PR Ajansları İçin Bilgisayar Satın Alma Rehberi

bilgisayar-notebook-satin-alma-rehberi

Uzunca bir grafikerlik ve editörlük deneyiminden sonra PR sektörüne 2012’de giriş yapmıştım. Alışmam gereken ilk şey masaüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayar geçmekti.

Ekipman açısından bir grafiker ve PRcının ihtiyacı ciddi anlamda farklılıklar göstermektedir. Grafik için işlemci, RAM ve ekran kartı desteği gerekirken, PR için mobilite ve port çeşitliliğinin daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle grafikte masaüstü kullanılırken, PR’da notebook veya ultrabook kullanımı daha verimli olmaktadır. Peki bir PR ajansı kendi çalışanlarına bilgisayar satın alırken hangi özellikleri ön planda tutmalı?

Temel IT yaklaşımı her 3 yılda bir bilgisayarların yenilenmesi şeklindedir ben de kavram karmaşasına boğmadan, 2 kg portakal istiyorum der gibi hiç düşünmeden talep edebileceğiniz ve sizi en az 3 yıl güncel tutacak özellikleri sıralayacağım.

Görüntü Aktarım Portları

PR demek sunum demektir. İster ajans başkanı isterseniz mağdur bir stajyer olun sunum denen kavram karşısında her zaman boynunuz kıldan incedir. Konkur sürecinde, konkuru kazandıysanız iletişim planı hazırlarken, onu da kabul ettirdiyseniz aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık sonuç raporlarında yani kısaca PR’ın her aşamasında yoğun bir şekilde sunum hazırlarsınız. Peki bu dönemde sizin en büyük yardımcınız kimdir?

Tabi ki HDMI portunuzdur. Alacağınız bilgisayarda mutlaka HDMI portu olmalı zira kurumsal firmalarda kullanılan Cisco projeksiyon sisteminde HDMI portu sanırım varsayılan halde geliyor. Eğer kurumun IT uzmanı HDMI kablosunun ucuna DVI, Mini DP gibi genişlemeler de takmışsa koca bir demetle karşılaşmanız da kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca dönüştürücü bulma konusunda en yaygın kullanıma da HDMI portu sahiptir.

hdmi-port

Eğer dizüstü bilgisayarınızda DVI veya Mini DP gibi yaygın kullanıma sahip olmayan portlar bulunuyorsa da üzülmeyin, istediğiniz portu istediğinize dönüştüren port dönüştürücüler hizmetinizde. Çin bunun için bile toptan cennete gidebilir.

Wireless Yetmez Ethernet de Olsun

Ne demiştik, PR müdavimi her daim mobildir. Ofis içerisinde bile mobil olmak durumundadır, zira her an çalıştığı müşteri ve iş grubu değişebileceği için internetinin de mobil olması gerekmektedir. Bu nedenle genellikle kablosuz ağ üzerinden internete bağlanır.

Bir diğer senaryo da gittiğiniz herhangi bir müşterinin, misafir kullanıcılar için kablosuz ağ şifresini paylaşmıyor olmasıdır. Bu durumda da yine ethernet kablosu hayat kurtarmaktadır, satın alacağınız bilgisayarda ethernet girişinin olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

sata-disk-ssd-disk

Diski (Mutlaka) SSD Olsun

Dizüstü bilgisayarlarda genellikle 500 GB SATA sabit disk bulunuyor, bazı modellerde ise ek olarak 32 GB SSD disk ilave ediliyor. Çok işlevsel olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü SATA diskler en basit tanımla büyük sabit disklerin küçültülmüş halidir. Metal bir disk ve okuyucu kafa bulunmaktadır. Bu nedenle hem yavaş hem de darbelere karşı hassastırlar. SSD sabit diskler bildiğiniz USB Flash disklerin birbirine eklenerek veri depolama boyutu yükseltilmiş halidir. Bu nedenle oldukça hızlıdır. Örneğin SSD sabit diski olan bir dizüstü bilgisayarın açılış süresi, diğer donanımlarına da bağlı olarak 6-14 saniye arasında değişmektedir.

[wp_ad_camp_2]

RAM 8 GB Olsun

Yeni satın alacağınız bilgisayarda muhtemelen Windows 10 işletim sistemi yüklü olacaktır. Google’da kısa bir arama yaptığınızda Windows 10 işletim sisteminin RAM kullanımı konusunda oldukça iştahlı olduğunu görebilirsiniz, bu nedenle en aşağı 3 yıl güncel kalabilmek adına 8 GB RAM’a sahip bir bilgisayar tercih etmelisiniz.

