Yoros Kalesi Gezi Günlüğü

Anadolu Kavağı adeta İstanbul‘un tarih ve doğa manzaralarının saklı hazinesi gibi. 10 dakika aralıklarla ulaşabileceğiniz mesire alanları, plajlar, liman, tarihi yapılar, Yavuz Sultan Selim köprü manzarası ve eşsiz limanıyla kusursuz görüntüler yakalayabileceğiniz bir lokasyon.

Hem gezmek hem dinlenmek hem de biraz fotoğraf çekmek istiyorsanız Poyrazköy‘den sonraki ikinci durak olarak Yoros Kalesi‘ni tavsiye ederim.

Yoros Kalesi, Doğu Roma İmparatorluğu tarafından yapılan ve bir süre Cenevizlilerin elinde ve sonrasında da ebediyete kadar bizlere hediye edilen muhkem bir kale. Adının neden Yoros olduğuna dair muhtelif rivayetler var fakat kesin olan bir şey var ki stratejik olarak bütün bir boğazı gördüğü ve muhteşem bir manzara vaat ettiği.

Kaleyi birkaç yıl önce gördüğümde girişe kapalıydı fakat şimdi kalenin içine girilebiliyor. Restorasyon ve arkeolojik kazılar devam ettiğinden olsa gerek adım başı karşılaştığımız alkol şişelerini de görmemek sevindirdi diyebilirim. Daha önceleri gezmek için pek de tekin olmayan kaleyi temiz ve güvenle gezilebilecek bir hale getirilmiş.

Gezdikten sonra bir süre soluklanmak isterseniz kalenin alt tarafında bir de kafe bulunuyor, burada da boğaz manzarası eşliğinde ince belli bardakta çayınızı yudumlayarak bu eşsiz şehrin eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 + = 17