Kurumsal Blog Nedir?

kurumsal-blog-yonetmek

İnternet teknolojilerinin kurumlar arasında yaygınlaşmasının ilk sonucu; her firmanın bir internet sitesine sahip olmakla yetinemeyeceğini göstermesi oldu, artık sosyal medya hesaplarınız ve kurumsal blog çalışmanız da olmazsa olmazlar arasına girdi.

Önce istatistik konuşsun;

  • ABD’deki çevrimiçi alışveriş yapan müşterilerin %81’i markaların kurumsal bloglarındaki tavsiyelerine güveniyorlar.
  • Müşterilerin %60’ı kuruma dair özel içerik okuduğunda, kuruma olan ilgisinin arttığını belirtiyor.
  • İlginç içeriği sahip kurumsal bloglar, sosyal medya hesaplarına da takipçi kazandırıyor.
  • Pazarlamacıların %68’i blog iletişimini bir sonraki dönemde arttırmayı planlıyor.

Yazıyı sayılara boğmaya gerek kalmaksızın sadece bu 4 madde bile kurumsal blog açmak için yeterli gibi görünüyor. Şimdi de kurumsal blogun özelliklerine göz atalım.

Daha samimi bir iletişim kanalıdır

Kurum kelimesi, hem anlamı hem de pratik hayatımızdaki yansımaları nedeniyle pek de sıcak olmayan bir kavram. Kurumsal bloglar da tam olarak bu soruna çözüm getirmek ve marka kişiliğine pozitif katkıda bulunmak için kullanılan iletişim kanallarıdır.

Kurumsal blog, muhataplarınızla daha samimi bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Kurumla ilgili basın bültenlerinizde paylaşamayacağınız birçok bilgiyi kurumsal blogunuz aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Örneğin kurumun geliştirdiği önemli bir ürünün, geliştirme takımını, ürünün geliştirme sürecini ayrıntılı olarak basın bülteninde paylaşamazsınız, fakat kurumsal blogda bu tip içerikler oldukça sıcak karşılanmaktadır.

Kurumunuzu şeffaflaştırır

Kurum ile ilgili bilgilere müşteri ve iş ortaklarının birinci elden ulaşmasını sağlar. Aracısız bir iletişim kanalıdır. Müşteriler ve potansiyel çalışanlar tarafından merak edilen tüm konuların paylaşılabileceği bir ortamdır, bu yolla kurumun şeffaflaşmasına da önemli katkılar sağlar.

Kurumsal gazeteciliktir

Gazeteciliğin en temel işlevi halka ihtiyacı olan haberleri sağlamaktır. Bu bağlamda kurumsal bloglarınızda müşteri ve paydaşlarınızın öğrenmelerini istediğiniz bilgileri ileterek ve içerik geliştirerek kurumsal gazetecilik de yapabilirsiniz. Kurumların kendi iş kollarında geliştirdikleri içerikler, sahip oldukları know-how (iş ve yapış tecrübesi) nedeniyle oldukça değerlidir.

Tüm sosyal medya hesaplarınızı entegre eder

Kurumsal bloglar diğer tüm sosyal medya hesaplarınıza içerik sağladığı gibi ve tüm hesapların tek kanal eksenin birleşmesini de sağlar. Yükleyeceğiniz bir yönetici röportajı ile Youtube kanalınıza, yayınlayacağınız bir resim galerisi ile Instagram hesabınıza, finansal sonuçlarınızı açıkladığınız bir sunumla Slideshare hesabınıza, blogda yer verdiğiniz içeriği paylaşarak da Twitter, Facebook, Google+ ve Pinterest hesaplarınıza içerik sağlayabilirsiniz.

Çalışanları motive eder

Önemli bir iletişim kanalı olan kurumsal bloglara çalışanların da içerik üreterek katkı sağlamaları şirket kültürüne bağlılıklarını arttıracak dahası şirket kültürünün oluşumda aktif katılım göstermeye teşvik edecektir. Abraham Mashlow’un, İhtiyaçlar Hiyerarşisi Teorisi’nde belirttiği “Kendini Gerçekleştirme” aşamasına gelmiş bir çalışanın bu yöndeki ihtiyacını da karşılayarak çalışan motivasyonunun artışına imkan sağlayacaktır.

Kurumsal blog kavramı nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap bu şekildedir. Kavramı farklı yönleriyle incelemeye devam edeceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + 1 =