YouTube’da En Fazla İzlenen Video Türleri

Metinlerle günden güne büyüyen internet ekosistemi, hız ve kota konusunda sağlanan iyileştirmelerden sonra görsel ağırlıklı bir evrime yöneldi. Günümüzde internette geçirilen vaktin oldukça önemli bir kısmını işgal eden videolara kadar bu evrim devam etti. (Şubat 2017’de yayınlanan istatistiklere göre insanlar bir gün içerisinde YouTube’da 1 milyar saate varan sürelerde video izliyor. ) Muhtemelen içerik tüketicileri yakın gelecekte de video akışları üzerinde daha fazla yoğunlaşacağından henüz bu yöne eğilmemiş içerikçiler için YouTube’da En Fazla İzlenen Video Türleri konusunda bir yazı kaleme almak istedim.

En Çok Hangi Türde Videolar İzleniyor?

Video içerik üretmeye başlamadan önce en çok hangi türde videoların izlendiğine dair bir değerlendirme yapmakta fayda var. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeli değil mi? Bir influencer pazarlama ajansı olan Mediakix’in derlediği verilere göre YouTube’da en fazla ilgi gören 13 video içerik kategorisi aşağıdaki gibi sıralanmış.

1-Ürün İnceleme

“Her 10 tüketiciden 6’sı ideal fiyatı kafalarında oturtmak için internette zaman geçiriyor.” ibaresi MasterCard’ın Eylül 2015’te yayınladığı Omnishopper anketinin sonuçları arasında yer alıyor. Buna benzer sonuçları onlarca araştırmada da görmek mümkün. Araştırmaları bir kenara bırakıp kişisel deneyimlerimizi düşündüğümüzde de durum çok farklı olmuyor. Herhangi bir ürünü satın almaya karar verdiğimizde, o ürünü nereden satın alacağımıza, hangi modelini satın alacağımıza ve hatta Ürün İnceleme videosunu izledikten sonra ürün konusunda tatmin olmadıysak ürünü satın almamaya karar veriyoruz.

Özellikle akıllı telefon, küçük ev aletleri ve makyaj malzemesi satın alınırken ürün inceleme videolarına sıklıkla başvuruyoruz.


2-Nasıl Yapılır Videoları (How-to)

Kesinlikle benim de en sevdiğim, bir dönem onlarca video ürettiğim bir kategori olan Nasıl Yapılır türü, son kullanıcının derdine derman olan, ciddi anlamda arama motoru trafiği de getiren bir içerik tipidir. Bu içerik tipi sıklıkla teknoloji yayınları tarafından değerlendirilmekteydi, son dönemde ise bloggerların ve kurumsal blogu olan firmaların da bu içerik tipine ağırlık verdiğini görebiliyoruz.

Aklınıza gelebilecek her tür ürün için hazırlanan Nasıl Yapılır videoları dijital pazarlamanın vazgeçilmezleri arasına girdi diyebilirim. En son (internetten) satın aldığım bebek odası takımının yanında, CD içerisinde”mobilyamı nasıl kurarım?” videosu çıktıktan sonra bu fikir zihnimde daha bir sağlamlaştı.

Her yıl bu kategorinin arama motoru trafiğinden elde ettiği pay %70 oranında artmaktadır.


vlog-cekmek

Vlog / Video Blog

Vloglar içerik açısından en geniş yelpazeye sahip bağlam seçeneğidir. “Plajda nasıl güneş kremi sürülür’den tutun da yeni aldığım klozeti nasıl monte ettim’e” varana kadar her türlü videoyu Vlog kategorisi altında değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir konuda uzmanlık videoları yapan influencerlar daha servest video içerik üretebilmek için bu içerik tipine de başvurabilmektedir. Kurumsal hesapların da yine bu seçeneği değerlendirdiğini görebiliyoruz: İşte size ofis canavarları, harika ve muhteşem ekibimiz vb. gibi.

 


Oyun Oynanış Videoları

Genellikle oyunlar Twitch’te oynansa da tilki misali o videoların gelip döndüğü yer yine YouTube oluyor. Yeni bir eğlence türü olan oyun oynanış videoları, satın alacağınız oyun hakkında bilgilendirme yapması açısından da önemli. Örneğin Age of Empires II HD satın almadan önce, neden HD sorusunun cevabını bulmak için ben de oynanış videolarını izlemiştim. Satın alma kararım videoyu izledikten sonra netleşti, zira oyunun 2.sürümü elimde bulunuyordu, HD olanına neden para vereyim sorusunun cevabını oyun oynanış videosunda bulmuştum.

