Ulaşım Yönetimine Yardım Moovit’ten

Moovit-Smart-Transit-Suite

Trafik şehir insanının en büyük problemi olmaya en nitelikli aday olarak karşımıza çıkarken, bu büyük problemi çözmeye yönelik farklı uygulamalar da hayatımızda yerini alıyor. Şehir yaşantısında aksi de zaten düşünülemez.

Trafik durum bilgisine şöyle bir göz atmadan sokağa çıkanımız var mıdır, veya hava durumuna. Şehir hayatında yaşamsal düzeyde öneme sahip bu bilgileri edinebileceğimiz oldukça nitelikli uygulamalar bulunuyor, önce çıkanlardan biri de Moovit Smart Transit Suite.

Trafik ve toplu taşıma konusunda küresel bir oyuncu olan Moovit, şehirlerdeki ulaşımla ilgili karar verme süreçlerini güçlendirici gerçek zamanlı, yeni araçlardan oluşan toplu taşıma verilerini kullanıma açtığını duyurdu.

Moovit Smart Transit Suite dünya çapındaki belediyelerin, organizasyonların ve hükumetlerin toplu taşımayla ilgili eşi benzeri görülmemiş miktarda veriye erişmelerini sağlayan bir çok araç içeriyor. Bu veri ve analizler sayesinde, kurumlar inşaat projelerinin planlanmasından güncel ulaşım sorunlarının çözümüne kadar bir çok alanda kendi şehirlerini daha iyi yönetebilirler. Bu gelişme sayesinde, Moovit artık bu bilgiye erişimi olmayan kurumlara değerli bir veri kaynağı sağlayabiliyor ve kentsel hareketliliğin geleceğini doğru bir şekilde şekillendirmeye yardımcı oluyor. Suite’te yer alan araçlar arasında ileri seviyede anket olanakları ve gerçek zamanlı otobüs konumunu tespit etmek de yer alıyor.

Moovit’in bulunduğu 1.400’ün üzerindeki şehirde, birkaç yıl boyunca her gün yüz milyonlarca veri noktası topladıktan sonra Moovit bu araçları oluşturdu. Şirket, ulaşım ve devlet kurumlarının kamuya açık ulaşım verilerini Moovit’in 60 milyon kullanıcısından gelen anonim verilerle ve 170.000 kişiden oluşan yerel editör topluluğunun oluşturduğu verilerle birleştirdi. Bir çok açıdan proje, toplu taşıma tarihinde benzeri görülmemiş bir nitelik taşıyor.

Moovit’in şehirler için oyunun kurallarını değiştiren araçları şunları içermekte:

Moovit Kentsel Hareketlilik Analizi: Anonim olarak toplanan birden fazla veri kaynağını gelişmiş algoritmalarla birleştiren, bir şehrin çevresindeki nüfus hareketliliğini analiz eden ve toplu taşıma araçları hakkında görsel analizler sunan güçlü bir analitik araç.

Ulaşım Anketleri: Hedeflenmiş Moovit uygulaması kullanıcılarının cevapladığı ulaşım ile ilgili anketleri oluşturan, gönderen ve analiz eden gelişmiş bir online sistem. Bu yolcu anketleri gerçek zamanlı olarak yönetilir ve anonimleştirilmiş ayrıntılı cevapların yanı sıra sonuçlar görselleştirilebilir.

Transit Data Studio: Kullanımı kolay web arayüzü ile kapsamlı bir ulaşım veri yönetimi aracı; toplu taşıma bilgilerini oluşturmanıza, düzenlemenize ve yönetmenize olanak tanır. Global GTFS standardına dayanarak, duraklar, hatlar, güzergahlar, yolculuklar, saat çizelgeleri ve diğer veriler herhangi bir harici web sitesinden veya uygulamadan anında erişilebilir ve kullanılabilir.

Gerçek Zamanlı Bus Locator: Şehir otobüslerinin gerçek zamanlı konumunu izleyen, görüntüleyen ve analiz eden; hafif, kolay entegre edilebilen bulut tabanlı bir sistem. Bus Locator ayrıca, gerçek zamanlı otobüs varış bilgisini, herhangi bir web sitesi, mobil uygulama veya Moovit’in API’na bağlanarak yolcularla paylaşmanıza olanak tanır.

Yol Tarifi API:  Bir HTTP ara birimi aracılığıyla erişilen ve benzersiz multimodal özelliklerle iki konum arasında toplu taşıma ile gidilebilecek yol tariflerini sunan bir web hizmeti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

67 − = 59