Sosyal Medya’da Kurulan Bir Ajansın Hikayesi: Ejder Haber Ajansı

sosyal-medyada-kurulan-bir-ajansin-hikayesi-ejder-haber-ajansi

Geleneksel medyayı kitlelerden uzaklaştıran en büyük neden büyük sermayelere ihtiyaç duymasıdır. Tüm medya mecraları arasında en yüksek maliyete sahip olanlar geleneksel medya mecralarıdır. Bu nedenle okur kitlesi ve medya mecraları arasında tuğlaları eskimiş bir Berlin Duvarı bulunmaktadır. Bu tuğlaları eskiten direnci yaratan ise şüphesiz yeni medyadır.

Yeni medya araçları hızlı organize olma konusundaki esnekliği, oldukça düşük maliyetleri ve kitle kaynak (crowdsourcing) kullanımına yatkınlığı nedeniyle geleneksel medyanın hiç bir zaman sahip olamayacağı bir yapıya sahiptir.

Bu yazı da tam olarak kitle kaynak kullanımının oldukça keyif veren bir örneğini içermektedir: Ejder Haber Ajansı

Yeni Medyanın Hayatımıza Yerleşmesi

“Yeni medya hayatımıza girdi” başlığı artık çok eskilerde kaldı, hayatımıza girdi ve hatta yerleşti, dahası kök saldı ve hayatımızı şekillendirmeye devam ediyor.

Yeni medya ülkemizde, diğer coğrafyalara oranla çok daha hızlı hayatımıza dahil oldu. Bu hızlı geçişin en önemli nedeninin “ihtiyaç” olduğunu düşünüyorum. Zira medyaya güvenin dip yaptığı ve ardı arkası kesilmez bir toplumsal olaylar silsilesinin yaşandığı bir dönemde insanların güvenebilecekleri bir alternatif olarak doğan yeni medya bu fırsatı iyi değerlendirdi ve oldukça büyük bir kitleye hitap etmeye başladı.

Sadece son 5 yıllık döneme bakmak istersek

 1. 3 genel seçim,
 2. 1 yerel seçim,
 3. 1 Cumhurbaşkanlığı seçimi,
 4. 1 referandum yaşadık, bu kadarla kaldı mı?
 5. 17/25 Aralık olayları,
 6. Gezi olayları,
 7. DAEŞ’in saldırıları,
 8. Ergenokon / Balyoz Davaları
 9. PKK ile taarruz temelli mücadele,
 10. MİT krizi,
 11. Rus uçağının düşürülmesi
 12. 15 Temmuz ihaneti
 13. Son olarak da Fırat Kalkanı operasyonu

Tüm bu süreçler vatandaş gazeteciliğini ve sosyal medya haberciliğini geliştirdi. Hatta o kadar geliştirdiği ki tek başına herhangi bir ulusal yayının eriştiği kişi sayısına erişen gazeteciler ortaya çıktı. İnsanlar güvendikleri haber kaynaklarını takip etti ve destekledi.

Kitle Kaynağın Gücü Sosyal Medyada

Suriye karışmaya başladığı dönemlerde fark ettik ki basınımızda ülke uzmanı sorunu var. Yüzlerce kilometre sınırımız olmasına ve binlerce yıllık ortak tarihimiz olmasına rağmen bölgeyi kapsayıcı bir şekilde bilen bölge uzmanlarımızın bir elin parmaklarını geçmediğini gördük. Burada da devreye Twitter hesapları girdi. Özellikle Fırat Kalkanı operasyonundan sonra bölgeye olan ilgi arttı, ben de bu dönemde paylaşımlarını güvenilir bulduğum için Malik Ejder @Malikejder47 hesabını takip etmeye başlamıştım.

Öncelikle üslubu, haberleri doğrulamadan paylaşmaması, gelen eleştirileri dikkate alması önemli bir kitlenin sempatisini kazandı. Hatta takipçileri ile kurduğu bu gönül köprüsü şimdilerde bir haber ajansına dönüştü. Haber ajansının isminden tutun, logosuna, web sitesine ve görsellerine kadar her şeyi takipçiler tarafından gönüllülük esasına göre hazırlandı. Yeni medyanın belki de en güzel yönü de bu, kitlelerin gücünü çok basit bir şekilde organize edebilmesi…

ejder-haber-ajansi

DM Üzerinden Bir Röportaj

Ejder Haber Ajansı’nın açılması bir kaç gün kala bu hikayeyi yazmayı planlamıştım. Hikayeyi bir de kahramanından dinlemek için hemen Malik Ejder ile iletişime geçtim. Twitter’da kurulan bir ajans ile röportaj yapmanın en anlamlı yolu, röportajı da Twitter’da yapmaktı. Kendisine DM üzerinden ulaştım ve çok güzel bir sohbet ile ajansı, fikrin doğuşunu ve hayata geçişini anlattı, şimdi sizi o satırlarla baş başa bırakmak istiyorum.

MRÖ: Ejder Haber Ajansı fikri nasıl ortaya çıktı?

