Su Geçirmez Giyimde Keseye Uygun Seçenekler

su-gecirmez-giyimde-hesapli-secenekler

Bulutlar karardı, mevsim yavaş yavaş yağmura döndü. Şemsiyeler her ne kadar fazlalık gibi gelse de yanımıza alır olduk. Ben de ıslanmakla şemsiye taşımak arasında gidip gelenler için kısa bir öneri listesi hazırlamak istedim. Olabilecek en makul fiyat/fayda oranına sahip ürünleri bulmaya çalıştım. Aslında bu gerçek bir alışverişin ardından elde edilmiş bilgilerle yazılmış bir yazı, kendim nispeten uygun fiyata yağmur geçirmez ürünlere ulaştım, bu aralar arayanlara da bir rehber olması için bu marka/fiyat bilgisini paylaşmak istedim. Bakalım yağmurluk, mont, ayakkabı ve pantolonlarda durum ne?

Eee o kadar siteyi boşuna gezmedik değil mi?

Yukarıdan aşağıya inelim, öncelikle su geçirmez mont birinci ürünümüz. Mont alırken önümüzde 2 seçenek bulunuyor. Bütçe kullanmak ve her zaman giyebilecek kışlık su geçirmez bir mont almak veya hali hazırda kullandığınız montun üzerine giyebileceğiniz su geçirmez bir yağmurluk almak.

quechua-arpenaz-300-su-gecirmez-mont-softsell

Su Geçirmez Mont

Su geçirmez montlarda başınızı döndürecek kadar çok çeşit bulunuyor. Hangisini alacağınız tamamen bütçeniz ile alakalı, fakat yine fiyat/fayda açısından değerlendirecek olursak marka ürünlerle çok da markalaşamamış ürünler arasında dağlar taşlar kadar fark olmadığını göreceksiniz. Örneğin North Face, Columbia, Adidas, Nike gibi bir markanın su geçirmez montunu almak istediğinizde cebinizden çıkacak miktar 300 TL’den başlayıp 1.300 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Eğer amacınız hesaplı bir ürün satın almaksa iki ürün tavsiye edeceğim. Birincisi QUECHUA, ikincisi ise Softshell olacak. Outdoor ürünlerinde özellikle fiyat/fayda söz konusu olduğunda QUECHUA ürünleri öne çıkıyor. Softshell’e bakmakla beraber tercihimi QUECHUA yana kullandım. Bugün yağan sağanak yağmurda duraklar arası yürüme/bekleme durumlarında başarılı bir performans sergiledi ve su geçirmez olduğunu ispatladı. Softshell alacak olursanız içerisine de bir polar tişört almayı unutmayın, zira yağmurdan kaçarken soğuğa tutulabilirsiniz.

yagmurluk-fiyatlari

Yağmurluk

Yağmurlukta fiyatı yine şıklığı belirliyor. 13 TL’den başlayarak 90 TL’ye kadar fiyatlarda yağmurluk bulunuyor. Açıkçası bu düzeyde bir meblağ sadece yağmurluk için vermek çok da akıllıca değil, zira aşağı yukarı bu fiyatlara su geçirmez mont bulmak da mümkün. Yağmurluk için fiyat/kalite fiyatı 30-35 TL arasında. Yağmurluğu ister internetten sipariş verebilir ya da canlı canlı paranın sıcaklığıyla pazarlık yapmak, paranızı esnafa kazandırmak isterseniz Karaköy’deki iş elbisesi satan esnafları tercih edebilirsiniz. Açıkçası ben en azından yağmurluk konusundaki tercihimi esnaftan yana kullandım.

 

quechua-dockers-lumberjack-su-gecirmez-outdoor-ayakkabi

Ayakkabı

Outdoor ayakkabıda da kesenin ağzını açtığınız hem şık hem rahat hem de su geçirmeyen model seçenekleriniz artıyor. Özellikle Adidas AX2 Climawarm ve Adidas Terrex Swıft Mid GTX seçeneklerine ek olarak Salomon modelleri göz dolduruyor. Fakat gözünüzü doldurduğu kadar da cebinizi boşaltıyor. Fiyatlar 350 TL’den başlıyor ve 700 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Biz hem cebime çok dokunmasın hem de karda, yağmurda, işten-eve gider gelirken ayağımı ıslatmayacak düzeyde bir ayakkabı olsun ön koşuluyla araştırma yapıyoruz. Bu filtreyi kullandığımızda da 3 marka öne çıkıyor: Lumberjack (Ziylan Grup satın aldı ve Türk markası oldu), Dockers ve QUECHUA. Bu markaların üçüne de hem internet hem de mağazalar aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Körü körüne markalı ürün kullanımına oldum olası karşıyım fakat, özellikle su geçirmeyen ayakkabı alırken size %100 değişim garantisi vermeyen markaları tercih etmemenizi tavsiye ederim. Aksi halde satın aldıktan bir kaç ay sonra küçük balık akvaryumuna dönen bir ayakkabıyla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

su-gecirmeyen-pantolon-tribord-wed-ze-quechua

Pantolon

Pantolon satın alırken de evlere şenlik fiyatlarla (625 TL gibi) karşılaşabilirsiniz, sakin olun. Amacımızın evimizden işimize kuru bir şekilde ulaşmak ve huzur içerisinde çalışabilmek olduğunu unutmayın. Seçenekleri değerlendirirken 2 önemli kriter bulunuyor. Hızlı kuruyan modelleri mi tercih edeceksiniz yoksa hiç su geçirmeyen modelleri mi?

Su geçirmeyen modellerde de normal pantolona benzeyen ve giydiğiniz zaman tüm gün mesaiyi tamamlayabileceğiniz bir model mi seçeceksiniz yoksa raincut tipi su geçirmez kumaşa sahip, pantolonun üzerine giyilen bir modeli mi tercih edeceksiniz?

Bu tercihler fiyat konusunda da büyük oranda belirleyici olmaktadır. Tahmin edeceğiniz gibi günlük giyime uygun su geçirmez ürünler 99 TL ve üzeri bir fiyatla satışa sunuluyor. Fakat pantolonun üzerine giyebileceğiniz raincut modellerini ise 35 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Su geçirmez ürünler diğer ürünlere oranla daha pahalı olabiliyor. Fakat soğuk kış günlerinde, sağladığı faydaları hesaba kattığınızda imkanlar dahilinde makul bulunabiliyor. Zira ıslanıp üşüttüğünüzde hem zaman, hem para hem de konfor kaybı yaşamanız kaçınılmazdır. Soğuk algınlığı durumunda kullanacağınız Tylol Hot ve Asist Plus gibi destek ürünleri 20 TL bir fiyatla satılıyor. Çektiğiniz sıkıntı ve vücudunuza gönderdiğiniz kimyasallar da cabası.

Hem kesenize, hem de sağlığımıza faydalı olması dileğiyle…

 

 

2 comments

  1. Bu tip ürünler gerçekten çok pahalı oluyor. Diğerlerine nispten uygun alternatifler olması güzel. Özellikle Lumberjack’ın bazı uçuk fiyatlı ürünlerini daha ucuza görmek güzel oldu. Ağır ve rahatsız botlar yerine hafif ve dayanıklı botlar tercihim olacak.

  2. Ben de bu kış Adidas GoreTex aldım. Gayet rahat bir ayakkabı ve şu gecirmiyor. Ürünü alırken Terrex’lerle karıştırmamak lazım. Onların çoğu şu geçiren ürünler. Özellikle GoreTex yazısını görmek gerek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

88 − 87 =