Teşvik Desteği Nedir?

devlet-tesviki-nedir

Ekonomi alanında ele alındığında teşvik kavramı kamunun, çeşitli şekillerde mevcut sektörlerden bazılarına gelişmesi adına manevi ve maddi desteği, hatta özendirmesi olarak ifade edilebilir. Teşvik tedbirleri, kalkınma ekonomisinin bir parçası olarak ele alınır ve oldukça önemlidir. Kıt olan kaynakların verimli bir şekilde kullanılarak tasarruf tedbirlerini, döviz ve ihracat gelirlerinin artırılmasını hedefler. İhracat teşvikleri, yabancı sermaye, yatırım ve kalkınma gibi alanlara ayrılmaktadır.

Kelime anlamı ile teşvik, yüreklendirme, özendirme ve isteklendirme anlamına gelmelidir. Teşvik denildiğinde birçok kişinin aklına hibe ve nakit desteği gelse de aslında bu tam olarak bu şekilde gerçekleşmez. Devletler, kendi plan ve programları doğrultusunda bir kitleyi, bir sektörü ve bir alanı oluşturacağı mekanizmalar ile teşvik etme hakkına sahiptir. Devletler bunu yaparken alacaklarından vazgeçerek, indirim ve muafiyet uygulayarak istedikleri alanı özendirmektedir. Her konu ve alanın teşvik desteği altında olması ne yazık ki mümkün değildir. Bu sebeple bu alanda öncelikle geniş bir araştırma ve planlama yapılmalı, devletin hangi alanlara ve konulara teşvik desteği verdiği öğrenilmelidir.

İşletmelerin teşvik desteği alması maliyetlerinin minimum düzeye inmesi açısından oldukça önemlidir. Teşvik desteği kapsamında önemesi gereken vergi, prim, harç gibi detaylar ya tamamen ya da belirli bir oranda düşmektedir. Bu da geniş bir zaman diliminde incelendiğinde işletmeye büyük bir kar sağlamaktadır. Maliyetlerin bu şekilde bir azalması rekabeti tetikleyerek fiyat politikalarının değişmesine olanak sağlamaktadır.

Teşvik Desteği Nasıl Alınır?

Teşvik desteği alabilmek adına ilk şart yatırım yapmaktır. Kaynaklarınızı belirli bir konuya kanalize etmeniz gerekiyor.

Devlet Teşvikleri

  • Ar-Ge Merkezi Teşvikleri
  • Yatırım Teşvik Belgesi Teşvikleri
  • İŞKUR Teşvikleri
  • Kültür Ve Turizm Bakanlığı Teşvikleri
  • Ekonomi Bakanlığı Tarım İhracatı Teşvikleri
  • Organize Sanayi Bölgesi Teşvikleri
  • Serbest Bölgeler Teşvikleri
  • Teknopark Teşvikleri

Ve daha birçok alanda mevcut olan teşvik desteği sayesinde çok daha hızlı bir oranda yatırım yapanların sayısında artış görülmektedir. Bu sebeple konunun doğru anlaşılması önemlidir. Teşvik hakkında çok daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz EY Türkiye sayfalarında ihtiyacınız olan tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 3 = 6