Sonunu Tahmin Edemediğimiz 10 Efsane Film

sonunu-tahmin-edemedigimiz-10-efsane-film

Bazı filmlerin sonu, başından bellidir, bazılarının sonunu ise sadece film bittikten sonra anlayabilirsiniz. Film bittikten sonra bile anlayamadığınız filmler de yok değil, özellikle İran sineması bu türün örnekleriyle doludur. Biz genellikle Hollywood üretim filmlere aşina olduğumuzdan olsa gerek genellikle filmlerin sonunu tahmin edebiliyoruz.

Ben de size sonunu tahmin edemediğiniz, film bittiğinde birbirinize baktığınız, senaristin zekasını kıskanıp arkasından saydırdığınız türden filmleri sıralamak istedim. Filmleri sıralıyorum ve daha ilgi çekici olması için sonlarındaki büyük sürprizi de belirtmek istiyorum fakat zaten var olan kulak çınlaması sorunumu arttırmak istemiyorum. Kesin bilgi: Filmler bizzat denenmiş ve onaylanmıştır.

usual-suspects-olagan-supheliler

1-Olağan Şüpheliler – Usual Suspects – IMDb 8.6

Bu sıralamada kesinlikle ilk sırayı hak ettiği için ilk tavsiyemiz Olağan Şüpheliler filmi olacak. Kevin Spacey‘in sürüklediği filmde Benicio del Toro, Stephen Baldwin de oynuyor. Bir suç örgütünün anlatıldığı film ağzınızı açık bırakacak türden bir sonla perdeyi kapatıyor, spoiler vermeyelim.

 

the-others-otekiler

2-Ötekiler- The Others – IMDb 7.6

Gerilim filmi sevenler için çifte kavrulmuş lokum kıvamında bir film olan Ötekiler, Nicole Kidman devleştiği yapımlardan biridir. Cinler, periler, öcüler içeren filmlere ilgi duyanlara şiddetle tavsiyedir.

 

cloverfield-no-10-yolu

3-Cloverfield Yolu No:10 – 10 Cloverfield Lane – IMDb 7.3

2016 yapımı olan film yine Gerilim türünün bir örneği. Emekli deniz piyadesi olan Howard Stambler bir sığınak yapar ve bu sığınak birbiriyle alakası olmayan 3 kişiye ev sahipliği yapacaktır. Gizem dolu olaylar da bu esnada gelişir.

 

olumle-yasam-arasinda-life-of-david-gale

4-Ölümle Yaşam Arasında – The Life of David Gale – IMDb 7.5

Kevin Spacey’in başrolünü üstlendiği film ABD’deki idam karşıtlarının özellikle öne çıkarttığı bir filmdir. Filmin sonunda yönetmenin zekasına hayran kalacak ve idam konusunu bir kez daha sorgulatmayı vaat ediyor.

 

nefes-nefese-inhale

5-Nefes Nefese – Inhale – IMDb 6.6

ABD ve Meksika arasında örgütlenmiş organ mafyasına karşı mücadele veren bir savcının hikayesini anlatan film göz yaşartan ve sürpriz dolu sonu ile sizi ekrana bağlayacak.

 

the-village-koy

6-Köy – The Village – IMDb 6.5

Bir kasabayı çepeçevre kuşatan puslu bir orman ve kasabada hiç kimsenin anlam veremediği olaylar, evlerinden çıkmaya korkan bir köy halkı ve hiç de beklemedikleri ve bilmedikleri bir son. Soluksuz izleyeceğiniz bir film.

 

seven-yedi-brad-pitt-morgan-freeman

7-Yedi – Seven – IMDb 8.6

Papa I. Gregorius tarafından düzenlenen ve insanın hayatı boyunca sakınması gereken yedi büyük günah bulunmaktadır. Yedi Ölümcül Günah olarak da bilinen bu kurallar üzerine Kevin Spacey, Brad Pitt ve Morgan Freeman’dan yılları aşacak efsane bir film ortaya çıkmıştır. (7.günaha dikkat etmenizi rica ediyorum.)

 

3-10-yuma-treni

8-3:10 Treni – 3:10 Yuma – IMDb 7.7

Film daha önceden oldukça beğeni toplayan bir yapımın yeniden beyaz perdeye aktarılmasıyla izleyici karşısına çıkmış. 3:10 Yuma filmi tren soyan azılı haydutların hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaşarak ava giderken av olmalarını konu alıyor. Russell Crowe ve Christian Bale’den muhteşem bir oyunculuk performansı sergilemişler, eklemeden geçemedim.

 

fight-club-dovus-kulubu

9-Dövüş Kulübü – Fight Club – IMDb 8.8

Brad Pittt ve Edward Norton‘dan 2 saat 35 dakikalık bilinçaltı bombardımanı tadında bir yapım. Uykusuzluk hastalığı çeken bir sigorta memuru Tyler Durden’i tanıdıktan sonra bütün hayatı değişir, hem de hiç değiştirememek üzere…

 

baskalarinin-hayati-the-lives-of others

10-Başkalarının Hayatı – The Lives of Others – IMDb 8.5

Doğu Almanya’nın güçlü gizli polis örgütü Stasi ülkedeki tehdit gördüğü herkesi izlemekte ve dinlemektedir. Bu süreçte bir çifti izleyen teşkilatın en yetenekli ajanı Yüzbaşı Gerd Wiesler yaptığı işi sorgulamaya başlar, o andan itibaren dünya 1 dakikalığına değiştir. (gülen emoji)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 − = 26