Sizce Hala Twitter’da TT Olmak Gerçekten Önemli mi?

sizce-hala-twitter-da-trending-topic-olmak-gercekten-önemli-mi

Görünür ve bilinir olmanın şehveti insanoğlunu yüzyıllardır kemirir durur. İnsanın bilinme ve tanınma zaafından sosyal medya şirketleri de bihaber değiller tabi. Bu zaafını tatmin edecek en güncel araçlardan biri de şüphesiz sosyal medya.

Facebook’ta sayfa beğenme sayısı, Instagram’da takipçi sayısı, Twitter’da takipçi sayısı ve Trending Topic olma bu zaafı besleyen en önemli “güncel dijital değerler.” Trending Topic listesi twitter.com adresine giren herkesin ilk anda gördüğü bir gösterge olması nedeniyle birinci derece önemli kabul ediliyor.

Trending Topic Olmak Neden Önemsizleşti

Çünkü artık satın alınabilir bir şey haline dönüştü. O kadar satın alınabilir ki bir kaç robot hesap sahibi el ele verdiğinde istediği etiketin TT listesinde yer almasını sağlayabiliyor. TT listesinin çalışma mantığı malum; en kısa sürede en fazla içerik paylaşımı yapılan etiket TT listesinde üst sıralara yükseliyor. 

Mantık bu kadar basit olduğunda hileye başvurmak bir çoğumuzun ilk yaptığı şey oluyor. Dostlar alışverişte görsün mantığıyla işleyen her sektörde de hile makul, çaba lüzumsuz olarak görülüyor. Sadece TT listesinde yer aldığı için tatmin olan o kadar çok yönetici ve o kadar çok marka var ki, bunun arkasını sorgulamak akıllarına bile gelmiyor, zira o yönetici de kendi amirine “efendim TT listesindeyiz” dediği zaman tebessümle bezenmiş bir aferin alıyor, asla ruhunda emeksiz bir başarının bıraktığı leke kalmadan…

Uygun Fiyattan TT Verilir

Yazıyı kaleme aldığım sırada nazire yapar gibi TT listesinde “uygun Fiyattan TT Verilir” etiketi bulunuyordu. Bu kadar ucuzlayan bir şeye hala itibar etmek sizce ne kadar mantıklı?

Birbirine bağlı onlarca sahte hesap ile paylaşılan binlerce tweet markanızın, ürününüzün veya fikrinizin Trending Topic listesine girmesini sağlayabilir, fakat işin arka planını bilenler için yaptığınız şey markanıza ve ya fikrinize değer katmaz, aksine değersizleştirir.

Eğer hadi canım, bir gün olmuş TT listesine çıkmış, her gün olacak değil ya diyenlerdenseniz, sizin için birkaç gün TT listesini takip ettim, işte sonuçları:

twitter-trending-topic-listesi-tt-olmak

Uygun fiyata TT veren firmaların ilanlarına da bir göz attım, fiyatları o kadar yüksek zannetmeyin, 300 TL’ye 1 saatliğine TT hizmeti veren firmalarımız var. Sadece TT mi, Reweet, Türk takipçi, yabancı takipçi, ortaya karışık, Beğeni gibi fonksiyonlar da ücrete mukabil verilen hizmetlerden. Yani kısaca özetlemek gerekirse Twitterda değer(value) namına ne varsa tamamı manipüle edilebiliyor. 

Sağlıksız Trending Topic Nasıl Anlaşılır?

Bir etiketin ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak için bir kaç parametreye göz atmanız yeterli olacaktır.

  • Bu etiketi kim açtı, ilk tweet’i kim attı?
  • Bu etikete atılan tweetler kaç saate yayıldı? (trend nasıl?)
  • Bu etikete atılan toplam tweetleri kaç ayrı hesap (unique) attı?

Elinizde ücretli sosyal medya izleme (monitoring) yazılımları varsa işiniz çok kolay. Bu yazılımlarla ilgili etiketin zaman içerisindeki seyrini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Listedeki seçenekleri tespit edebiliyorsanız etiket hakkında bir fikir edinebilirsiniz, fakat herhangi bir yargıya varmak için üçüncü maddeyi kesinleştirmeniz gerekmektedir.

Örneği TT listesin girmiş bir etiketi incelediğinizde 6.000 tweet 150 hesap tarafından 30 dk içerisinde atıldıysa şüphelenmek için iyi bir nedeniniz olur. Bu durumda her bir hesap toplamda 40’ar tweet atmış, süreyi de hesaba kattığınızda aşağı yukarı her bir hesap 45 saniye bir tweet atmış demektir. Böyle karmaşık mı geldi, bir de tersten alalım.

Öyle 150 kişi düşününki 30 dakika boyunca her 45 saniyede 1 tweet atacak ve bu tweetler de aynı etikete yazılacak. Bir twitter kullanıcı nasıl bir motivasyona sahip olmalı ki bu düzeyde garip bir paylaşım silsilesi yaratmalı? 

Twitter Neden Buna İzin Veriyor?

Twitter kurulduğu günden bu yana ekonomik sorunlarla mücadele ediyor. Bir türlü kâr edemeyen sosyal medya devi böyle bir durumdayken aktif kullanıcı sayısını azaltacak güvenlik tedbirlerini devreye almamakla kendini haklı görebilir. Fakat Twitter bir sosyal medya mecrası olmaktan öte bir manipülasyon mecrası olarak kabul görülmeye başladığı günden itibaren kâra geçme ihtimalini de tarihin tozlu sayfalarına gömecektir. Kim bilir belki o zaman fonlayanlar değişir ve şimdikinden bile daha karlı bir duruma gelir?

Facebook daha ticari davranarak gelirlerini sürekli arttırırken, Twitter muğlak (Twitter George Orwell’ı, Facebook Aldous Huxley’i Haklı Çıkarıyor) kalmayı tercih ediyor. Belki de varlığını da bu muğlaklığa borçlu.

Kuramcılar Bu Duruma Ne Diyor?

Marshall McLuhan, “the medium is the message” derken tam olarak bu durumu kastediyordu. McLuhan’ın bu sözünü bize en iyi şekilde Neil Postman tefsir etmiştir: Her medya kendi doğası gereği taşıdığı mesajı şekillendirir. Söyledikleri şey aynı olsa bile, taşınan mesajların anlamları farklılaşır.

Twitter’ın doğasından gelen manipüle edilebilirlik nedeniyle kendi ekosisteminde kabul gören değerlerine de şüpheyle yaklaşılmaktadır. Twitter’ın en büyük değeri olan Trending Topic listesine girmek 300 TL bir ücret karşılığında elde edilebiliyorsa sizce hala Twitter’da TT olmak gerçekten önemli mi?

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

89 + = 94