Tampon Delmeden Kablo Çekmeden Plakaya Park Sensörü Takın

fences-akilli-kablosuz-park-sensoru

Hep hayret içerisinde konuşuruz, cep telefonu gündelik hayatın bir parçası olmadan önce insanlar gün içerisinde nasıl haberleşiyordu? Aynı hayreti yaşadığım bir diğer teknoloji ürünü ise park sensörleri. Araç kullananlar park sensörü olmadan nasıl kırıp dökmeden araç park edebiliyordu? 🙂

Araç kullanma kültüründe en önemli maharetlerden biri şüphesiz “sıfır park etmek.” Fakat eğer yeni bir kullanıcıysanız bu o kadar da kolay olmayabilir. Siz park edilecek yeterince geniş alan alan ararken, sizden daha geniş bir aracın sizin park etmeye cesaret edemediğiniz yere bir iki direksiyon hareketiyle girmesine hayıflandığınız olmuştur. Bu mahareti kazanmak için uzun sürüş zamanlarına ihtiyacınız olacak ya da park sensörü olan bir otomobil tercih edeceksiniz.

Gel gelelim A, B ve bazı C sınıfı araçların üst paketlerinde bile ön tamponda park sensörü olmayabiliyor. Hatchback araçlarda bu durum çok fazla sıkıntı yaratmasa da özellikle ön bölümü uzun Sedan araçları park etmek tam anlamıyla bir işkenceye dönüşebiliyor. Bu durumda akla ilk gelen seçenek yetkili servise giderek ön tampona da orijinal park sensörü taktırmak.

skoda-rapid-sedan-spaceback

Bu seçenek ise biraz pahalı, zira orijinal park sensörleri konusunda yetkili servisler hiç pazarlığa yanaşmıyor. Piyasadan 500 – 600 TL’ye bulabileceğiniz sensörler yetkili servislerde 1500 TL gibi bir fiyata araca monte ediliyor. Eğer ön veya arka tamponunuzda sensör için yuva yoksa bir de tamponunuzu deldirmeniz gerekiyor. Son olarak da tamponun tamamen sökülmesi, araç içerisine de kablo bağlantılarının yapılması ve aracın yeniden toplanması gerekiyor. Ya da tüm bu süreci bir kenara atıp kablosuz park sensörlerinden birini tercih edebilirsiniz.

FenSens Akıllı Kablosuz Park Sensörü

Dünyanın ilk akıllı kablosuz park sensörü ve uygulaması olan FenSens plakaya monte edilmiş kablosuz bir park sensörüdür. Set olarak satılan park sistemi indiegogo‘da fonlamaya açılmış ve 262,820 dolar gibi bir fona ulaşmış. Şimdi cihaza biraz daha yakından bakalım.

Ürünün ABD ve Avrupa plaka standartlarına uygun olacak şekilde iki ölçüsü bulunuyor. Biz AB standartlarına göre plaka kullandığımız için ikinci versiyona gözatacağız.

Ürün 3 ana parçadan oluşuyor. Sensörlerin de üzerinde bulunduğu plaka yuvası, akıllı telefon uygulaması ve uygulamaya hızlı erişim imkanı sağlayan hands-free butonu. Plakanızı sökerek FenSens paketinden çıkan plaka kabına yerleştirip yerine monte ettiğinizde işin önemli kısmı tamamlanmış oluyor. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey kullandığınız akıllı telefona uygun olan (Androis/IOS) FenSens uygulamasını indirmek ve aracınızı güvenle park etmeye başlamak.

Uygulamanın kullanıcı deneyimi açısından oldukça başarılı yönleri bulunuyor. Örneğin aracınızı park etmek üzereyken uygulamayı çalıştırmak için birkaç ekranda tuşlama yapmanıza gerek kalmıyor, FenSens uygulamasında sesli komut desteği de bulunuyor. Google Voice Commands‘da uygulamayı açmak için “Open FenSens”, Siri de ise “Hey Siri, launch FenSens” demeniz yeterli. Uygulama otomatik olarak ekrana geliyor. Sensörlerin enerji tüketimi de oldukça sınırlı, kalem pil ile çalışan sensörler 1 yılı rahatlıkla çıkartabiliyor.

Tamponunuzu delmeden, içeride kablolama yapmadan aracınıza park sensörü takmanın maliyeti ise sadece 169.99 USD. Keşke bir Türk girişimcisi yapsa da ilk hemen alsak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

94 − = 84