Samsung Galaxy S20 Ultra Kamera Camı Nasıl Değiştirilir?

Samsung Galaxy S20 Ultra‘yı tamamen kamera performansı nedeniyle tercih etmiştim, 2 yıldır kullanıyorum ve büyük ölçüde hem video hem de fotoğraf konusunda beklentilerimi karşılıyor. (bkz @mridvano) Ta ki geçtiğimiz gün düşürene kadar. Açıkçası daha önce birkaç kez daha düşürmüştüm fakat herhangi bir sorun yaşamamıştım. Bu sefer doğru açıyı bulmuş olmalıyım ki arka kameranın camı kırıldı ve tamamen açıkta kaldı.

Akıllı telefon tamiri genellikle telefonun uzun süre kapalı kalmasını isteyen, uygun parçayı tedarik edemeyeceğini, bulunanla yetinmeniz gerektiğini belirten ve her biri diğerinden daha farklı bütçe veren tamirciler nedeniyle oldukça can sıkıcı oluyor. Yetkili serviste tamir ise tamir süresi nedeniyle başlı başına ayrı bir işkence… Durum böyle olunca acaba bunu kendim yapmaya karar verdim. Daha önce Samsung Galaxy S7‘nin arka kapağını açtığım için ilk adıma aşinaydım. Asıl problem kameraya uyacak lensi bulmaktı. Farklı birkaç satıcıya baktıktan sonra Trendyol‘da camı buldum. Camı satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu, orijinalinde olduğu gibi Space Zoom 100X ibaresinin yazıp yazmadığıydı. Bu üründe ilgili ibare bulunuyor, rahatlıkla alabilirsiniz.

İhtiyaç Listesi

Akıllı telefona zarar vermeden arka kapağı açmak ve kamera camını çıkartmak için aşağıdaki aparatlar işinizi görecektir.

  • Gitar penası veya ince bir plastik
  • Saç kurutma makinesi
  • Vantuz
  • Tüy fırça
  • İnce düz tornavida veya cımbız

Samsung Galaxy S20 Ultra Kamera Camı Nasıl Değiştirilir?

1- Kamera camı çıkarken parça parça çıkıyor, bu parçaların daha sonra elinize batmasını engellemek için çalışacağınız masanın üzerine A4 kağıt serin, saç kurutma makinesiyle arka kapağın dış çeperlerini ısıtmaya başlayın. Kapak ısındıkça yapışkan gevşeyecek ve açılması kolaylaşacak.

2- En güvenli alan telefonun alt kısmı olduğu için vantuzu alt kısma yakın yapıştırın ve yeterince ısındığı düşünüyorsanız hafif kapağı esnetin. Arka kapak plastik olduğu için yapışkan zayıfladıkça esneyecek ve penayı boşluğa sokabileceğiniz kadar bir alan açılacak. Bu boşluğa penayı takın ve saç kurutma makine ile ısıtarak telefonun kasasının kenarlarındaki yapışkanları açın. Ekrana zarar vermemek için bu işlemi sadece arka kapağı esneterek yapın.

3-Arka kapak açıldıktan sonra işin kameranın bulunduğu bölümü de yine saç kurutma makinesi ile ısıtarak kapaktan ayırabilirsiniz. Kırık camı sökerken bu işlem kolaylık sağlayacaktır. Kameranın bulunduğu koruma camı bir yapışkan bant ile bu küçük metale yapıştırıldığı için camı ısıtarak bu bandı tek seferde kaldırma şansınız da bulunuyor. Eğer cam parça parça çıkarsa da bunu cımbızla yapabilirsiniz. Bütün bantı kaldırıp cam parçalarını temizledikten sonra yukarıdaki gibi bir görüntü ortaya çıkacak.

4- Metal plakayı temizledikten sonra satın aldığınız paketten çıkan yapışkanı plaka üzerine boşluklara dikkat ederek yapıştırın. Paketten çıkan camı da bu yapışkanın üzerine yapıştırın. Montaj işlemi bu şekilde tamamlanmış olacak. Fotoğrafların kötü çıkmaması için camın hem arka hem de ön bölümlerini iyice temizledikten sonra plakayı kapağa yapıştırıp, kapağı da yine ısıtarak telefona yapıştırabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

67 − = 59