STM’den Milli Denizaltı Tasarım Yarışması

milli-denizaliti-yarismasi-stm

Ülkemiz bulunduğu coğrafya nedeniyle bir çok tehdidin ve fırsatın merkezi konumunda bulunuyor. Komşularımızda yaşanan iç karışıklıklar, doğan otorite boşluğunu değerlendirmek isteyen terör örgütleri, doğan zaafiyeti kazanca dönüştürmeye çabalayan rakip devletler nedeniyle Türkiye son dönemde savunma sanayisinde önemli ataklar yapmak durumunda kaldı. Zorunluluk olarak başlayan bu süreç şimdilerde teknoloji ihracı yönüne doğru kayıyor diyebiliriz.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın öncülüğünde özel ve kamu iş birliğiyle üretilen yeni silah teknolojileri sayesinde ülkemiz ciddi anlamda tasarruf sağlarken aynı zamanda uluslararası savunma sanayi pastasından da aldığı payı artırmayı başardı.

Hava, kara ve hafif ve ağır silah üretimi konusunda hatırı sayılır bir mesafe alan ülkemiz MİLGEM projesiyle denizcilik alanında da ciddi bir atılım yapmıştı. Bu atılımın bir sonraki adımı olan milli denizaltı üretimi için ise gün saymaya başladık. Bu vizyona hizmet etmek üzere STM, yurt içinde denizaltı alanında bilgi birikimini artırmak ve insan kaynağını geliştirmek amacıyla denizaltı tasarımı ve teknolojileri yarışması düzenliyor. ‘Derin Arayışlar’ adı altında gerçekleşecek yarışmaya, gemi inşadan fiziğe, psikolojiden endüstri mühendisliğine oldukça geniş bir yelpazeden farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri ve mezunlar ile bu alanda son 5 yılda tez vermiş kişilerin katılması planlanıyor. 

1540623911_STM_derin_arayislar_bb

Savunma ve askeri denizcilik alanında Türkiye’nin dünya çapında rol üstlenmesi için SSB’nin öncülüğünde çalışmalar gerçekleştiren STM, denizaltı inşa-tasarım ve modernizasyonu konusunda tecrübesini Türkiye ve dünya çapında önemli projelerle sürdürüyor. 

Ülkemizde denizcilik ve denizaltı konusunda farkındalığı artırmak amacıyla düzenledikleri yarışma hakkında bilgi veren STM Genel Müdürü Murat İkinci, “Denizcilik ve özellikle de karmaşık teknolojiler içeren çoklu disiplinli bir çalışma alanı olan denizaltı konusunda farkındalığı artırmaya ihtiyacımız var. Sahip olduğumuz denizcilik geçmişimizle hem yerli savunma sanayimizi güçlendirmek hem de globalde rekabet edebilecek bir seviyeye gelebilmek için ülke olarak tecrübelerimizi kendi bilimsel çalışmalarımız ve insan kaynağımızla destekleyebilmemiz özgün işler çıkarabilmede kritik önem taşıyor. Böyle bir çalışmanın önümüzdeki dönemde de yetişecek insan kaynağı ile dünyadaki denizaltı inşa-modernizasyon pazarından Türkiye’nin daha yüksek oranda pay alabilmesine imkan vereceğine inanıyoruz” dedi.

Yüksek Lisans ve Lisans olarak iki kategoride düzenlenecek yarışmaya başvurular başladı. Denizcilik alanındaki tecrübeli isimler tarafından yenilikçi, yaratıcılık, gerçekleştirilebilirlik, estetik katkı, detaylandırma düzeyi ve referans kriterlerine göre değerlendirecek olan projeler arasından dereceye girenler ödüllendirilecek. Ekim 2019’da gerçekleştirilecek ödül töreni kapsamında Yüksek Lisans kategorisinde 1.’lik ödülü 25.000 TL, 2.’lik ödülü 20.000 TL ve 3.’lük ödülü 15.000 TL, Lisans kategorisinde ise 1.’lik ödülü 20.000 TL, 2.’lik ödülü 15.000 TL, 3.’lik ödülü 10.000 TL olarak verilecek.

Yarışma hakkında detaylı bilgilere http://derinarayislar.stm.com.tr adresinden.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 2