Teknolojicinin Belinin Belası: Kambur Oturuş

UpRight Posture Trainer Wearable

Üniversite okuyan her gencin hayalidir masa başı iş. Sırf bu yüzden istemese bile kazandığı bölümü okur, mezun olur ve eğer yeterince şanslı ve yeterince donanım kazanmış ise hayalini kurduğu o masa başı işe kavuşur. Yaptığı işi seviyorsa heyecanından, sevmiyorsa da işi ertelemekten o masa artık onun evi haline gelir.

Saatlerce oturur, oturur, oturur… Ta ki belinde ince ince ağrıyı hissedip, sol ayağında kasıntılar başlayana kadar. O an anlar ki masa başı işin bile önemli zorlukları varmış.

UpRight Posture Trainer

Hareketsiz yaşam, vücut yapısını zorlayıcı oturuş, ekrana yanlış açıda bakış yaşadığımız ağrıların en temel nedenlerindendir. Bu pozisyonlar bir yaşam şekline dönüşünce bel ve boyun hastalıkları da kaçınılmaz olmaktadır. Çözüm ise çok basittir (yapabilene): Dik Oturuş.

Bunu yapmak oldukça zordur; dik oturarak başladığınız mesaiye genellikle C şeklini alarak veda edersiniz. Ertesi gün de yine aynı şekilde devam eder kaçınılmaz olarak kas, iskelet hastalıklarına zemin hazırlarsınız. Bu durumdan kurtulmak için mutlaka birilerinin bizi dürtmesine ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyaç akıllı bir girişimci tarafından fırsata dönüştürülmüş ve ortaya UpRight Posture Trainer markalı bir giyilebilir teknoloji ürünü çıkmış.

Aparatın reklamları tam bir şaheser. Rahatlıkla “damardan girmek” tabirinin hakkın vermişler diyebiliriz. Dik durun başarılı hissedin, insanlar sizi fark etsin gibi iddialı vaatlerle lanse edilen ürünün işlevselliği hakkında fizyoterapistlerden de görüş alınmış. Hepsi ürünün faydalı olduğu hakkında hem fikir. Peki ürün ne işe yarıyor.

Ürün şarj kablosu, şarj ünitesi, cihaz ve yapışkan etiketlerden oluşuyor. Paketten çıkan çıkartmalar cihazı belinizin boşluğuna yapıştırmanızı sağlıyor. Hijyenik kullanım için her gün ayrı bir çıkartma kullanılması öneriliyor. Cihaz ile gelen çıkartmalar tükendiğinde ise 50 ve 100 adetlik çıkartmalardan satın alabiliyorsunuz.

UpRight Posture Trainer bele yapıştırıldıktan sonra oturuşunuzu kontrol eder, uygunsuz bir pozisyonda oturduğunuz anda titreşerek sizi uyarır. Cihaz, akıllı telefona yükleyeceğiniz bir uygulama ile de yönetilebilmektedir. Bu sayede dilerseniz titreşim süresini de kişiselleştirebilirsiniz. Uygulama kullanım alışkanlıklarınızı takip ederek size doğru pozisyonda oturma alışkanlığı kazandırmak için veriler sunmaktadır.

Bu giyilebilir periyodik dürtücünün fiyatı ise 130 $ olarak belirlenmiş. Mesainin önemli bir kısmını C şeklinde bitiren ve bel ağrısı çeken biri olarak cihazı denemeyi düşünüyorum, umarım I harfine dönüşmeye yardımcı olur 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

58 − 50 =