Dreamweaver MX 2004 ve Veritabanı Uygulamaları

dreamweaver-mx-2004-kitap

Şimdi CS5 sürümü çıkmışken ne alaka MX 2004 diyebilirsiniz. Fakat nostaljik yanı olan artık bilgi değerinden daha fazla manevi değeri olan bukitabı 2004 yılının son çeyreğinde  yazmaya başlamıştım ve yanılmıyorsam birkaç uykusuz geçen aydan sonra kitabı tamamlamıştım. Kitap o dönem çok ciddi okundu, konu ile ilgili rakamları da yazının ilerleyen bölümlerinde gururdan ziyade birilerine faydalı olmanın verdiği keyifle yazacağım.

Kitabın bir tek faydası okuyuculara olmadı. Kitabı yazdığım gecelerden birinde İstanbul en şiddetli kar yağışlarından birini tecrübe ediyordu. Radyoda yayını dinlerken saate baktım, sabaha karşı saat 05:00. Trafiğin kilitlendiği söylenen tüm güzergahlarda akrabalarım işe gidecekti. Uyumadım her birini tek tek arayarak trafikte telef olmalarını engelledim. Kitabı tamamladıktan sonra nasıl yayınlayacağım konusunda kararsız kaldım. O dönem BYTE dergisinde yazarlık yapıyordum, dergi ile birlikte kitapcık şeklinde vermeyi planladık, olmadı, birkaç yayıneviyle görüştüm resmen şekerle kandırmaya çalıştılar. İnternet’de paylaşmak fikri aklıma düştü. Fazlaca beklemeden internet üzerinden yayınladım ve aldığım tepkiler oldukça hoşuma gitti, insanların birşeyler öğrenmesi ve bunu benim yazdıklarımla yapmaları inanılmaz bir keyifti. Kitaba da (bilişim ve basın yayın konusunda bu kadar ileri düzeyde bilgi sahibi olup bu kadar mütevazı olan birine idol payesini rahatlıkla verebiliriz, ilk mail attığımda 18 yaşındaydım, cevabını sadece birkaç saat sonra aldım ve sonra öğrendimki 16 yaşında bir başka bilgisayar meraklısı gençle daha mailleşiyormuş, eğer bilgisayarla alakalı bir kitabın başına birilerinin adı yazılacaksa o kişilerin en başında Hakkı Öcal gelecektir. Şimdilerin 3 satır yazıp ego duvarından kendisi görünmeyen yazarlarına baktığımız değeri çok daha iyi anlaşılıyor) üstadımız Hakkı Öcal‘ın sözünü yazmaya da bu aşamada karar verdim. Hemen “Bilgi Paylaştıkça Çoğalır” ibaresini ekleyerek yeniden sayfama yükledim . Bazen Google’da eski sürümünü arıyorum sanırım bulamayacağım. Hatta forumlarda bu ibare nedeniyle bu kitabı benim yazıp yazmadığım konusunda da bazı tartışmalar yaşanmış. (bkz. http://bit.ly/oHXe0g)

Adımı Google’da arattığımda kitabın kimlere kimlere ulaştığını görmekten hala çok keyif alıyorum. Üniversite öğrencileri, lisede dönem ödevinde, yarışmalarda referans verenler … Faydalı olma ve buna çabalama hissi inanılmaz keyifli. Sonrasında kitabı o zamanın shiftdelete.net‘i şimdinin SDN‘sinde yayınlama imkanım oldu. Burada kazandığı nam sayesinde çok ciddi bir okuyucu kitlesine ulaştı. 3 bölüm halinde yayınlanan kitabın birinci bölümü 25608, ikinci bölümü 25728, üçüncü bölümü de 15803 kişi tarafından okununca ve sorular geldikçe paylaşım denen şeyden ilk hatırı sayılır keyfi almıştım. Sonrası da Macromedia ve Adobe forumlarında kitabı paylaşmaya devam ettim.

Eğer hala eski sürüm yazılım kullanma taraftarıysanız adı geçen o canım kitabı indirmek için lütfen tıklayın. Dreamweaver MX 2004 ve Veritabanı Uygulama Kitabı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

94 − = 92