Samsung Galaxy S7 Arka Kapağı Nasıl Açılıyor?

samsung-galaxy-s7-back-cover

Samsung Galaxy S7‘nin arka kapağının nasıl açılacağını ben de yeni öğrendim, hemen paylaşayım dedim. Zira teknik servisler bile açma konusunda çekimser kalıyor, ama benim gibi mecbur kalırsanız bir yolunu mutlaka buluyorsunuz.

Küçük bir kaza eseri telefonumun ön camı çatladı, bir kaç kontrolden sonra sorunun sadece ön camda olduğunu anladım ve cihazı bir tamirciye götürdüm. Bir gün sonra acı bir telefon aldım “cihazınızı açmaya çalışırken LCDsini de kırdık, kendi cebimizden ödeyerek değiştireceğiz” diyordu. Ne diyeyim, kaza diye bir şey var, sorun olmadığını belirterek bekleyeceğimi söyledim. 3 gün sonra tamir edilen telefonu elime aldım, dışarıdan bakınca pek bir sorun görünmüyordu, arka kapağın üst ve alt kısmındaki çiziklerden başka.

Telefona kavuşmanın sevinciyle onları da görmezden gelmeye karar verdim, çünkü 4 gün süren Nexus 4 maceram çok sıkıcı bir hal almaya başlamıştı. Halbuki daha önce ne merasimlerle almıştım o telefonu, teknoloji kullanıcıları en büyük vefasızlar olsa gerek 🙂

Galaxy S7’yi kullanmaya başladıktan sonra bir kaç kez öptüğümü hatırlıyorum, hız, ekran netliği, ergonomisi… Fakat o da ne, o muhteşem fotoğraflar çektiğim kamerası berbat bir performans sergiliyordu. Muhteşem bir orman manzarası çekerek kamerayı tekrar denedim, fakat çektiğim fotoğrafta ormanın üzerine uçaktan un atılmış gibiydi. O an 500 TL veren olsa muhtemelen cihazı hemen verebilirdim. Yılmadım yeniden bir başka servise götürdüm ve telefonun arka kapağını açmama neden olan gerçeği öğrendim. “Abi teknik servisteki arkadaşın parmak izi kapaktaki mercek korumasının üstünde kalmış, ondan fotoğraflar soluk çıkıyor, ama biz S7 açmıyoruz.” Bir iyi bir de kötü haber. Servisi aradım, temizleyebileceklerini ancak 2 gün içerisinde bana sıra geleceğini öğrendim, bir cam silmek için 2 gün.

Sabredemedim, özel bir ekipman gerekip gerekmediğini kontrol ettim ve kendim açmaya karar verdim. Bir iki Youtube videosundan sonra telefonu açmaya cesaret edemeyen servislere gülmeye başladım.

samsung-galaxy-s7-arka-kapak-acmak

Arka Kapağı Açın ve Kırıldıysa Değiştirin

Bir Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S7 Edge‘in arka kapağını açmak için 3 adet ekipmana ihtiyacınız var. Resimde gördüğünüz gibi bir saç kurutma makinesi, bir gitar penası (veya kalın bir kartvizit) ve bir de vantuz. Aşağıdaki adımları izleyerek rahatlıkla siz de kapağı açabilir ve eğer kırıldıysa da yenisiyle değiştirebilirsiniz. Öncelikle telefonunuzda simkart ve hafıza kartınızı çıkartın.

1- Çalışacağınız masanın üzerine bir havlu serin ve telefonu, ekranı masaya gelecek şekilde yatırın. Saç kurutma makinesiyle arka kapağın dış çeperlerini ısıtmaya başlayın. Bu şekilde yapışkan kısımlar ısınacak ve daha kolay açılacaktır. Üst kısımda kameraya zarar vermemek için açma işlemini alt taraftan da yapabilirsiniz.

2- Yeterince ısıttıktan sonra vantuzu telefonun kapağına yapıştırın ve hafif hafif çekmeye, dış tarafa doğru esnetmeye başlayın. Kapağın esnediğini göreceksiniz. Açılan boşluğa hemen gitar penasını sıkıştırın, bıraktığınızda kapanmasın. Bu kısma geldiyseniz işlem bitmiş demektir.

samsung-galaxy-s7-arka-kapak-acmak-vantuz

3- Pena ile kapağın dört bir tarafını dolaşın ve gövdeye yapışan kısımlardan kapağı ayırın, ayrılmayan yerler varsa zorlamayın, biraz daha ısıtın, gevşediğinde de rahatlıkla kapağı çıkartabilirsiniz.

4- Yeni kapağı takın ve hafifçe bastırarak dört tarafı parmağınızla sıkıştırın. Kısa bir süre daha saç kurutma makinesiyle ısıtın ve bastırın. Geçmiş olsun kapağınızı değiştirdiniz.

Bu işlemleri yaparken ekranı eğip bükmeyin ve orantısız kuvvet uygulamayın, LCD ekran hassas olduğu için tüm işlemleri yavaşça ve küçük kuvvetler uygulayarak tamamlayın, aksi halde ekranı çatlatabilirsiniz.

Ben de bu işlemi uygulayarak kapağı açtım, merceğin üzerindeki korumayı ve lensi sildim, artık kameram da eski performansına kavuştu, şimdi sıra bayram süresince bol bol fotoğraf çekmekte. Bu vesileyle yazıyı okuyan herkesin bayramını da tebrik ederim, bayramınız mübarek olsun.

6 comments

  1. Bilgi icin teşekkürler.Elinize sağlık. S7 edge kullanıcısiyim yaklasik 6 aydir ekranin sag tarafinda kendiliginden cik duz pembe cizgi olustu. Telefonu busekil ile kullaniyorum. Sorun neden kaynakli bu konu hakkinda tecrubeniz oldu mu?

  2. Merhabalar çok iyi bir yazı olmuş; ne kadar sürede(yaklaşık) ısıttınız? Ben denedim el yakar ısıda oldu arka kapak ama bir türlü aralık açılmadı çektim vantuzla. Bu işlem ekranıda çok ısıtıyor zarar vermekten korkuyorum.

    1. Merhabalar

      Yaklaşık 2-3 dk ısıtmıştım, kapağı vantuz ile hafif çekin, resim de gördüğünüz gibi gitar penasıyla ayırmak gerekiyor. Isınan arka kapağı biraz kaldırdıktan sonra penayı takın, penayı kapağın etrafında çevirin, yapışan yerler ayrılsın. Sonra zaten işlem tamam. Kapatırken de ısıtmayı unutmayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

78 − = 68