Netflix Belgesel Önerileri

Netflix dizi ve film yapımlarıyla öne çıksa oldukça öğretici belgesel yapımlarını da kataloglarında barındırıyor. Teknoloji, savaşlar tarihi, salgınla mücadele ve Amerikan iç politikasına dair oldukça ilgi çekici yapımlar da bu katalogda yer alıyor. İşte size bu katalogdan seçerek izlediğim ve izlemenizi tavsiye edeceğim Netlifx belgesel önerileri.

Yaratıcı Beyin / David Eagleman 

Nörobilim ve beyin kitapları konusunda dünyaca ünlü yazar David Eagleman, insanlık tarihinin en önemli merak konularından birine ışık tutmaya çabalıyor. Yaratıcılık öğrenilen bir şey mi, yoksa sadece doğuştan gelen bir armağan mı? Oldukça öğretici olan bu belgeseli beğeniye hitap eden iş yapan herkese tavsiye ederim.


The Great Hack

Cambridge Analytica’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerinde sosyal medya verilerini kullanarak nasıl bir manipülasyona imza attığını anlatan rahatsız edici bir belgesel. Sosyal medyanın sadece eğlenceden ibaret bir araç olmadığını düşünen eleştirel zihinler için aydınlatıcı bir belgesel diyebilirim.

 


Restrepo

ABD’nin en uzun savaşı olan Afganistan Savaşı 2021 yılı itibariyle son buluyor. Belgesel bu zamana kadar Afganistan’da görev yapan askerlerin ruh halini gözler önüne seren bir belgesel.

 


Pandemic

2019 yılına kadar salgın kelimesi eskide kalmış bir dönemi hatırlatırdı. Fakat ne yazık ki eskide kalmadığını acı bir şekilde öğrendik. Pandemic belgeseli de bir Covit-19 kadar olmasa da küçük çaplı bir salgına yaratan Influenza virüsü ile mücadele eden sağlık çalışanlarını konu etmiş.

 


Inside Bill’s Brain Decoding Bill Gates

Salgın döneminde nefret objelerinden birine dönüşen Bill Gates’in yazılım kodlama haricinde nasıl bir hayatı olduğunu ve kurduğu vakıfla küresel ölçekte ne gibi projelere imza attığını anlatan bir yapım.

 


 

explained | The Mind

explained belgesel serisinin en ilgi çeken bölümlerinden biri olan The Mind’da, beynimiz ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

 


Tank Çağı / Age of Tanks

Savaş sahnesine çıktıktan sonra galibi belirleyen en önemli araçlardan biri olan tankların gelişiminin anlatıldığı belgesel, dünya savaşlarından etkileyici kareler de içeriyor.

 


the-family-netflix

The Family

Fetö benzeri yapıların tüm dünyada nasıl örgütlendiğini, örgütlenme yöntemleri ve stratejilerini anlatan kafa açan bir belgesel yapım. Yeni dünya düzenini oluşturmak isteyenlerin ne kadar ileri gidebileceğini görmek isteyenlere şiddetle tavsiyedir.

 


Age of Samurai

Age of Samurai Battle for Japan, 6 bölümden oluşan bir mini belgesel. 1551 yılından başlayarak anlatılan Japonya tarihinin iç savaş ve çatışmalarla geçen 120 yıllık bölümü konu edilmiş.

 


social-dilemma

Social Dilemma

Eski Facebook, Youtube, Twitter çalışanlarından oluşan bir ekibin algoritmaların sosyal medyayı ele geçirme sürecini anlattığı ilginç bir belgesel yapım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

86 − 76 =