Herkes Örgüt: İnternet Gruplarının Gücü

herkes-orgut-kitap-ozeti
Askerlik süresinin değerlenmesi sağlayan en muhteşem kitaplardan biri Clay Shirky’nin eşsiz çalışması olan Herkes Örgüt:İnternet Gruplarının Gücü” kitabıydı. Her ne kadar kitabı gören bazı astsubayların ilginç sorularına maruz kalsam da kitabı çok büyük bir iştahla okuyarak birkaç günde bitirdim. Kitabın içerisindeki “örgüt” ibaresi ziyadesiyle dikkat çekmiş olsa gerek…

Oldukça akıcı örneklerle fikirlerini açıklayan Shirky okudukça motivasyon arttıran bir eser ortaya çıkartmış. Kitap kısaca kollektif aklın ve kollektif kültürün faydalarını anlatıyor. Kolektif akıl ile yaklaşılan sorunların çözümünün daha kolay olduğunu gösteren Shirky konuyla ilgili başarılı örnekleri de sıralıyor. Yazar, bir elektrikçinin çözdüğü önemli bir kimya sorunundan tutun da işletim sistemleri dünyasını şekillendiren Linux’un oluşumuna kadar bir dizi örneği kolektif akıl ışığında oldukça başarılı bir şekilde ifade etmiş.

Sosyolojinin temel kavramlarıyla da açıkladığı olaylardan pratik anlamda işinize yarayacak sonuçlar da üretebileceğiniz bir kitap olduğundan, sosyal medya ile ilgilenen herkesin okuması gereken, yeni perspektifler kazandıracağına inandığım bir kitap.

Kitabı incelemek için lütfen tıklayın: Herkes Örgüt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + = 5