Age of Empires 2 HD Harita Stratejileri Black Forest Haritası

Age of Empires 2 HD‘nin en eğlenceli haritalardan biri de Black Forest haritasıdır. Birden fazla düşmana karşı oynasanız bile eğer yükseltmeleri hızlıca tamamlayıp çağ atlayabilirseniz mücadele etme şansı bulabiliyorsunuz.

Bu haritada başarılı olmak için ilk aşamada hızlıca yükseltmeleri almalısınız. İlk yükseltme için ev (House) ve (Baracks) piyade evi ve (Mill) değirmen yapmalısınız.

Bu yapıları tamamladığınızda bir üst çağ olan Feudal Age‘e geçebileceksiniz. Çağ atlama süreci devam ederken hemen hızlıca ormanda düşmanların sizin bulunduğunuz bölgeye erişebilecekleri geçitlerden en dar olanlarını tespit edin. Buralara hızlıca (Wall) duvar örerek ilk saldırıları atlatacağız. Bilgisayar bizden çok daha kısa sürede asker üretip bir üst çağa geçebildiği için biz yeterince güçlenemeden saldırabilmektedir.

Geçitlerin en dar bölümlerine hızlıca köylüleri gönderin, yolda kaplan ve kurt ile karşılaştığında saldırıya uğrayabiliyor. Bu nedenle köylüleri göndermeden önce atlı veya piyadeleri kurt ve kaplanların üzerine gönderin. Böylece köylüleri koruma altına almış olursunuz. Eğer henüz piyade üretmediyseniz bile köylüleri çift olarak hedef bölgeye gönderin. Bir kurt saldırısı olsa bile iki köylü kurdu öldürecektir.

Feudal Age’e geçmeden odundan setler çekmeyin. Sur çekildiğini fark eden düşmanlar daha erken saldırıya geçiyor ve odun setler düşmana engel olamıyor. Feudal Age’e geçtiğinizde duvar setler aktif olacak. Bu setler aktif olur olmaz katmanlar şeklinde hızlıca duvarları örmeye başlayın.

Kale duvarlarını ne kadar hızlı örerseniz galip gelme ihtimaliniz de o kadar artacaktır.

Hemen bir sonraki çağ olan Castle Age‘e geçebilmek için Blacksmit ve Stable yapılarını inşa edin.

İnşa ettiğiniz kale duvarlarını korumak ve mancınık (Trebuchet) üretebilmek için kale duvarlarının yakınına da Castle inşa edin.

Surların önüne yığılan düşmanlara yoğun topçu ateşi altına almak için öncelikle Siege Workshop yapısını inşa edin.

Savunmamızı güçlendirmenin en önemli unsuru üniversiteler. Hızlıca köylüleri seçip University inşa edin. Bu yapıdan elde edeceğimiz yükseltmelerle savunmanın can damarı olan Bombard Tower üreteceğiz ve ayrıca alacağımız yükseltmeler savunma duvarlarımızın daha dayanıklı olmasını sağlayacak. Bu nedenle birden fazla sayıda üniversite inşa ederek yükseltmelerin süresini kısaltabilirsiniz.

Savunmaların yarılması ihtimaline karşı kale duvarlarını yakınına Stable ve Baracks de inşa edin.

Düşman ülkelerin iç denizi bulunuyorsa buralara içerden müdahale edebileceğiniz zamanları düşünerek kendi iç denizinizde tüm savaş gemisi yükseltmelerini almak için (Dock) liman inşa edin.

İnşa ettiğimiz askeri yapılardaki yükseltmeleri tamamlamayı unutmayın.

University yapısından alacağımız en önemli upgrade Bombard Tower yükseltmesidir. Bu yükseltmenin ardından top atışı yapabilen kuleler üretebileceğiz Ayrıca Siege Workshop’ta (Bombard Cannon) top arabası da aktif hale gelecek.

En önemli savunma yapılarımızdan biri olan Bombard Towerları surlarımızın kenarına dizmemiz gerekiyor. Düşman saldırısı başladığında saldırının en önemli kısmını bu kuleler vasıtasıyla durdurabileceğiz.

Savunma hattını ötesine atış yapabilmek için mancınıkları üretmelisiniz. Mancınıklar ile toplu halde gelen kuşatma araçlarına ve askerlere atış yapabiliyoruz. Ardından Bombard Cannon da üreterek topçu birliklerinizi oluşturun.

Bu taktiği oyun boyunca sürdürürseniz düşmanların kaynakları azaldığında kalenizden çıkarak onları yok edebilir ve Victory ekranını görebilirsiniz.

Black Forest haritası oyunun tadını çıkara çıkara oynayabileceğiniz en keyifli haritalardan biridir.

Bir sonraki oyunda da River haritası üzerinde düşmanlara karşı savaşacağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 4 = 2