İki Kurumsal Blog Bir Yazı: THY ve Fotografium

Bir süredir yazılarıma dijital iletişim ve PR konuları hakimdi ve kurumsal blog konusundan uzun zamandır içerik girmediğimi fark ettim. Fakat diğer konuları tamamlamadan da odağı dağıtmak da istemedim. Dijital iletişim konusundaki yazı dizisini tamamlamaya sonra bir yazım kaldı, sonrasında kurumsal bloglar adına kısa bir dizi daha yazmayı planlıyordum. Ta ki Facebook’ta iki gönderi ile karşılaşana kadar…

İlki; İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü’nün düzenlediği Sosyal Medya Ödülleri, ödül programında Kurumsal Blog kategorisinde Türk Hava Yolları‘nın blogunun birinci olduğu haberiydi. Daha önce yazdığım Türkiye’de Kurumsal Blog’u Olan En Değerli Markalar  yazısında THY’nın kurumsal blogunu değerlendirmiştim ve “Özetle; önde gelen bir marka ve önemli bir kurumsal blog örneği olarak THY Blog’un hali hazırda iyi olduğunu fakat daha iyi olması gerektiğini düşünüyorum.” demiştim.

O günden bu güne yazar sayısı ve içerik çeşitliliği anlamında geliştirmeler yapıldığını görmek beni mutlu etti, bunun sonucunda da SMÖ’nde ipi göğüsleyen marka THY oldu.

Ödülleri için Türk Hava Yolları’nın kurumsal blog ekibini ve yazarlarını tebrik eder, çıtayı daha da yükselterek kurumsal blog ekosistemini zenginleştirmelerini temenni ederim.

Şeker Tadında Bir Kurumsal Blog Fotografium

Oldum olası fotoğraf çekmeye meraklıydım, ilk analog makinem modelini bile hatırlamadığım bir Kodak’tı. Bir yıl para biriktirdikten sonra ilk dijital fotoğraf makinem olan Kodak EasyShare CX6330‘u satın almıştım. Yüzlerce fotoğraf çektikten sonra ilk fırsatta sattım ve yerine Fujifilm FinePix S1500 satın almıştım. Optik zoom ile dans etmenin keyfini bu makinede çıkarttım. Nikon D90 DSLR o dönemde deneyimlediğim en iyi makineydi. Bir e-ticaret sitesi için binlerce ürün fotoğrafı çekmek için kullanmıştım. Sonrasında Canon, Pentax, Sony, Leica derken bir çok makine ile çekim yapma fırsatı buldum.

Hepsinde yaşadığım en büyük problem noise problemiydi. Ciddi meblağlar ödeyerek satın alınan fotoğraf makinelerinde hala noise etkisini görmek beni çileden çıkartıyordu. Manuel ayarlar konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığım için de bu etkiye engel olamıyordum. Noise nefretini hala iliklerime kadar yaşıyorum.

Fotoğraf çekmeyi ciddi anlamda seviyorum, son aldığım akıllı telefonu da (LG G3) özellikle kamerası çok iyi olduğu için satın almıştım. Fakat son dönemde o da yetmemeye başladı. Yeni bir akıllı telefon satın almayı düşündüm, söz konusu fotoğraf olunca seçeneklerde ciddi anlamda azaldı. Samsung Galaxy S7, Huawei P9, LG G5, Sony Xperia XZ, LG V20 seçeneklerini değerlendirdim fakat fiyat/performans açısından tatmin edici bir sonuç alamadığım için bir karara varamadım.

Bir ara LG G5’i sepete ekledim fakat ani bir kararla tarayıcı kapatarak satın almaktan vazgeçtim. Zira ilgili telefonların fiyatları 2000-3000 TL bandında değişiyor. Aynı fiyata çok daha fazla tatmin edecek bir fotoğraf makinesi satın alma imkanı olduğunu düşündüğümde kararım fotoğraf makinesinden yana oldu. İlk zorlu adımı atlattıktan sonra ikinci zorlu adıma sıra geldi. Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?

İşte tam da bu noktada Fotografium‘un kurumsal blogu ve Youtube hesabı ile karşılaştım. Gördüğüm en iyi hangi makineyi almalıyım videosunu da bu kanalda izledim. Aşağıda sizinle paylaşmak istiyorum.

Bloguı değerlendirmeye arayüz tasarımından başlayalım. Oldukça sadece ve anlaşılır bir arayüze sahip olan blogun görsel kalitesi oldukça yüksek. Zaten bir fotoğraf bloguna da bu yakışırdı. İçerikler oldukça anlaşılır ve eğlenceli olmasına rağmen, site haritasında kaybolmamanız için sol bölümde popüler yazılar ve yazarlar bölümü de tasarıma eklenmiş. Özellikle takip ettiğiniz bir yazar varsa bu bölümden takip edebilirsiniz.

Blogun belki de en önemli bölümü; belirli fotoğraf makineleriyle çekilmiş fotoğraf örneklerinin bulunduğu Portfolyo bölümüdür. Zira özelliklere her ne kadar hakim olsak da makine ile çekilmiş fotoğraf örneklerini görmek kesin bir satın alma kararı verme açısından belirleyici olabiliyor.

Güncel Haber bölümünden fotoğrafçılık dünyası ile ilgili haberleri takip edebilir, inceleme bölümünden fotoğrafçılık ekipmanlarını daha yakından tanıyabilir, teknik bilgi bölümünden de fotoğrafçılığın matematiğine dair eşsiz bilgiler edinebilirsiniz. Fotoğrafçılık Eğitimi bölümünden ise temel fotoğrafçılık bilgilerini edinebilirsiniz.

Fotoğrafçılık özelinde muhteşem bir içeriğe sahip olan blogun videoları da ayrıca dikkate değer türden. Muhtemelen bir video blogda geçirdiğim en uzun zaman rekorunu Fotografium’un Youtube hesabında kırdım. İçerikleri hazırlayan arkadaşların anlatımları da kesinlikle kusurdur.

Görsellik, eğlence ve bilgiyi bir arada sunan nadir bloglardan biri olan Fotografium’u gördüm, hayran kaldım, sizlerle de paylaşmak istedim. Kurumsal blog kavramını böylesine güzel içeriklerle zenginleştirdikleri için kendilerine çok teşekkür ederim.

3 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 − 22 =