Yeni Çağın Virüslerinden Korunmanın Yolu: Acronis True Image

yeni-cagin-viruslerinden-korunun-acronis-true-image-veri-yedekleme

Kıyamet filmleri genellikle dünyanın sonunu nükleer felaketlerin getireceği, o da olmazsa doğal felaketlerle yaşamın yeryüzünden el çekeceği üzerine kuruluydu. Dijital çağ senaryoları da değiştirdi, artık bela gökten veya yerden değil doğrudan internetten geliyor.

Her ne kadar sektörün içinden olsam da henüz teknolojik bir felaketi deneyimlemediğim için uzak diyarlarda yaşayan ejderha efsanesi kadar uzak gelirdi dijital kıyamet fikri. Fakat hayatımızı oluşturan nesneler akıllandıkça bu mini kıyametler serisinin hiç de öyle uzağımızda olmadığını fark ettim. Fark etmemek ne mümkün; her yayın farklı istatistik vermekle beraber 100+ ülkede 150 binden fazla kişinin etkilendiği bir salgından bahsediyoruz.

WanaCryptor 2.0 virüsü, bilgisayarlara e-posta ile gelen metin belgeleriyle bulaşıyor ve bilgisayarda ulaştığı belgeleri şifreliyor. 1 hafta içerisinde ödenmek üzere 300-600 dolar talep eden korsanlar, ödemenin de bitcoin ile yapılmasını istiyorlar. Belirtilen sürede fidye ödenmezse belgeler siliniyor.

Daha önce de Cryptolocker virüsü ile nice kullanıcı belgelerini kaybetti. Bu tip saldırıların artarak devam edeceği kesin, açıkçası güvenliğimi antivirüs yazılımlarına emanet etmek de bana çok mantıklı gelmiyor. Zira işin doğası gereği hep bir adım geriden geliyorlar.

Fidye virüslerinden tamamen korunmanızı sağlayacak sadece iki yöntem bulunuyor.  Birincisi; bilgisayarı kapatmak, ikincisi; eşzamanlı, tekrarlı ve sıralı tam yedek almak.

Acronis True Image 2017

Yedekleme yazılımları arasında kullanımı en kolay olanlardan biri de Acronis True Image’dır. Diskinizin tam yansımasını alarak internetin tüm risklerinden korunabileceğiniz yazılımla ister tetiklemeli, isterseniz de otomatik olarak yedek alabilirsiniz. Yedeğinizi yazılımın sağladığı bulut alanında veya harici bir diskte saklayabilirsiniz ve ransomware risklerinden tamamen korunabilirsiniz.

Acronis True Image yedeklerinizi, disk görüntülerinizi ve dahası diskinizin MBR bölümü aktif olarak koruyarak fidye virüslerini sisteminizden uzak tutar. Uygulama ile birden fazla yöntemle verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

acronis-true-image-data-backup

Backup / Sistem Yedeği Alma

Uygulamanın Backup fonksiyonu ile tüm diskinizin tam bir yedeğini alabilirsiniz. Herhangi bir şekilde sisteminize virüs bulaşması halinde bile gönül rahatlığıyla bilgisayarınıza format atarak yedeklediğiniz disk görüntüsünü tekrar kurabilirsiniz. Dikkat etmenize gereken tek şey yedeklerinizin mümkün olduğu kadar güncel olmasıdır.

Güncelliği sağlamanın en güvenli yolu otomatik yedeklemeden geçer, fakat otomatik yedeğin de önemli bir handikapı bulunmaktadır. Sisteminize bulaşan virüsü fark etmeden otomatik sistem yedeği aldığınızda, virüslü sistemi yedekleme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu nedenle yedekleme işlemlerini ya el ile tetikleyerek yapmalı ya da birden fazla diskte, eşzamanlı olarak farklı yöntemlerle yapmalısınız. (Bir diskte otomatik + bir diskte el ile)

 

acronis-true-image-data-archive

Archive / Arşivleyin

Temelde ana işlem dosya yedeklemek olsa da Archive yönteminin, Backup yönteminden bir dizi farklılıkları bulunuyor. Backup yönteminde yedeklediğiniz dosyalar bulundukları konumda kalırken, Archive yönteminde yedeklenen dosyalar diskinizden tamamen kaldırılıyor ve hedef sürücüye (harici disk, bulut diski, başka bir disk bölümü) yükleniyor. Uzun süreli yedeklerinizi bu yöntemle almanız daha yararlı olacaktır. Arşiv dosyası hem aktif olarak virüslerden korunacak hem de askeri düzeyde AES-256 bit güvenlik seviyesi ile şifrelenecektir. Archive yönteminde en çok hoşuma giden özellik, uygulamanın sizi maksimum upload hızına ulaşabilmeniz için en uygun ülkedeki bulut sunucusuna yönlendirmesi oldu.

 

acronis-true-image-data-sync

SYNC / Dosyalarınızı Senkronize Edin

Senkronizasyon seçeneğini Acronis’in sağladığı bulut hizmetiyle birlikte kullanabiliyorsunuz. Acronis’ten tanımlı bir bulut hesabınız varsa bütün cihazlarınızı buluttaki yedeğinizle senkronize edebilir, dilediğiniz cihazdan yedeğinize ulaşabilirsiniz.

Fidye tipi virüsler aynı grip virüsü gibi kendi DNA yapılarını sürekli güncelleyerek (tabi hacker marifetiyle) başımıza bela olmaya devam edecekler. Yaşanan salgınlardan etkilenmemenin yegane yolu yedekleme işine önem vermekten geçiyor. Ücretli ücretsiz onlarca bulut yedekleme servisi bulunuyor, siz siz olun, dosyalarınızın başına herhangi bir şey gelmeden atın buluta gitsin, tabi fazla da şey yapmamak en güzeli!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

63 − = 55