EHA: Olaya haber almak açısından değinmek gerekirse TV’nin insanların hayatına girmesi bir devrim oldu. Günlük çıkan gazeteler haber almak isteyen insanlara yetmiyordu ve televizyonlar bu konuda hızlı bir şekilde insanların hayatında yerini aldı. Çok hızlı bir çağda yaşıyoruz. En küçük bir olay piyasaları insanların hayatlarını kararlarını etkileyebiliyor. Bu yüzden insanlar anlık haberlere önem vermeye başladı. Benim şahsi @malikejder47 hesabım ile anlık doğru bilgi aktarmaya çalıştım. Bu noktada sıradan habercilikten uzaklaşarak haber sunumuna sosyal medya gerçekliğini ekleyerek yorumlar ve analizler kattım. Bu, insanlar tarafından benimsendi. İşte bu güven ortamından sonra EHA’nın yolculuğu başladı. Bunda takipçilerin ısrarcı talepleri ve gündemde bu tür hesapların, haber kaynaklarının azlığı da etkili oldu.

MRÖ: Ekibiniz nasıl oluştu?

EHA: Daha önce hiç tanımadığım bir kaç takipçim bir şeyler yapmak istediğimi bildirdiğim mesajım sonrası dönüş yaptı. Aslında bir çok kişi dönüş yaptı. En çok da dua ediyoruz diye destek çıkanlar oldu. Tamamen tesadüf eseri 4 kişilik bir ekip oluştu. Hepsinin yetenekleri farklı ama siteyi kurmak ve @EhderHaberAjans ‘ı yönetme konusunda insan üstü bir azimleri var. ejderhaberajansi.com sitemiz bu gün ya da yarın açılıyor inşallah.

Onlarca kişi editörlük, çevirmenlik yapabilirim diyerek mesajlar gönderdi. Bir bütçemiz yok. Aslında bu iş bütçe ile olur diye düşünüyordum.Kendimi öyle şartlandırmıştım. İşin gerçeği; böyle eski Türk filmlerindeki gibi imece usulü destek teklifleri hiç beklemiyordum. İnsanımız hala sıcaklık hissettiği kişilere karşı hassasiyetini yardımseverliğini koruyor. Bunu gözlerimle gördüm ve şahit oldum. Bu motivasyonumu ve çalışma azmimi pozitif yönde tavan yaptırdı diyebilirim. Belirli dönemlerde kendimi yalnız hissedip hesabı kapatmayı düşündüğüm olmuştu. Ama son süreç bu güne kadar verdiğim tüm emeğin insanların gönüllerindeki yerimi görmeme vesile oldu.

[wp_ad_camp_1]

MRÖ: Sosyal medyada bilgi kirliliği var, bu durumla nasıl başa çıkıyorsunuz?

EHA: Haberleri paylaşırken mutlaka doğruluğu konusunda titiz davranarak takipçilerin güvenini kazanmış oldum. Benim denetçim önce vicdanım sonra takipçilerimdir. Mutlaka paylaşımlarıma yazılan yorumları okurum. Eğer hatam olursa gerçekten duyarlı takipçilerim anında etkileşim kurarak doğruya yönlendirir. Özellikle anlık paylaşım yapaılan habercilikte hata yapma payı yüksektir. İşte tam bu noktada duyarlı takipçilerim yetişir imdadıma ve haberi anında siler, tekzip ederim.

MRÖ: Takipçileriniz ile etkileşiminizi nasıl sürdürüyorsunuz?

Takipçilerimle etkileşimi koparmamaya, sıcak tutmaya çalışırım. Her okuduğum tweete Like vererek onları önemsediğimi göstermeye çalışırım. Mentionlara cevap az veriyorum, sayfa sohbet ortamına dönmesin diye.

malik-ejder-takipci-mention

MRÖ: Belirli bir yayın politikanız var mı?

EHA: Hükumete, MİLLİ OLDUĞUNU düşündüğümüz konularda destek sunuyoruz. Ama insani, sosyal, ekonomik durumlarda eleştirimizi esirgemiyoruz. Halkın hissiyatları bizim dümenimiz. Biz onlara yön vermek değil onların rüzgarı ile ilerlemek istiyoruz. Sitemiz sosyal medya ile bağlantılı yol alacak. Yeni akım sosyal medya haberciliği olarak adlandırabiliriz. Eskiden karikatürler vardı, şimdi bunların yerini günün caps’ı, günün tweeti, günün kapağı alacak ve takipçiler bunları bize gönderebilecek. Gönderilen ilgi çekici videoları da paylaşmayı düşünüyoruz. Sözün özü gerçek bir Sosyal Medya Ajansı kurma aşamasındayız. Ama gücümüz bunu taşımaya ne kadar yeter, zaman gösterecek.

ejder-haber-ajansi-icerik

İşte böyle sevimli ve ilginç bir öyküsü var Ejder Haber Ajansı’nın. Yazmadan, paylaşmadan geçemedim.

Malik Ejder’in de değindiği gibi sosyal medyanın habercilik üzerindeki etkisi günden güne artacak. Bunun en büyük nedeni hızı ve güvenilir habercilerin bu platformlarda hala var olması. Zira aksi halde kimsenin bilabedel böylesi meşakkatli bir işe girişmeyeceği aşikar. Ben kendi adıma böylesi güzel bir paylaşım örneğini sergilediği ve güvenin hala en büyük sosyal sermaye olduğunu bizlere gösterdiği için Malik Ejder’e çok teşekkür ediyor, tüm EHA ekibine de başarılar diliyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + 6 =