Zeka Sorusu Çözmenin Faydaları

zeka-sorulari-cozmek-mentalup

İnsanlar, yaşamları boyunca küçük-büyük problemlerle karşılaşır ve bu problemleri çözdükçe huzurlu yaşamaya devam ederler. Daha doğrusu, olması gereken budur. Aslında bu bir alışkanlıktır. Bazı insanlar karşılaştıkları problemlere anında çözüm ararken, bazıları ise kaçmayı veya ertelemeyi seçer.

Peki,

Çözümü Erteleyenler Neden Erteler?

Başta tembellik olmak üzere birçok sebebi olabilir ancak en önemli nedenlerden biri, çözüm konusunda başarısız olma kaygısıdır. İşte bu kaygı, birçok insanın bulmacalardan, zeka sorularından uzak durmasına sebep oluyor. Bu durum tıpkı bir insanın, herhangi bir vitamini ömür boyu reddetmesi gibidir çünkü zeka soruları çözmek beyni zinde tutan önemli bir aksiyon olarak değerlendirilmelidir.

Zeka sorularını bilirsiniz; ortaya bir problem koyar ve çözümünü isterler. Bizler çözümü düşündükçe beynimize egzersiz yaptırmış oluruz. Genellikle çözmesi de keyiflidir. Örnek olarak aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz:

https://www.mentalup.net/blog/zeka-sorulari

Bu tür zeka soruları çözmenin kazanımları yüksektir. Hemen bahsedelim:

Zeka Sorularının Faydaları

  • Problem Çözme Becerilerini Geliştirir: Zeka soruları çözerken farklı çözüm yolları deneriz. Bu da bizim problem çözebilme becerilerimizi geliştirir. Dolayısıyla, gündelik yaşantımızda karşılaştığımız problemlere de alternatif çözümler üretebilme kabiliyetimiz gelişir.
  • Dikkat ve Konsantrasyonu Artırır: Zeka soruları genellikle odaklanmayı gerektirdiğinden, bol bol soru çözmek odaklanma becerimizi geliştirir. Özellikle dikkat problemleri yaşayanlar için zeka soruları çözmek, fiziksel problemleri olan bir hastanın fizik tedavisi alması gibidir. Dikkat gelişiminde problemlerin yeri ve önemi yüksektir.
  • Mantık Yeteneğini Geliştirir: Zeka sorularında genellikle gidiş yolu üzerinde düşünmek, tümden gelim veya tümevarım yöntemlerini uygulamak gerekiyor. Bu yüzden, problem çözen insanların akıl yürütme ve mantık kurma becerileri gelişiyor.
  • Beynin Tembelleşmesini Önler: Özellikle, her gün rutin işler yapanların ara sıra mutlaka bu tür sorularla ilgilenmesi gerekiyor çünkü yaratıcılık gerektirmeyen işlerde beyin tembelleşebiliyor.
  • Zihinsel Zindelik Sağlar: Beynin kullanılmayan fonksiyonları nasıl tembelleşiyorsa, sık kullanılan fonksiyonları da gelişiyor. Zeka soruları çözmek; görsel, sözel, matematiksel zeka gelişimini destekler.

SONUÇ OLARAK;

Tüm bu beceriler, insan yaşamını kolaylaştıran önemli yeteneklerdir. Dikkat gelişimi, hafıza gelişimi, sözel zeka gelişimi, görsel zeka gelişimi ve mantık gelişimi gibi zihinsel alanlarda başarılı kişiler genellikle okulda ve iş hayatında da aynı başarıyı sürdürmektedirler. Zeka sorularını özellikle çocukların çözmesi daha yüksek fayda sağlamaktadır çünkü çocukların zihinsel gelişim hızı, yetişkinlerden kat ve kat fazladır.

Yardımcı Kaynak: MentalUP

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + 8 =