 


kedi-videolari

Komik Videolar

Genellikle ofislerde yemek yerken veya toplu taşımada evine ulaşmaya çalışırken insanlar YouTube’da komik videoları izliyor. İçerik kaygısı taşımaksızın derleme olarak da hazırlanabilen komik videolar internetin en fazla ilgi gören video içeriklerinden biri, o kadar ki bazı videoların ana haber bültenlerine bile konu olduğunu görebiliyoruz.

 


makyaj-videolari

Makyaj Videoları

Kadın internet kullanıcılarının tercih ettiği bir içerik türü olan makyaj videoları, iki işlevi içermesi açısından oldukça ilginç bir kategori olarak dikkat çekiyor. Zira bu tip videolarda hem ürün incelemesi yapılıyor hem de o ürünün nasıl kullanılacağı anlatılıyor. Yani en fazla izlenen iki kategori birleştirilerek yeni bir kategori oluşturuluyor diyebiliriz. Muhtemelen erkek kullanıcıların da ilgileneceği bir kategori olsa en fazla izlenme sayısına bu kategoride yayınlanan videolar ulaşırdı.

 


internet-memes

Memes Türü Videolar

İnternet ekosisteminin ürettiği bir ifade biçimi olan memeler (miim diye okunur) belirli bir konu hakkında ifade edilmek istenen görüşü video, görsel veya metin ile harmanlayarak özlü söz şeklinde ifade etme sanatıdır. Mizahi yanı olmakla birlikte oldukça ciddi bir ironi yönü de bulunmaktadır.

 


tatil-videoalari-blogger

Tavsiye Türü İçerik

Fenomenler tarafından üretilen bu içerik türü tüketicilerin kararlarını da ciddi anlamda etkilemektedir. Örneğin X ilde Y otelde tatil yapan bir fenomen yaşadığı deneyimden memnun kalır ve paylaşırsa kendi takipçileri başta olmak üzere sosyal medya kullanıcılarının tatil seçerken kararını etkileyebilmektedir.

 


Eğitim Videoları

Belirli bir gruba hitap etse de tekrarlı olarak izlendiği için en fazla takip edilen içerik türlerinden biri de eğitim videolarıdır. Photoshop dersleri, yemek tarifleri, matematik ve İngilizce dersleri bu içeriğin en fazla takip edilen örneklerinden sadece bir kaçıdır.

 


kutu-acma-videolari

Ürün Kutu Açma Videoları

Ürün seçerken satın alma kararını etkileyen önemli faktörlerden biri de ürün ile birlikte verilen aksesuarlar ve yan bileşenler. Örneğin bir akıllı telefon satın alırken paket içeriğinde kulaklığın olup olmaması önemli bir bilgidir. Aynı segmentte yer alan iki cihaz arasında seçim yapacağımız bir durumda paket içeriğinde kulaklık olan telefonu seçeriz. Bu nedenle herhangi bir akıllı telefon satın almadan önce paket içeriğini öğrenebilmemiz için kutu açılışı videolarını izlememiz gerekmektedir. Bir ihtiyaca karşılık geldiği için de kutu açılış videoları hatırı sayılır ölçü ilgi görmektedir.

 


soru-cevap-videolari

Soru Cevap Videoları

Fenomenlerin canlı video yayını sırasında takipçilerinden soru alarak cevapladığı içerik türüdür. Özel hayatı merak edilen veya herhangi bir konuda uzmanlığından faydalanılmak istenen fenomen hesaplar bu içerik türünü sıklıkla değerlendirmektedir. Nasıl böyle meşhur oldun, sence hangi telefonu satın almalıyım, dişlerini nasıl bu kadar beyaz tutuyorsun, karnındaki baklavaları nasıl çıkarttın gibi sorular bu kategorinin en revaçta olan sorularıdır.

 


elevator-prank

Eşek Şakası Videoları

İzleyenlerin yerlere yatarak güldüğü, şaka yapılanların küplere bindiği bir içerik türü olan prank videoları YouTube izleyicisinin en çok tercih ettiği videolar arasında. Bu içerik türü için iki seçeneğiniz bulunuyor; dayak yeme riskini de göze alarak kendi şaka videolarınızı çekmek ya da çeşitli YouTube hesaplarında yayınlanan içerikler arasında en komiklerini derlemek… Sonuç açık, prank videolarını seviyoruz.

3 comments

  1. Liste eksik. Ülke olarak “Bağcılarda apaçilere dayılandım”, “apaçi kovaladım”, “apaçi şakaladım” videoları çekiyor ve izliyoruz. Apaçi videoları diye de bir kategori olması lazım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

61 − 51 =