İşlemci En Az i5 Olsun

İşlemci seçimi konusunda i5 veya i7 olmak üzere 2 alternatifiniz bulunuyor. i5  işlemciye sahip bir bilgisayar satın alacaksanız ve 7.nesil olmasına dikkat etmelisiniz. (i5 7200U) Bütçenizi biraz daha zorlamak isterseniz de i7 bir işlemciyi tercih edebilirsiniz.

Hafif Olursa Süper Olur

2.7 kg ağırlığında, roket motoruna sahip bir HP’yi 1,5 sene gezdirdikten sonra güzel bir ultrabook sonunda masamda beni bekliyordu. Fakat bu süre zarfında bir çok kez omuz ağrısı çekmedim desem yalan olacak. Zira şarj aleti, bilgisayar, akıllı telefon şarjları, harici pil, kitap, defter, kalem olan bir çantayı haftanın 7 günü hiç yanımdan ayırmıyordum. Tecrübe ile sabittir, eğer omurganızı bozmak istemiyorsanız 1,7 kg üzeri bilgisayarlardan uzak durmalısınız.

Sistem Önerileri

Şimdiye kadar çalıştığım ajans için 30’un üzerinde dizüstü bilgisayar satın aldım. Karşılaştığım sorun hep aynıydı. İşlemci, SSD ve portlar uygunsa RAM yetersiz kalıyordu, RAM’in yeterli olduğu durumlarda da SSD disk olmuyordu. Mutlaka ideal bilgisayarı seçmenize engel olacak bir eksik bulunuyordu, sanırım bu bir satış politikasıydı. Son dönemde ise bunun tam aksini görmekten keyif alıyorum. Sanırım akıllı telefonlar bilgisayarları o kadar çok sıkıştırdı ki, markalar artık ideal bilgisayarları piyasaya sürmek zorunda kaldılar. Ben de sizinle bir kaçını paylaşmak istiyorum. Eğer bir ajans çalışanıysanız bu bilgisayarları gözü kapalı önerebilirsiniz.

hp-pavillion-14

HP Pavilion 14-AL007NT

Daha önceleri sıklıkla HP alma diyen çok fazla kişiyle karşılaştım. Sonra düşündüm; ülkemize kulp takmadığımız bir ilimiz var mı, tabi ki yok, peki o zaman neden markaları kulpsuz bırakalım? Konfigürasyonları deneyerek almaya karar verdim. 2012 yılında ilk satın aldığım HP hala saat gibi çalışıyor. i5, 8GB RAM, 500 SATA ve tüm genişleme portlar eksiksiz olarak bulunuyordu. Bilgisayara tek müdahalem SATA diski, ışık hızında bir SSD ile değiştirmek oldu.

Yeni bilgisayarlara gelecek olursak, yakın zamanda aldığım bilgisayarlardan biri de yine HP Pavilion serisinden oldu. Özellikle HP Pavilion 14-AL007NT bir PRcı için oldukça uygun bir seçenek. 14″ ekran, 7.nesil bir i5 işlemci, 8 GB RAM, 256 GB SSD disk, 2GB ekran kartı,  3 USB, Ethernet, HDMI, metal kasa ve en güzeli de arka aydınlatmalı klavye… Tüm bu özellikler için 1.7 kg bir ağırlık da cabası. Bu seçenek için ödemeniz gereken meblağ ise 2.599 TL.

asus-ux303ub-r4088t

ASUS UX303UB-R4088T

Daha hızlı, daha güçlü ve daha hafif bir model arıyorsanız bu seçeneği de ASUS’ta bulabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere daha önce ASUS için de olumsuz yorumlar yapan olmuştu, fakat kullandığım ultrabookta ben hiç bir sorun yaşamadım.

ASUS UX303UB-R4088T‘yi raporlama işlemleri için kullanıyoruz. Oldukça büyük sunum dosyaları, on binlerce satırlık Excel dokümanları, pivotlar, Crystal Report bu bilgisayar üstünde çalışıyor ve kendisinden gayet memnunuz. Bu nedenle rahatlıkla tavsiye edebilirim. i7 işlemci, 8 GB RAM, 256 GB SSD disk, 2GB ekran kartı,  3 USB, HDMI, 13.3″ ekran ve sadece 1.45 kg ağırlık. Göz dolduran bu ürünün sanırım tek eksiği Ethernet portu. Çok ihtiyaç duymanız halinde bu sorunu da basit USB to Ethernet dönüştürücüsü ile çözebilirsiniz. Bu bilgisayar için ise 3.999 TL gözden çıkartmanız gerekiyor.

Eğer sizi çok seven ve bütçesi geniş bir patronunuz varsa Lenovo ThinkPad X1 Carbon satın aldırabilirsiniz, muhtemelen sizi 5-6 yıl idare edecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 33 = 37