Twitter’da Onaylı Hesap Olmak İçin Mavi Tik Nasıl Alınır?

twitterda-mavi-tik-nasil-alinir

Twitter yeni dijital değerler yaratmak ve servisine farklı bir soluk getirmek amacıyla yeni bir yöntem geliştirdi. Yönteme göre tanınmış kişilerin hesaplarının gerçekliği onaylanıyor ve bu onay sürecinin sonunda da hesaba mavi tik ekleniyordu. Uygulama bir süre sadece tanınmış kişilerle sınırlı kaldı, fakat sonraki dönemlerde hesabının gerçekliğini doğrulayabilen ve sosyal medyada yararlı içerik paylaşımında bulunan hesaplara da mavi tik verilme başlandı.

Twitter hiç bir ücret talep etmeden hesap onayını gerçekleştiriyor fakat onaylanabilir bir hesap olmak için belirli bir süreçten geçmek gerekiyor. Bu süreci ücretli olarak takip eden ajansların yanı sıra mavi tik hayali satarak kullanıcıları dolandıran ve sosyal medya hesaplarını çalan bir ekip de türedi. Anadolu Ajansı’na bu duruma dair kısa bir bilgilendirme paylaşımında da bulunmuştum: Bilgisayar korsanları ‘mavi tik’i yem olarak kullanıyor.

Öncelikle belirtmek isterim ki Twitter bu süreç için hiç bir ücret talep etmiyor. Sosyal medya devinin istediği tek şey gerçekten yaşayan bir kişi olduğunuza ve sosyal medya için tanınmış ve yararlı bir hesap olduğunuza ikna etmeniz. Peki can alıcı soruya gelelim; bu ikna süreci tam olarak nasıl işliyor?

Mavi Tik Almak İçin Neler Gerekiyor?

Biraz hayal kırıklığı yaşamanızı da göze alarak sonda yazılacak cümleyi başta yazıyorum; tüm süreci tamamlasanız bile mavi tik almanızın garantisi yok, yani bu sürecin bir matematiği yok. Sadece daha önce mavi tik almış kişilerin geçirdiği süreçleri takip ederek siz de kendinize göre bir çıkarsama yapabilirsiniz. Kendi sürecimi bu yazı ile paylaşacağım, zira ben de mavi tik’in peynir ekmek gibi dağıtıldığını düşünenlerdendim. İlk başvuruma bir sonuç çıkmamasının ardından 9 ay geçtikten sonra daha dolu bir ikinci başvurunun sonucunda hesabımı onaylatabildim. Onayın sonucunda iki önemli şey oldu, ilki inanılmaz derecede takipçi akını yaşadım, ikincisi ise inanılmaz derece “mavi tik’i nasıl aldın?” sorusuyla karşılaştım. Ben de bunu yazarak paylaşmak istedim.

Doğum Tarihinizi Açık Olarak Yazın

Twitter onaylı hesap olabilmek için öncelikle gerçek doğum tarihinizi gün/ay/yıl olarak girmenizi istiyor. (Bir şirket hesabını onaylatıyorsanız doğum tarihi bölümü doldurmak zorunda değilsiniz.) Kişisel bilgilerinizin yanı sıra hesabınıza profil fotoğrafınızı ve başlık fotoğrafınızı da eklemeyi unutmayın. Ayrıca Tweet gizlilik ayarlarından Tweetlerin herkese açık olarak ayarlanmış olması hesap onaylatmak için aranan özelliklerden biri.

twitter-hesap-onaylatma-basvuru-formu

Telefon Numarası Önemli

Eğer gerçek bir kişiyseniz, gerçek bir telefon numaranız da vardır. Twitter hem hesap güvenliği hem de onaylanabilir hesap olma sürecinde profilinize cep telefonu numaranızı girmenizi önemsiyor.

