Yerli Drone Ape X Fon Hedefinin 4 Katına Ulaştı

ape-x-yerli-drone-arikovani-fonlama

Daha önce büyük bir keyifle blogumda yer verdiğim haberlerden biri de Ape X yerli drone projesiydi. Yeni aldığım haber ise çok daha keyifli, hemen paylaşmak istedim.

Turkcell’in kitlesel fonlama projesi olan Arıkovanı’nda vitrine çıkan Ape X yerli drone, beklenenin de üzerinde bir başarıya ulaşarak hedeflenen fonlamanın 4 katını elde etti. 200 bin TL hedefle yola çıkan ekip 784 bin TL bir bütçeye erişti.

Fonlamaya açıldığı andan itibaren büyük beğeni toplayan ve hedefi 200 bin TL olan drone, 784 bin TL’lik destek toplayarak, platformdaki en yüksek rakama ulaştı. Muadillerine göre çok daha etkili, hafif, dayanıklı olan drone, kurumsal taraftan da büyük destek aldı. Turkcell, Arçelik, Softtech, TOBB ETU ve OSTİM büyük kuruluşların da destek olduğu APE X, piyasaya sunulmak için gün sayıyor.

Yerli Drone’dan VR Gözlük ile Canlı Yayın

Perakendeden lojistiğe, fotoğrafçılıktan sinemaya günümüzde birçok sektörde kendisine yer edinen drone’un yerli versiyonu APE X, ilkokuldan beri arkadaş olan Çağkan Güneri, Selin Orçunsel, Kaan Cevher, Dilbeste Kayıgil ve Kadir Atakan Ata’dan oluşan genç bir ekip tarafından üretildi. 4K çözünürlükteki kamerası ile yüksek kalite görüntü elde etmeyi sağlayan APE X, hafifliğiyle de dikkat çekiyor. Kamera, yarım saaate kadar görüntü almayı sağlıyor. APE X ve kamera görüntüsü uygulama içinden canlı olarak da kontrol edilebiliyor. Drone’un aksesuarlarından sanal gerçeklik gözlüğünü takarak drone’un içindeymiş gibi görüntü izlenebiliyor. Kolay kullanıma sahip olan MIME isimli kumandası ise, hareket sensörlü olarak tasarlanmış. Böylece drone’un nereye gideceğini, kullanıcı sadece kumandayı o yöne çevirerek belirleyebiliyor. Ele rahat oturan, avuç içine sığacak büyüklükteki kumanda hiç kafa karıştırmadan normal bir drone’un yapabileceği her şeyi sağlıyor.

[wp_ad_camp_2]

Dayanıklılığıyla Fark Yaratıyor

Dayanıklılığıyla da fark yaratan APE X’te en yüksek kalitedeki drone’larda kullanılan ultrasonik engel tanıma sistemi bulunuyor. Normalde dayanıksız pervaneleri nedeniyle, drone’lar çok çabuk hasar görüp parçalanabiliyor. Çoğu drone’da sadece 1 adet kullanılan engel tanıma sisteminden, APE X’te 4 adet bulunuyor.

Drone etrafında ve altında yer alan sensörleri ile etrafındaki engelleri tanıyor ve kumandadan komut verseniz bile konumunu ayarlayarak engellere çarpmayı engelliyor. Böylece ürünün parçalanması neredeyse imkansız duruma geliyor. Ayrıca mobil uygulama üzerinde de drone takip edilebiliyor.

2 comments

  1. Hayatımıza bu kadar hızlı adapte olan dronu ve kendimizi de akışlıyorum. Yakında kargoya da el atması umuduyla üstad:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + 7 =