Waze Polis Uyarısı Özgürlük mü Tehdit mi?

waze-google-polis-radar-trafik

Waze henüz ülkemizde yoğunluklu bir kullanma sahip olmamakla birlikte ABD’de sık kullanılan bir uygulama. 200 ülkede, 50 milyonun üzerinde bir kullanıcı kitlesine sahip olan mobil uygulama ile kullanıcılar gerçek zamanlı trafik bilgisini konum işaretleyerek diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor. Bu şekilde izlenen rota üzerindeki trafik kazası, trafik kameraları, yol çalışması,  elverişsiz yol şartlarının yanı sıra market, benzin istasyonu, otel, kamu kurumu gibi ihtiyaç duyacağınız verilere rahatlıkla erişebiliyorsunuz.

Bu kadarla da kalmıyor tabi, uygulamada bir de polis noktalarını işaretleyebileceğiniz bir seçenek bulunuyor. Diğer bölgelerde son sürat giden sürücüler gerçek zamanlı işaretlenmiş polis noktalarına geldiklerinde frene dokunuyor ve bir sonraki kontrol noktasına kadar güvensiz sürüşe aynen devam edebiliyorlar.

Waze uygulamasını 2013 yılında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir bedelle Google satın almıştı.

Bu durum ABD’deki Şerifleri de canından bezdirmiş olacak ki, Waze‘deki “yakında polis var” seçeneğini kapatması için arama devine karşı kampanya başlatmış. Bu özelliğin güvenlik kuvvetleri için hayati tehlikelere neden olabileceğini belirtmişler. İlgili konum bilgisinden faydalanarak kendilerine saldırı yapılması en büyük endişeleri. Daha önce sosyal medya servislerinden alınan bilgilerle yaşanan tehditleri öne sürerek Google üzerinde toplumsal baskı oluşturmaya çalışıyorlar.

Waze kullanıcılarının herhangi bir polisi gördüğü anda konumu işaretlediğini belirten yetkililer, o sırada polisin aktif görevde olmasa bile (öğlen yemeği, dinlenme molası) açık bir hedef haline dönüştürüldüğünü düşünüyorlar.

Waze sözcüsü Julie Mossler, New York Polis Departmanı ve diğer güvenlik teşkilatlarıyla birlikte çalıştıklarını ve dertlerinin insanların acil durumlarda hızlıca yardım almalarını sağlamak ve ayrıca trafik sıkışıklığına da çözüm getirmek olduğunu belirtmiş. Google ise konu hakkında bir yorum getirmekten kaçınmış.

Google’ın güvenlik teşkilatları ve hukuki kurumlarla karmaşık bir ilişkisi bulunduğu biliniyor ve ilgili kurumlardan talep geldiğinde bilgi paylaşımında da bulunuyor.

Servis durdurma taleplerine karşın Washington Demokrasi ve Teknoloji Merkezi Başkanı Nuala O’Connor, özetle Google’ın bu özelliği kapatmasının uygun olmadığı yorumunda bulundu.

Uygulama henüz ülkemizde yüksek kullanıcı sayısına sahip olmadığından bu tip bir handikap bizim için söz konusu değil, fakat trafikte polis kontrol ve radar noktalarının bilinmesinin toplum yararına olmadığı da aşikar.

Hali hazırda Waze’in görevini minibüs, taksi ve otobüs şoförleri cep telefonu ile ifa ediyorlar. Hız radarının ve polis kontrolünün olduğu bölgeleri birbirlerine selektör ve telefon araması ile bildirdiklerine de onlarca kez şahitlik etmişsinizdir. AA muhabirinin Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı verilerinden derlediği habere göre trafikte 11 ayda 3 bin 253 can yitirdik.  Buyurun siz karar verin, trafik canavarlarının eline bu bilgiyi vermek özgürlük mü yoksa tehdit mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 + = 26