Crowdsourcing

Jeff Howe

Fonetik olarak değerlendirildiğinde ismini çok beğendiğim bir kitap olmasının ötesinde içeriği ile de gönlümü fetheden bir kitaptı Crowsdsourcing. Türkçe’ye, “Kitle Kaynak” olarak çevrilmesine, kelime anlamı olarak da tatmin edici bir çeviri olmasına rağmen bir türlü içime sinmemişti. Tam olarak karşılığını Turkcell Teknoloji Zirvesi 2014’te Süreyya Ciliv‘ın sunumundan buldum: Takım Oyunu (Süreyya Ciliv’in bir kürek takımının nasıl başarılı olduğuna dair bir hikayeyi paylaştığı bu sunumu dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. )

Kitap, takım oyununun bireysel oyuna göre çok daha etkili sonuçlar elde etmedeki üstünlüğünü anlatan hikayelerle dolu ve her biri de ayrı ayrı motive edici nitelikte.

Clay Shirky’nin, Herkes Örgüt kitabında da atıfta bulunduğu Jeff Howe, şirketlerde yaptığı gözlemleri kendi fikirleriyle çatıştırarak muhteşem sentezler ortaya koymuş. Anlık uygulanabilecek pratik fikirleri sayesinde kendi iş yaşamınızda da hatırı sayılır bir ilerleme sağlayabilirsiniz. Kitabın en cesaretlendirici yanının ise gücün artık bağımsız çalışma gruplarında olduğunu açıkça ortaya koymasıdır.

Kalabalıklar bazen nitelikli onlarca mühendisin çözemediği sorunları çözüyor, kimi zaman ise birçok kimyacının ve biyologun çözüm bulamadığı hastalıkların çarelerini bulabiliyorlar. Anlamlı bir motivasyon kaynağı olması açısından okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap.

 

Crowdsourcing 

Yayınevi : Optimist Yayınları
Yazarı     : Jeff Howe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 78 = 84