Robotların Gözü Kameramanların Yerinde

soloshot2-robot-kameraman

Teknolojik gelişmelerin ve otomasyonun üretim teknolojilerine yansımasıyla insana dayalı iş gücüne duyulan ihtiyaç önemli ölçüde azaldı. Teknoloji yeni iş sahaları açarken, insana dayalı bazı iş sahalarını da tehdit eder hale geldi. Hedefteki son meslek dalı ise kameramanlık.

Soloshot2 Robot Cameraman sabit bir noktadan yapılacak hareketli veya sabit çekimler için oldukça başarılı bir aparat. “Kameraman yok, sorun yok” mesajıyla Wired’ın da övgüsünü alan Soloshot2 yetenekleriyle dikkat çekiyor.

Soloshot2 sabit bir noktaya konulan ve 360 derece çekim açısına sahip bir kamera aparatı. Geleceğin kameramanı olarak da adlandırılan cihaz zoom, netleme, hareketli nesne takibi (pan), flu fotoğraf çekimi (tilt) gibi herhangi bir video çekiminde önem arz eden tüm işlemleri herhangi bir operatöre ihtiyaç duymaksızın otomatik olarak yapıyor. Ayrıca uzaktan yönetim seçeneği de bulunan cihazla kayıt yapmak için yapılması gereken tek şey üçayak kurulumunu yapmak ve kamerayı  Soloshot2‘ye bağlamak. Cihaz uydu ve ana gövdeden oluşmaktadır. Ana gövde, uydudan gelen sinyalleri izleyerek hareketli nesneleri takip edebilmektedir. Farklı kamera açıları denemek için tek bir uyduya iki ana gövdeyi kilitleyebilir ve iki farklı açıdan aynı hareketli nesneyi kaydedebilir veya tek cihazla iki ayrı hareketli nesneyi takip edip kayıt altına alabilirsiniz.

Ana gövde yatay düzlemde saniyede 80 derece olmak üzere 360 derece hareket kabiliyetine, dikeyde ise saniyede 40 derece olmak üzere 60 derecelik bir takip kabiliyetine sahip. Bu geniş açılı çekim yeteneği su sporları, kış sporları, otomobil yarışları gibi yüksek sürat içeren spor dallarını takip eden yayıncılar için cihazı cazip kılmaktadır.

Bu kadar hareketli bir dünya için tasarlanmış cihazın su geçirmezlik ve çarpmaya dayanıklılık özellikleri de unutulmamış. Pil konusu da tatmin edici düzeyde, apartın 5 saatlik, uydusunun (mobile tag) ise 4 saatlik bir pil ömrü bulunuyor.

Cihaz kesinlikle muhteşem, spor etkinliklerinde video kayıt alan kuruluşlar için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Cihazın Amazon.com‘daki satış fiyatı ise 399 dolar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 2 = 5