Sigara Karşıtı Reklam Filmleri

sigara-karsiti-reklam

Sigara içmenin zararlı olduğu herkesçe bilinen ama içenler tarafından nadiren de olsa inkar edilen bir gerçek.

-İçen öldü de içmeyen ölmedi mi?
– Benim komşu 90 yaşında 3 yaşından beri sigara içiyor ama hiç bir şeyi yok, içmeyen adamı dün gömdüler.
– Ben istediğim gün bırakırım abi!

Örnekleri arttırabilirsiniz bu inkarın anatomisini anlamak için. “Sigara içmek” sadece bir eylem olarak ele alındığında da kesinlikle anlaşılır hiç bir yanının olmadığını görebilirsiniz. Çeşitli kimyasallarla karıştırılmış zehirli bir otu bir kağıda sar, yak, dumanını içine çek ve bırak. Bu eylem çevrene rahatsızlık versin, kötü kokmana sebep olsun, vücudunda zarar vermediği bir zerre dahi kalmasın hatta bazen evinin ekmek parasını bile ona yatır… Mantıklı bir yan var mı? Tabi ki yok.

Neden tiryaki oluruz, nikotinin etkileri nelerdir, sigara vücuduma ne yapar gibi konulara hiç girmeden bu sorular doğrudan Sigarayla Savaşanlar Vakfı sitesine yönlendiriyorum.

Ülkemizde durum hala ümitvar olabileceğimiz bir düzeyde. Her ne kadar saçma sapan dizilerle teşvik edilse, ergenlerin bile ağzında sıklıkla görsek de sigarayı bırakma konusunda sevindiren gelişmeler yaşadık.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu tarafından Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Prof. Dr. İlhan Vidinel Konferans Salonu’nda 18 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle “Hasta Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı’nda paylaşılan bilgilere göre; Türkiye’de 14.8 milyon insan sigara içiyor ve 5 milyonu KOAH’lı. 26 bin kişi de her yıl KOAH nedeniyle ölüyor.

Yaklaşık 15 milyonluk bu kitle göze her ne kadar büyük görünse de ülkemiz, dünya sıralamasında 11.sırada. %23.8’lik sigara kullanım oranı 2000 yılında %32 düzeylerindeydi. Bu süreçte yapılan sigara içmeyi zorlaştırıcı düzenlemeler ve toplumsal bilinçlendirme kampanyaları nedeniyle sigara kullanım oranlarının düştüğünü görüyoruz. Bu oranların daha da artması dileğiyle dünyada sigara karşıtları ne gibi reklamlar ve reklam filmleri hazırlamış hemen bunlara göz atıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + = 21