Zoom’u Rafa Kaldıracak Yerli Çözüm Havelsan Diyalog

Korona virüs salgını nedeniyle doğrudan üretime yönelik olmayan şirketlerin neredeyse tamamı tüm iş süreçlerini dijital ortamlara aktardı. Bu süreçte de bulut tabanlı çözümler öne çıkmaya başladı.  Daha önce sadece profesyonel kullanıcıların tercih ettiği seçenekler artık şirketlerin günlük iletişim ihtiyaçlarını gideren çözümler haline geldi.

Evden çalışma sürecinde en fazla tercih edilen iletişim şekli ise şüphesiz video konferans çözümleri oldu. Daha önceleri yaygın kullanımı nedeniyle Skype ve Whatsapp ön plana çıksa da görüşmeye katılacak kullanıcı sayısının sınırlı/yetersiz olması nedeniyle kurumlar tarafından tercih edilmedi. Görüşmeye katılacak kullanıcı sayısı konusunda en esnek çözüm olan Zoom bu dönemde öne çıktı. Önce çıkmasıyla beraber güvenlik açısından ciddi açıklar taşıdığı ve veri hırsızlığına maruz kalabileceğiniz söylentileri bu konuda da yerli bir alternatife ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Bu konuda Turkcell‘in yerli iletişim yazılımı BİP de gayet iyi iş çıkarıyor fakat BİP’te de aynı anda en fazla 10 kişi ile iletişim kurulabiliyor. Zoom ise 99 kişiye kadar video konferans yapmak isteyen kullanıcı ve şirketlerin ihtiyaçlarına cevap vermesi nedeniyle yoğun olarak tercih edilmeye başlandı.

Zoom’un tahtını sallayan en büyük problem güvenlik açıklarıydı şüphesiz fakat kullanıcı verilerini Facebook ile paylaştığının da ortaya çıkmasıyla ülkelerden birbiri ardına yasaklama açıklamaları geldi. Veri ihlali sabıka dosyası oldukça kabarık olan Facebook ile yapılan veri paylaşımları sonucunda Hollanda, Singapur ve Tayvan’ın ardından NASA, Google ve New York eyaleti de online derslerin Zoom kullanılarak yapılmasını yasakladı ve Microsoft’un ürünü Teams‘i işaret etti.

Zoom’un yakaladığı ivmenin yara almasını fırsat bilen Google geçtiğimiz günlerde hamle yaptı ve video konferans uygulaması Meet’i ücretsiz kullanıma açacağını duyurdu. Ülkemizde neden böyle bir ürün yok diye seslerin yükseldiği günlerde Türkiye’den de bir ses duyuldu. Türk savunma sanayinin yüz akı şirketlerinden biri olan Havelsan yerli video konferans çözümünü duyurdu: HAVELSAN Diyalog

Kullanıcı Sayısı ve Kullanım Süresi Sınırı Yok

Ürün önümüzdeki günlerde kullanıma sunulacak ve şüphesiz ilk söylenmesi gereken özelliği kullanıcı sayısında ve kullanım süresinde bir kısıtlama olmayacağı bilgisi. Ayrıca HAVELSAN Diyalog’da bir görüşmeye katılmak için herhangi bir uygulama yüklemeye gerek kalmayacak. Safari, Chrome, Opera, Firefox, Mozilla, Tizen, Vivaldi web tarayıcıları üzerinden çalışabilen ürün teknik yeterliliğe sahip olmayan katılımcıların da kolaylıkla görüşmeye katılmasına imkan sağlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kurumlarında kullanılmaya müsait olan uygulamanın en kısa süre özel sektörde de yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Havelsan Diyalog’un Özellikleri

•Kullanmak için hiçbir uygulamayüklemeye gerek yoktur
• Ekstra bir donanım, kamera vb.ortam birimlerine ihtiyaç yoktur
• Bulut ve kendi sunucularında kullanılabilir
• Her türlü ihtiyacı karşılamak için geliştirmeye açıktır • Güvenli Sesli Görüşme
• Güvenli Video Konferans
• Güvenli Mesajlaşma
• Kurumun kendi sunucuları üzerinde çalışabilme
• Mobil uyumlu web arayüz sayesinde tüm iOS
ve Android cihazlarda çalışabilme
• Hızlı kurulum desteği
• Uçtan uca şifreleme
• Ekran paylaşımı özelliği
• Adaptif görüntü kalitesi ayarlama
• HD ve 4K Desteği
• Konferansta yer alan katılımcı listesini
görüntüleyebilme
• 7/24 bakım destek garantisi

Görünen o ki ülkemizdeki mühendislik potansiyeli odaklandığı her konuda rahatlıkla bir ürün ortaya koyabilecek güce ve yetkinliğe sahip. İHA ve SİHA ile başlayan bu özgüven kazanımı, yoğun bakımlarda ortaya çıkan solunum cihazının sadece birkaç haftada üretilmesiyle birlikte tazelendi diyebiliriz. Bu alanda mesai harcayan tüm şirketlere ve bu alanda mesai harcanması için uygun ortamı sağlayan tüm kamu personeline de bir teknoloji tutkunu olarak teşekkürü borç biliyorum.

One comment

  1. Ülkemizde bu tür gelişmelerin olması gerçekten çok güzel bir duygu. Umarım daha da güzel günler görürüz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 − 28 =