Yerli ve Akıllı İklimlendirme Sistemi: Cosa

cosagorse2

“Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı” sloganı 90’lara kadar her okulda revaçtaydı. Hala üzerinde bu kadar duruluyor mu bilmem ama biz öğrenciyken “Yerli Malı Haftası” özellikle öğrencilerin çok sevdiği bir haftaydı. Önemi ise ders yapılmamasından, serbest kıyafetle okula gelinebilmesinden ve bol bol kek, böreç, sarma, tatlı yenilebilmesinden gelirdi. En sıkıcı kısmı ise her sene sonsuz tekrarlarla okunan yerli malı kullanmanın memlekete katkısı metinleriydi.

Bu eğitimden midir bilinmez, “yerli” konusunda ilginç bir hassasiyetimiz var. Açıkçası yerli ibaresi taşıyan ürünlere ayrı bir sempatim olduğunu da inkar edemeyeceğim, yalnız olmadığımı da biliyorum. Bu yazının konusu da yine böyle bir “yerli” ibareli bir ürün: Yerli ve Akıllı İklimlendirme Sistemi Cosa

cosa-kombi-kiti

Teknoloji dünyası bizi akıllandırmaya ceplerimizden başladı. Sonra arabalarımızla, evlerimizle devam etti. Gelecekte çorabımıza kadar akıllandırılacağımız konusunda da şüpheniz olmasın, biz Cosa’ya dönelim!

Cosa, kombimizi akıllandıran %100 yerli üretim bir akıllı kombi kitidir. Türkiye’nin ilk enerji temalı teknokenti olan İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Teknokenti’nde bir yılı aşkın bir ar-ge süreci sonucu geliştirilen Cosa, internet bağlantınızın olduğu her yerden kombinizi kontrol etmenizi sağlıyor.

Cosa’nın internet bağlantısını sağlayacak dekoratif Cosa İstasyon salon ya da oturma odasında pencereden ya da ısı kaynaklarından uzak, sıcaklığı doğru ölçebilecek bir yere yerleştiriliyor. Cihazı sadece prize takmak yeterli oluyor. Kombinizin kontrol edilebilmesi için kombinize Cosa Kombi Ünitesi adında küçük bir cihaz ekleniyor ve kombiye akıllı telefonla ulaşmanıza imkan sağlıyor.

Doğalgaz faturalarında %30’a varan tasarruf  

Türkiye ısınmak için doğalgaza bağımlı bir ülke. Binaların  üçte biri doğalgazı ısınma amaçlı tüketiliyor. Fakat Türkiye’de kombi sahiplerinin yüzde 72’den fazlası hatalı kombi kullanımından ötürü fazla doğalgaz tüketiyor ve yüksek meblağda faturalar ödüyor. Sonuçta kombi kullanıcıları hem kendi tüketimlerinin hem de ülke bazındaki tüketimin artmasına neden oluyorlar.

Peki Cosa ne yaparak %30′ varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Biz susalım bu kısma Cosa cevap verin:

Cosa Nasıl Tasarruf Sağlar?

Önemli olan evin sıcaklığıdır. Evin sıcaklığı, petek sıcaklığı ve evin ısısına bağlı olarak sürekli değişir ve ev içerisinde konforsuz bir yaşam alanı yaratır. Kombilerin üzerinden yapılan ayar evin sıcaklık ayarı değildir, petek suyu sıcaklık ayarıdır. Evin sıcaklığını kombiyi açıp kapatarak ayarlayamazsınız. Kombiniz balkon ya da mutfağınızda olduğundan odanızın sıcaklığını ölçümleyemez.

Cosa Akıllı Kombi Kiti’ni güncel satış fiyatı 349 TL, yani Cosa hemen hemen 1 yıllık tüketimden edeceğiniz tasarrufla satın alabileceğiniz bir fiyat düzeyinde. Ürünü belirli bir dönem kiralamak isterseniz de 12TL/ay bedelle kiralayabiliyorsunuz.

 

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 − = 14