Yürüyerek Telefonunuzu Şarj Edin

ampy-pil-sarj-harici-pil

Akıllı teknolojilerin şüphesiz en önemli sorunu pil ömrüdür diyebiliriz. Pilimizi dolu tutmak günlük yaşantımızdaki alışkanlıklarımızı da şekillendiriyor. Bu durumu  Dijital Hayat programında Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın çok güzel ifade etmişti: “Eskiden restoranlarda manzaralı masa seçilirdi şimdi prize en yakın masa seçiliyor. Akıllı cihazların en büyük sorunu pil sorunudur, pil teknolojileri  ve şarj etme yöntemleri değişiyor…

Tam da Burak Aydın’ın dediği gibi bizi prizlere bağlı kalmaktan kurtaracak akıllı çözümler, girişimciler tarafından tasarlanmaya ve üretilmeye başladı. Sözünü ettiğim ürün AMPY.

Girişimciler ürünü dünyanın ilk giyilebilir şarj ünitesi olarak konumlandırmış. Ürünle harici pili şarj etmek için yapmanız gereken tek şey hareket etmek. Şekli de tamamen size kalmış. Koşarken, halı saha maçında, basket oynarken, yürürken, bisiklete binerken… Cihaz hareketinizden enerji üreterek harici pili şarj etmektedir. Dolan harici pili de ister akıllı telefonunuzda isterseniz de enerjiye ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir mobil cihazınızda kullanabilirsiniz.

Cihazı daha da akıllı yapan şey ise; enerji üretimini hareket enerjisine bağlaması ve buradan da formda kalma konusunda size ayrıca bir motivasyon sağlaması. Uygulamada yakılan kaloriye karşılık üretilen elektrik enerjisi görüntülenebiliyor. Hem enerji üretmek hem de kalori yakmak, kulağa oldukça hoş geliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 + 4 =