PR Ajanslarının Başvurabileceği Ulusal ve Uluslararası 14 Ödül

pr-ajanslarinin-basvurabilecegi-ulusal-ve-uluslararasi-14-odul

PR ajansları, ulusal veya uluslararası ödül törenlerinde podyumda yer almayı en önemli başarı kriteri olarak görüyor. Aylarca süren hummalı bir çalışmanın uluslararası düzeyde takdir görmesi her markanın ve her ajansın hayalidir. Ülkemizde de bu hayali gerçekleştiren ajans sayısı hiç de az değil. Fakat ödüle giden yolda öncelikle hangi ödül programlarının olduğunu bilmek ilk adımı atmak için oldukça önemli.

Her ajansın hayali olmasına rağmen PR ajanslarının kullanabileceği bir “ödül programları listesi” olmadığını fak ettim. Eski editörlük alışkanlığının verdiği şevkle, “ben neden yapmıyorum?” dedim ve ortaya aşağıdaki liste çıktı. Tüm programlarda tüm katılımcılara başarılar dilerim.

En çok başvuru yapılan ödül programlarını önceliklendirerek listeyi hazırlamaya çalıştım, unuttuğum veya atladığım olduysa katkılarınızı da beklerim.

ipra-golden-world-awards

IPRA Golden World Awards

En fazla bilinirliğe sahip ödüllerin başında gelen IPRA Golden World Awards, 30’un üzerinde kategoride kurumların ve ajansların başvurabildiği uluslararası bir ödül seçeneğidir.

Web: www.ipra.org

 

pr-news-awards

PR News Awards

Sanırım ödül seçeneği ve kategori zenginliği konusunda PR News kadar geniş bir yelpazeye sahip başka bir ödül seçeneği yok. Sosyal medya, PR ajansı, kurumsal sosyal sorumluluk, dijital PR gibi 11 farklı ödül seçeneğine hem kurum hem de ajans olarak başvurabilirsiniz.

Web: www.prnewsonline.com/pr-news-awards

 

ragans-pr-daily-awards

 RAGAN’S PR Daily

Önemli ve zengin seçenekleri alternatiflerden biri de PR Daily ödülleridir. 10 farklı yarışmada onlarca farklı kategoride uluslararası rakiplerle rekabet ederek mutlu sona ulaşabilirsiniz.

Web: www.prdaily.com

 

global-sabre-awards

Global SABRE Awards

60 ülkeden 5.000’den fazla projenin değerlendirildiği, ağırlıklı olarak ABD, EMEA, Asya-Pasifik bölgelerinden ajansların yarıştığı uluslararası bir ödül seçeneğidir.

Web: www.holmesreport.com/events-awards/sabre-awards

 

cannes-lions

Cannes Lions Awards

Tamamen PR’a yönelik olmasa da listemizde en fazla tanınan etkinlik şüphesiz Cannes Lions. Dünyanın en büyük ajansları bu aslancıkları alıp kafese koymak için hararetli bir şekilde çalışmaktadır. PR Lions kategorisi altında da halkla ilişkiler projelerine yer verilmiş.

Alt kategoriler değerlendirildiğinde en isabetli kategorilerin Cannes Lions’ta olduğunu düşünüyorum. Zorlama diyeceğiniz hiç bir kategori bulunmamakla birlikte, PR’ın iş süreçlerinde genellikle unutulan raporlama birimlerine de bir kategori açılmış olması oldukça sempatik durmuş.

Web: www.canneslions.com

 

the-stevie-awards

The Stevie Awards

Doğrudan PR ile alakalı olmasa da ülkemizdeki markaların sıklıkla katıldığı/kazandığı bir ödül olmasıyla nedeniyle aşina olduğumuz bir ödüldür. Ödül kategorilerinde markaların sosyal hayata olan katkıları baz alınmaktadır. Ödül olarak verilen altın heykelin hikayesi de oldukça ilginçtir. Yunanca’dan türetilen ve taçlandırılmış anlamına gelen Stevie ödülü, Abraham Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi‘ne atıfta bulunarak tasarlanmıştır.

Web: www.stevieawards.com

 

golden-drum-awards

Golden Drum Awards

Slovenya menşeli bir festival olan Golden Drum’da PR ajansları için de bir kategori bulunuyor. 2015 yılında ülkemize 24 ödül getirilmişti.

Web: www.goldendrum.com

 

icco-global-awards

ICCO Global Awards

ICCO (Uluslararası İletişim Danışmanları Organizasyonu) dünyada PR üzerine oldukça geniş bir ağı bulunan, 48 ülkede temsil edilen bir kuruluştur. Türkiye’de de ida tarafından temsil edilmektedir. Prestijli ve oldukça ciddi bir ödül programı olarak bilinmektedir.

Web: awards.iccopr.com

 

cipr-excellence-awards

CIPR Exellence Awards

İngiliz Halkla İlişkiler Birliği (CIPR-Chartered Institute of Public Relations) tarafından düzenlenen uluslararası bir ödül programıdır. Avrupa’nın en prestijli iletişim ödüllerinden birisidir.

Web: www.cipr.co.uk

 

amec-awards

AMEC Awards

AMEC (Uluslararası İletişim Ölçme ve Değerlendirme Birliği ) medya değerlendirmesi ve iletişim araştırmaları yapan tüm uzmanlar ve ajanslar için kurulmuş profesyonel bir enstitü ve küresel meslek kurumudur. AMEC Awards ismiyle PR eksenli uluslararası bir ödül programı düzenlemektedir.

Web: www.amecawards.com

 

pr-week-awards

PRWeek Awards

Ülkemizdeki global ağa sahip PR ajanslarının kazandığı ödüllerle aşina olduğumuz PRWeek Awards, sektörün prestijli ödüllerinden biridir.

Web: www.prweekawards.com

 

european-excellence-awards

The European Excellence Awards

63 farklı kategoride dünyanın sayılı ajans ve projeleriyle yarışma imkanı sunan The European Excellence Awards’a (Avrupa Mükemmellik Ödülleri) iletişim sektörü için de 15’ten fazla kategori ayrılmış.

Web: eu-pr.excellence-awards.com

 

altin-pusula-halkla-iliskiler-odulleri

Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri

Başarılı halkla ilişkiler çalışmalarını ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından, 1999 yılından beri, “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” verilmektedir. “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri”, Türkiye’de halkla ilişkiler sektörünün ilk ve tek ödül programıdır.

Web: www.altinpusula.org

 

mediacat-felis-odulleri

MediCat Felis Ödülleri

Kreatif eksenli bir ödül programı olan MediaCat Felis Ödülleri’nde 14 kategori bulunmaktadır. PR ajanslarının başvurabileceği PR kategorisi de program kapsamındadır.

Web: www.felisodulleri.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 52 = 55