Netflix Dizi Önerileri

Netflix devasa bir içerik havuzu, bazı zamanlar hayat kurtarırken bazı zamanlarda da vaktimizi ziyadesiyle boşa harcatıyor. İki üç kişiyle çekilen filmler, sırf konunun cazibesi nedeniyle izlemeye başladığınız ama en kötü Türk filminden daha amatörce çekilmiş diziler insanda bıkkınlık uyandırıyor. Ve sorgulamaya neden oluyor, ben buna neden para veriyorum ve Netflix aslında koca bir balon muydu?

Netflix’i kapatmaya net bir karar verebilmek için başlıyorsunuz arşiv içerisinde arama yapmaya. Yeterince ilgi çekici ve listeye eklenesi içerik bulamazsanız hesabınızı kapatmaya kararlısınız, fakat o da ne? Biraz kurcalayınca izlemeye değer içerikler önünüze düşmeye başlıyor ve bir de bakmışsınız 6 aydır aboneliğiniz devam ediyor. Benim Netflix hikayem aşağı yukarı bu şekilde ve bu içerikte de vaktinizi boşa harcatmayacak dizileri listeleyeceğim. Yeni izlediğim ve izlemeye değer denecek yeni dizilerle de içeriği güncel tutacağım.

*Dizilerin isimlerine tıklayarak doğrudan dizinin sayfasına gidebilirsiniz, yeni dizi izledikçe eklemeye devam edeceğim.

 

Pine Gap

ABD’nin sinyal istihbaratı 3 üsten sağlanmaktadır. Colorado/Buckley Üssü, Harrogate/Menwith Hill ve Avustralya’da bulunan Pine Gap. Avustralya’daki üs büyük ölçüde Çin’i kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Fakat üste beklenmeye açıklar fark edilir… Uluslararası ilişkilere meraklıysanız tavsiyedir.

 


Omniscient

Dizi yapay zeka, robotik ve bu teknolojilerin geleceğin dünyasına ne gibi etkiler üreteceği konusunda akıl yürütenlerin büyük bir keyifle izleyeceği, tabiri caizse kafa açan bir dizi. Bütün insanların tepelerinden gezsen bir drone ile her an izlense kusursuz bir adalet sağlamak mümkün olur mu?

 


Secret City

ABD ve Çin kıskacında kalan Avustralya’nın istihbarat servisleri arasında ortaya çıkan anlaşmazlıkları, komplo ve suikastları aydınlatmaya çalışan bir gazetecinin öyküsü Secret City. Zorlama bir yapım gibi düşünmüştüm fakat uluslararası ilişkiler dizilerini sevenleri tatmin edecek bir yapım diyebilirim.

 


The Politician

Amerika Birleşik Devletleri başkanı olmaya kararlı zengin çocuk Payton, kariyerini ilk andan itibaren buna göre ayarlamaya kararlıdır. İlk adım okuduğu kolejin başkanlığını kazanmaktır. Bunun için de seçimleri kazanmalıdır. Politik iletişimi ve kampanya yönetimini ironik bir şekilde ele alan bir komedi dizisi, ilginç!

 


Salvation

Bilim kurgunun en fazla işlenen senaryolarından biri olan “Göktaşının Dünya’ya çarpma ihtimali” konulu dizi, oldukça sürükleyici bir yapım olmuş. Macera, bilim kurgu kategorilerinde de değerlendirebileceğiniz yapımda robotlar, yapay zeka, hackerlık gibi konularda bolca işlenmiş, meraklısına tavsiyedir.

 


Rise of Empires Ottoman

Muhteşem bir görselliğe karşılık berbat bir hikaye ve kurgu ile yayınlanan İstanbul’un Fethi mini dizisi geçtiğimi günlerde yayınlandı. Dizinin konusu gerçek tarihten uzak hazırlanmamış olsa seyir zevki açısından muhteşem bir yapımdı diyebilirim. Daha iyisini yapana kadar ne yazık ki en iyisi bu.

 Spy

1960’larda memurken gizli ajana dönüşen Eli Cohen, yıllar sürecek tehlikeli bir görevde Mossad için casusluk yapmak üzere gizli bir kimlikle Suriye’ye sızar ve işini o kadar iyi becerir ki Suriye Savunma Bakanlığı’na kadar yükselir. Fakat aşırı öz güveni ona pahalı ya mal olacaktır. Gerçek hikayeleri sevenler için enfes bir dizi.

 


Manhunt: Unabomber

Dizi, insanların tüketim sarmalında olduğunu, sistemin kölesi olduğunu, düşünmediğini, aklını kullanmadığını ifade eden ve tüketim konusunda objeleşmiş kurum ve kişilere saldıran bir akademisyenin hikayesini anlatıyor. Gerçek hikaye olması ayrıca ilgi çekici, kesinlikle tavsiyedir.

