılacağı açıklaması yapıldı. Hatırlatma listeme ekliyorum, zira birinci sezon gayet başarılıydı. Siz siz olun imdb’de görünen 6.5 notuna aldanmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 4 =