Bir Soğuk Savaş Hikayesi The Americans

the-americans

Person of Interest, Homeland, The Wire ve Berlin Station’da yakaladığım uluslararası ilişkiler soslu heyecan fırtınası mini bir adrenalin bağımlılığı yarattığı için bir sonraki tercihimi de The Americans dizisinden yana kullandım.

Dizi Reagen döneminde Sovyetler ve ABD arasında yaşanan istihbarat savaşlarını anlatan enfes bir yapım. Soğuk savaş döneminin ele alındığı dizi tam olarak bir dönem dizisi. Gerçek hikaye de diyebileceğimiz dizi hatırı sayılır ölçüde örtülü bir ABD propagandası da içeriyor. Zira filmin yapımcılığını eski bir CIA ajanı olan Joe Weisberg üstlenmiş.

1980’lerde hız kazanan Sovyetler ve ABD arasındaki Soğuk Savaş’ta iki ülke arasındaki silah teknolojisi rekabeti had safhaya ulaşmıştı. ABD hem ekonomik imkanları hem de Nazi Almanyası’ndan transfer ettiği bilim adamları nedeniyle bu yarışta bir adım öndeydi. Sovyetler bu duruma seyirci kalamazdı, teknoloji geliştiremiyorsa yapabileceği en iyi şey geliştirilen teknolojileri çalmaktı. Bu aşamada da görev ABD’ye sızdırılan Jennings ailesine düştü. KGB’nin ABD’ye sızdırdığı  Elizabeth ve Philip Jennings’in yaptıkları evlilikten iki de çocukları olmuştu. Başlarda görev gereği yapılan evlilik daha sonraları duygusal bir mücadeleye de dönüşecekti.

Diziyi önemli kılan nedenlerden biri istihbarat ve uluslararası ilişkiler kavramlarının birbiriyle ne kadar ilintili olduğunu göstermesidir. Ülkelerde bulunan yabansı misyon şeflikleri ve konsolosluk binalarının aslında bürokrattan çok istihbarat elemanı ile dolu olduğu gerçeğini bir dönem CIA’de çalışmaktan mutsuz olduğu için ayrılan Joe Weisberg çok net bir şekilde göstermiş.

Dizi birden fazla paralel hikaye içerirken soluksuz bir şekilde ekrana kilitlenmenizi garanti ediyor. Jennings ailesi çocuklarıyla ve gerçek hayatla yaşadıkları iç çekişmelerin üstesinden gelmeye çalışırken bir yandan da tamamen tesadüf eseri kendilerine komşu olan FBI ajanı Stan Beemen ile de köşe kapmaca oynamaktadır. Dizide heyecanı doruk noktasına ulaştıran bir diğer hikaye ise Afganistan savaşının Sovyetlerin amaçları doğrultusunda ilerlemesi için ikilinin yapmaları gereken önleme ve endüstriyel bilgi hırsızlığıdır. Tüm bu görevler yetmez gibi bir de KGB içerisinde bulunan cuntacı bir ekibin Gorbaçov’u öldürme çabalarını da engellemeye uğraşan ikiliyi soluksuz izleyeceğiniz bir takip ve soruşturma engeli de beklemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

92 − 86 =