Speedtest de HTML5 Dedi, Adobe Flash’a Veda Etti

Adobe Flash, Android akıllı telefon kullanıcıların en sevmediği platform dense yeridir. Açtığımız her Flash oynatıcı içeren site tam anlamıyla bir eziyet olmakta, zira o içeriğe erişememenin verdiği sıkıntının üstüne, o içeriği bir kez daha arayacak olmanın verdiği sıkıntı da eklendiğinde Adobe Flash’a olan olumsuz bakış katlanmaktaydı. Özellikle telefondan dizi izleyenler ve en sevdiği dizi için Flash Player’e mahkum olanlar hislerimi çok daha iyi anlayacaklardır. 🙂

Aynı sorunu Speedtest.net kullanıcıları da yaşamış olacak ki müjdeli haberi duyurdular. Ookla Speedtest yakın bir tarihte Adobe Flash’tan vazgeçiyor. İnternet hızının yeterince yüksek olmadığını düşündüğümüz her an kullandığımız bu servisi mobilden kullanmak tam bir eziyetti. Speedtest.net adresine Android işletim sistemli bir telefonla ziyaret etmek istediğiniz zaman tam olarak aşağıdaki görseldeki gibi bir hata mesajıyla karşılaşıyorsunuz. Sitenin uygulaması mevcut fakat sürekli kullanmayacağımız bir uygulamayı neden yükleyelim ki?

speedtest-hata

Uzun yıllar Flash platformunu tercih eden Ookla Speedtest daha hızlı hız testi yapıp, sonuç üretebilmek için HTML5 platformunu test etmeye başlamış. beta.speedtest.net adresinden siz de bu keyfi yaşayabilirsiniz. Bu yeni sürümle beraber Android tabanlı akıllı telefonlardan da hiç bir uygulamaya ihtiyaç duymadan hız testi yapabileceksiniz. Testi yapabilmek için öncelikle kayıtlı kullanıcı olmanız gerekiyor, kayıt olduktan hemen sonra ise kullanıcı adı/parolası bilgisi gelmiyor, kullanıcım onaylanana kadar sizi thenextweb.com’dan aldığım görselle başbaşa bırakıyorum, tüm internet milletinin insanlarına hayırlı olsun.

ookla-speedtest-html5-new

 

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 21 = 24