Mobil Veri Tüketim Şampiyonu Videolar ve Tabletler

ericsson-mobility-report-2017-rapor

Ericsson Mobility Report 2017 geride bıraktığımız haftada yabancı teknoloji basınında da gündem yarattı. Oldukça ilginç verilerin derlendiği rapor iki ana bölümden oluşuyor. Mevcut mobil iletişim ve kullanıcı istatistikleri ve 2022 yılına kadar gerçekleşmesi muhtemel mobil teknoloji gelişmeleri.

Markadan ve ülkeden bağımsız olmak üzere, dünyanın önde gelen bir çok telekomünikasyon operatörüne hizmet sağlayan Ericsson sektör adına oldukça dikkat çekici veriler derlemiş. Raporda yer alan verilere göz attığımızda medya, iletişim, eğlence, satış ve pazarlama gibi bir çok alana temas eden değerlendirmeler olduğunu görebiliyoruz. Zira artık dünya neredeyse tamamen mobil iletişim üzerinde kurgulanan yapılar üzerinde hareket ediyor. İşte size örneklerden sadece bir tanesi:

2022 yılına gelindiğinde mobil veri trafiğinin %90’ından fazlası akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşecek.


Globalde, 2017 yılının ilk üç aylık döneminde 107 milyon yeni mobil abone kayıt oldu ve dünyadaki mobil abone sayısı toplamda 7.6 milyara ulaştı. Bu kullanıcıların 2.1 milyarını LTE yani mobil genişbant kullanıcıları oluşturuyor.

01-mobil-operator-kullanici-sayisi


2022 yılına gelindiğinde mobil abonelik sayısı 9 milyara ulaşacak ve abonelerin 5 milyarlık bölümü LTE kullanıcısı olacak.

02-mobil-kullanici-sayisi-2022


Mobil trafik 2022 yılına kadar %50 oranında videoya kayacak, 2016 yılında tüketilen mobil veri miktarı 8.8 ExaByte iken bu tüketiminde %50’lik bölümünü videolar oluşturuyordu. 2022 yılına geldiğimizde mobil veri tüketimi yıllık 71 Exabyte’a çıkarken, tüketimin %70’lik bölümünü videolar oluşturacak.

03-mobil-veri-tuketimi-video


2016 yılının ilk yarısında video izlerken tüketilen verinin yaklaşık %60’ı tabletler üzerinden tüketildi.

04-tabletten-veri-tuketimi

Sosyal medya, pazarlama, medya ve dijital içerik üreticilerinin artık tam anlamıyla video içeriğe ağırlık vermeleri gerektiğine dair bilgi Ericsson’un yayınladığı bu rapor ile de tescillenmiş oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 8 = 17