Yüz Tanıma Sistemi Londra’da Yüzde 98 Oranında Başarısız Oldu

yuz-tanima-sistemleri-londra

Hepimizin malumu, alkol şişede durduğu gibi durmuyor. Nöral ağları felce uğratan aşırı alkol kullanımı öğrenilmiş toplumsal kodların geçici süreyle devre dışı kalmasına ve insanın ölçüsüz davranışlar sergilemesine neden oluyor. Bu durum yüzlerce kişi için söz konusu olduğunda ise tam olarak bir karmaşa çıkıyor ve güvenlik güçlerinin özellikle yılbaşı akşamlarında ekstra mesai yapmalarına neden oluyor.

Londra’da tam da böyle bir zamanda, gece hayatının en bilinen adresi Soho’da yılbaşı akşamı yüz tanıma sistemi suçluları engellemek ve işlenen suçları anında tespit etmek için canlı olarak test edildi. Daha önce bu sistemler yapay zeka desteğiyle mevcut videolar ve bulgular üzerinde kullanılıyordu fakat geride bıraktığımız yılbaşı akşamı canlı olarak kameradan akan görüntüler üzerinde test edildi.

Kameralardan akan canlı görüntüler ile suçluların kayıtlı olduğu veritabanı üzerinde anlık karşılaştırma yapan Londra polisi, arananlar listesinde kayıtlı olan suçluları anlık tespit ederek güvenlik güçlerine bilgi aktarmayı test etti. Sistem insanların ağız, burun, çene ve göz aralığı gibi verilerini topluyor ve veritabanında kayıtlı aranan kişilerin fotoğraflarıyla sayısal ortamda karşılaştırıyor, herhangi bir eşleşme yakaladığında ise sahadaki polislerin ekranlarına bilgi düşüyor.

Yetkililer sıradan halkın mahremiyet endişelerini gidermek için, depolanan yüzlerin eğer herhangi bir suçlu profiliyle eşleşmemesi durumunda 30 gün içerisinde silineceğini belirtmiş. Sistem her gün 8 saat boyunca açık kalıyor ve 2016 yılından beri her yıl Notting Hill Karnavalı, Anma Günü, Port of Hull limanı, Stratford istasyonu gibi kalabalık bölgelerde kullanılıyor. Polis departmanı yıl sonuna kadar futbol maçı, konser alanı ve kalabalık istasyonlarda 10 canlı test daha yapmayı planlıyor.

Öte yandan yüz tanıma sistemlerinin sivil haklar yasalarına aykırı olduğunu belirten sivil toplum örgütlerinin, bilgi edinme yasası ile elde ettikleri verilere göre polisin canlı olarak eşleştirdiği sonuçların yüzde 98’i hatalıydı. 

Tüm bunlara rağmen İngiltere, yapay zeka destekli yüz tanıma sistemlerini ülke genelinde kullanmaya kararlı gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda da yasal çerçevede reşit olmayan gençlerin süpermarketlerden alkol satışını denetlemek için yüz tanıma sisteminin kullanılacağı duyulmuştu. Zira reşit olmayan gençler, alkol satın alırken kasiyersiz alışveriş yapmalarına imkan sağlayan otomatları tercih etmeye başladı ve bu açığın önüne geçmek için kurumlar da otomatlara yüz tanıma sistemi entegre etmek istiyor.

Yüz tanıma sistemi bir şekilde hayatımıza girecek gibi görünüyor fakat, önemli olan aslında hayatımıza nasıl gireceği ve hangi ellere emanet edileceği olsa gerek.

3 comments

  1. Bizde de üzerinde çalışma yapılması ve özellikle durulması gerekilen bir konu. Yazılım konusunda geri kaldık dememiz saçmalık olur. Yazılım nesline yetiştik ve çok fazla yetişmiş insanımız mevcut. Devlet eliyle yapay zeka konusunun üzerinde yeterince durmamız gerek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

70 + = 71