Teşekkür Ekonomisi


Büyük keyifle okuduğum ve bitmesinin hüznünü yaşadığım muhteşem bir kitap: Teşekkür Ekonomisi. Vaynerchuk’un kendi çizgisinde ve düşünce yapısında sanırım zirveyi bulduğu çalışma olan Teşekkür Ekonomisi kitabı, okuyan herkesin mutlaka ciddi bir katkı elde edebileceği bir eser.

“Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız” kitabı ile sosyal medyanın, pazarlama karmasındaki önemini anlatmaya başlayan Vaynerchuk, Teşekkür Ekonomisi kitabında da destekleyici örnekler ve iş yaşamından vaka analizleriyle sosyal medya kullanımının inceliklerini ortaya koyuyor, düşüncesini taçlandırıyor. Müşteri Bağlılığı Yaratmak İçin Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalısınız? sorusunu soruyor ve yanıtlarını da okuyucularla beraber bulmaya çalışıyor. Yapılan hataları ve edinilen başarıları muhteşem bir projeksiyonla okuyucusuna yansıtıyor.

Kitap, şirketlerin hangi kademesinde olursanız olun mutlaka fayda sağlayacağınız bir felsefeyi size aşılamaya çalışıyor. Teşekkür ile başlayan ve dinlemeyle ve sonrasında da cevaplamayla devam eden iletişimin insan yaşamının her aşamasında getirdiği faydaları özetleyen Vaynerchuk, spesifik olaylarla da bu mantığın uygulanış şekillerini ve elde edeceğiniz sonuç öngörülerini eşsiz bir ahenkle okuyucuya yansıtmış.

Kitabı okuduktan sonra çalıştığım perakende firması veya herhangi bir firma için uygulayabileceğim 8’den fazla iş fikri oluştu. Bunları olgunlaştırmak ve uygulamaya koymak da şimdiki ilk amacım.

Kitapta dikkat çeken analizlere de yer veriliyor. Geleneksek medya enstrümanlarıyla sosyal medya araçlarının karşılaştırmasını yapan Vaynerchuk, harcanan para ve elde edilen fayda ekseninde konuyu ele alıyor.  P&G’nin Old Spice ürünü için hazırladığı reklam kampanyası, kampanyadaki başarısı ve başarısızlığını muhteşem bir dille kaleme almış. Hataları sıraladıktan sonra “ben olsaydım” ile başlayan cümleleriyle de çözüm önerilerini sıralamış ki sanırım kitabın en öğretici bölümleri de bu sayfalar.

Kitabı muhteşem müşteri memnuniyeti oluşturmak isteyen firmalar, en doğru insanı işe almak isteyen insan kaynakları yöneticileri, optimum harcamayla maksimum verim elde etmek isteyen reklam satınalmacıları ve sosyal medyaya ilgi duyan herkesin kesinlikle okuması gerektiğine inanıyorum. Emin olun verdiğiniz zamana , attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değecek.

Kitabı tek cümleyle özetlemek gerekirse; müşterilerinize birşeyler satmaya uğraşmayın, pazarlama yapmayın, güçlü ve duygusal bağlar kurun, bu size herşeyin kapısını açacaktır.

Kitabı incelemek için lütfen tıklayın : http://bit.ly/sw4BsG

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 + = 32