E-posta Adresi

Hesap açmak için kullandığınız e-posta adresinizin Twitter’dan gelen link ile onaylanmış olması gerekmektedir. Onaylatacağınız hesap şirket Twitter hesabıysa, profilinizde o şirketin alanadına bağlı bir mail adresi olmak gerekmektedir. (twitter@sirketisminiz.com şeklinde.)

Web Sitesi veya Blog Açın

Twitter hesap onayı için yaptığı değerlendirmelerle ilgili kriterleri yardım menülerinde de paylaşıyor. “Sizden hesabınızı neden onaylamamız gerektiğini anlatmanızı isteriz. Hesap bir kişiyi temsil ediyorsa, bu kişinin kendi alanındaki etkisini anlamak isteriz. Bir ticari kuruluşu veya şirketi temsil ediyorsa, misyonunuzu bize sunmalısınız.” Bu maddeye binaen kendi uzmanlığınıza dair içerikler paylaştığınız güncel bir blog onay süreci açısından önemli görülüyor.

İyi ve Etkileşim Yaratacak İçerikler Paylaşın

Twitter açısından faydalı hesabın tanımı, “etkileşim yaratan içerikler paylaşan hesap” şeklindedir. Onay sürecinin öncesinde etkileşim yaratacak içerikler üretin, kişisel görüşlerinizle sınırlı kalmayın. Eğer görüş paylaşıyorsanız, görüşünüzü destekleyecek bilimsel yayın, araştırma, görsel, video gibi içerikleri paylaşımınıza eklemeyi unutmayın. Bu yöntem hem etkileşiminizi arttıracak hem de paylaşım yaptığınız konu üzerindeki uzmanlık algınızı pekiştirecektir.

Haber Sitelerinde Adınızın Geçmesini Sağlayın

Twitter, onay süreci için bu maddenin önemi üzerinde sıklıkla duruyor: “İsteğinizi desteklemek üzere bağlantılar sağlarken, hesap sahibinin haber konusu olma değerini veya alanındaki önemini ifade etmeye yardımcı olacak siteler seçin.” Hesap onaylatan ajanslar tam da bu süreci yönetmek için ücret alıyor. Eğer haber konusu olma yönünde yeteneğiniz varsa bunu en kısa zamanda değerlendirin ve Twitter’ın başvuru formunda ilgili alanlara yüksek erişime sahip haber sitelerinde çıkmış haberlerinizi ekleyin. Özellikle günlük gazetelerin haber sitelerinde yer alan haberler onay sürecini ciddi anlamda hızlandırmaktadır.

Sonuç

Tüm bu aşamalardan sonra da hesabınızın onaylanacağının bir garanti bulunmuyor. Bazen ilk, sıklıkla da ikinci başvuruda hesap onaylanıyor. Hesabın onaylanacağına dair en önemli işaretin, başvuru adımlarının sonunda “Twitter’ın sizden kimliğinizin görselini istemesi” olarak düşünülüyor. Zira benim ilk başvurumda bu seçenek aktif değildi, fakat ikinci başvurumda kimlik görselini yükleyebileceğim form aktifti. Sonrasında da hesabım onaylandı.

Mavi tik alma konusunda yaşadığım süreç buydu, sonradan başvuracaklara kolaylık olması için lütfen siz de yaşadığınız farklı tecrübeleri bizle paylaşın.

2 comments

  1. Verdim 3 bin gaymeyi onaylattım. Yorgun doğdum dinlenmek için yaşıyorum. O yüzden kendimi yoramam deyip pederden kalma mallardan 3 bin tl’yi verip onay yaptırdım. Babanızdan kalan mallar varsa değerlendirebilirsiniz.

  2. Merhaba;

    Yazınız oldukça yönlendirici ve bilgilendirici olmuş. 2 defa denemdim ama onaylamadilar. Sizin yazinizi ile bi daha deneyecegim bakalim sonuc ne olucak.umarim bu sefer sonuc olumlu olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

82 − 80 =