 


Mindhunter

1970’lerin sonunda iki FBI ajanı, cinayet psikolojisini araştırarak ve tamamıyla gerçek canilerle endişe verici bir yakınlık kurarak suç biliminde yeni ufuklar açar. Suçlu profilleri oluşturarak, bu profillere uyan zanlıları daha kısa sürede tespit etmeyi amaçlayan dedektifler kriminolojide devrim yaratırlar.

 


Designated Survivor

Türkiye aleyhtarlığı konusunda bayrağı elden bırakmayan dizi oldukça ilginç sahneler sahip. FETÖ ile görüşen, darbe konusunda aklayan ve Türkiye’ye baskı yaparak sonuç alan ilginç bir bölüme de sahip olan dizi kriz iletişimi ve kriz yönetimi konusuna ilgili olanlar için önemli örnek olaylar içeriyor.

 


La Casa de Papel

Sistem karşıtlığını odağa alan dizide biri diğerinden daha yetenekli sekiz hırsız, rehineler alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitler. Suç dehası olan profesörün planını uygulayarak hem canlı kalmaya hem de darphaneden çaldıkları paraları yanlarında götürmeye çabalarlar.

 


Frontier

18. yüzyılda Kuzey Amerika’da geçen bu hikâyede kürk ticareti için yapılan savaşları, yerlilerin yurtlarından sürülmesini ve köleleştirilmesini konu edilmiş. Günümüzde petrol varlığı nedeniyle talan edilen ülkeler o günlerde de kürk nedeniyle talan ediliyormuş. Harika doğa manzaraları için izlenebilir, tam bir kış dizisidir. 

 


El Recluso

Eski bir deniz piyadesi, ABD’li bir yargıcın genç yaştaki kızını kaçırdığından şüphelenilen bir çeteye sızmak için Meksika’daki bir ceza evinde mahkum rolüne soyunur. Fakat olaylar pek de istediği gibi gelişmez, kurtarıcı durumundayken mahkum durumuna düşer ve ilginç bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

 


Marvel’s The Punisher

Ailesinin cinayetinden sorumlu suçluları cezalandırmayı amaçlayan eski bir deniz piyadesi, kendisini askerî bir komplonun içinde buluverir. Şehrin Azizleri tadında bir dizi diyebilirim, şiddetin dozu aşırıya kaçsa da olay örgüsü izleyiciyi yakalıyor. İntikam öykülerini seviyorsanız içinizin yağları eriye eriye izleyeceğiniz bir seri.

 


Deniz Katedrali

Ildefonso Falcones’in aynı adlı eserinden beyaz cama aktarılan dizi, alt sınıftan gelen birinin üst sınıfın basamaklarını teker teker tırmanmasını ve soyluların rahatsız olarak engizisyon kartını oynamasını konu ediyor. Bilindik bir hikayenin İspanya versiyonu diyebiliriz fakat oyunculuk gayet başarılı.

 


Kinghtfall

Fransa Kralı 4.Philip ile anlaşmazlığa düşen Tapınakçılar ülkeden sürülmek istenir, Landry buna karşı çıkmak için bir ordu hazırlar ve Fransa Kralı ile mücadeleye girer. Mücadelenin sonu ise (tarihi kaynakların söylediğine göre) Tapınakçıların kazığa geçirilerek yakılmalarıyla son bulur.

 


Narcos

Dünyanın en ünlü uyuşturucu kaçakçısı Escobar’ın hayat ve belki de ölüm hikayesini ekrana taşıyan dizide, uyuşturucu baronlarının ABD istihbarat servisleriyle oynadıkları köşe kapmaca oyununa ve bu dünyanın kanlı yüzüne tanıklık edebilirsiniz.

 


Narcos Mexico

Guadalajara Karteli’nin yükselişinin gerçek öyküsünü anlatan bu yeni ve cesur Narcos hikâyesinde, Meksika’daki uyuşturucu savaşının 1980’lerdeki doğuşu konu edilmiş. Dizinin çekimleri öncesinde yer tespiti yapmaya çalışan dizi çalışanı Carlos Munoz öldürülmüştü.

 


Peaky Blinders

1.Dünya Savaş’ında gazi olmuş şiddete meyilli bir İrlandalı, İngiltere’ye geri döndüğünde kaçak bahis işinde ciddi para olduğunu keşfeder. Fakat bu geliri ona kaptırmak istemeyen daha büyük çeteler Birmingham sokaklarını sarmıştır. Thomas Shelby ailesinin de desteğiyle bu zorluğu aşmaya çabalar.


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 + = 32