Medya Analizlerine Giriş

medya-analizlerine-giris

Medyada yer alan içerikler her zaman bir doğrudan ifadenin ürünü olmayabiliyor. Konular farklılaştıkça dolaylı ifadeler göndermelere ve ithamlara doğru kayabiliyor. Eğer medya mesajlarını okuma konusunda yeterince tecrübeli değilseniz bu göndermeleri kaçırmanız işten bile değil.

Kitle medyasının dinamikleri görünenden çok görünmeyenler üzerine kuruludur, tecrübeli medya yöneticisi Graeme Burton görünmeyenlerin üzerindeki sisi kaldırmak için Görünenden Fazlası: Medya Analizlerine Giriş kitabını medyanın tüketicileri ile paylaşmış.

Kitapta uygulamalı analizler de bulunuyor. Bir gazete ilanındaki nesnelerin yerleşimi, metnin konumu, ışığın geliş açısı, görseldeki modelin bakışı gibi ayrıntılarla bir mesajın nasıl inşa edildiğini göreceksiniz. Kitabı okuduktan sonra daha önce hiç dikkatinizi çekmeyen ayrıntılar dikkat süzgecinize takılacak.

Kitap hem akademik anlamda çalışma hazırlayanlar için hem de medyayı anlamaya çalışanlar için oldukça değerli bir kaynak niteliğinde. Ekonomik, politik, teknik ve haberin üretiliş biçimi açısından medyayı analiz eden yazar özellikle medyanın ekonomik boyutuna da önemli vurgular yapmış. Zira reklama bağımlı medyanın özgürlüğü Batı medyasında da tartışılan bir konu.

Medya Analizlerine Giriş: Görünenden Fazlası

Yayınevi : ALAN Yayıncılık
Yazarı     : Graeme Burton

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 7 = 1