Uzay Konulu En İyi Filmler

uzay-konulu-en-iyi-filmler

Bıçak sırtı kategorilerden biri de uzay konulu filmlerdir. Genellikle efekt ağırlıklı oldukları için kötü örneklerine sıklıkla rastlıyoruz. Filmlerde kullanılan mekan kalitesi filme odaklanmayı önemli ölçüde etkilediğinden özellikle mekan kalitesi yüksek filmleri seçmeye çalıştım.

Aşağı yukarı 20’ye yakın uzay konulu film bulunuyor, izlenebilir düzeyde olanlar 12’yi geçmiyor, ben özellikle sadece kendi izlediklerimi paylaşmak istedim. Fantastik film izleme konusunda daha esnek olanlar için birkaç seçenek daha eklemek mümkün.

The Martian / Marslı

the-martian-marsli

Tür: Uzay     |     imdb: 8.0

Uzay filmlerine yeniden ısınmamı sağlayan filmde, Mars’ta gerçekleşen bir fırtına sonrası öldü sanılarak bırakılan bir astronotun Dünya’ya geri dönüş mücadelesi başarıyla işlenmiş


Elysium / Elysium: Yeni Cennet

Elysium

Tür: Uzay     |     imdb: 6.6

2159 yılında geçen filmde insanlığın uzaya gidişinde hiç de iyi bir niyet olmadığı anlatılmaktadır. Yeterince kirlenen Dünya’dan kurtulmak isteyen zenginler kendilerine uzayda yeni bir cennet yaratırlar.


Oblivion

Oblivion-2013

Tür: Uzay     |     imdb: 7.0

Kıyamet sonrasını türünde çekilen filmde Dünya’yı ele geçiren uzaylılardan atalarımızın topraklarını geri kurtarma maceramız konu edilmiş. Film Tom Cruise rağmen kesinlikle izlenebilir kalitede olmuş.


Life / Yaşam

life-yasam-film

Tür: Uzay     |     imdb: 6.7

Uzayda gözlemlenen bir bakterinin canlı kalıp kalamayacağını araştıran ekip kötü bir sürprizle karşılaşmak üzeredir. Yaratık bu kadar biçimsiz seçilmese çok daha iyi bir film olabilirdi, ama serüven tavsiyedir.

 


Passengers / Uzay Yolcuları

passengers-uzay-yolculari

Tür: Uzay     |     imdb: 7.0

Avalon adlı uzay gemisi, Homestead II adında çok uzak bir koloniye 5000 kişilik bir yolcu kafilesi götürülür. 120 yıl sürmesi beklenen bu yolculuk uyku kapsüllerindeki bir hata nedeniyle 90 yıl erken biter.


Gravity / Yerçekimi

gravity-yercekimi

Tür: Uzay     |     imdb: 7.8

Uzaya ilk görev için giden bir mühendis ile uzaya son görev için giden bir astronotun felaketle sonuçlanan hikayesini anlatan 90 dakikalık seyir zevki yüksek bir film.


Interstellar / Yıldızlararası

interstellar-yildizlararasi

Tür: Uzay     |     imdb: 8.6

Dünya’yı iklim değişiklikleri ve kirlenme ile yaşanmaz hale getiren insanoğlu, insanlığın devamı için uzayda yaşanabilir yerler aramaktadır, bir umut belirir fakat oldukça tehlikeli bir yolculuk gerekmektedir.


District 9 / Yasak Bölge 9

District-9-yasak-bolge

Tür: Uzay     |     imdb: 8.0

Her filmde düşman olarak kurgulanan uzaylılar bu filmde farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmiş. Dünya’ya sığınan uzaylılar insan türünün en kötü temsilcileriyle karşılaşacaktır.28

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 11 =